E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Mesazh  Trigon prej 17.03.14 18:07

E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Magjepsėse! Kėto fotografi befasuese janė nga njė zbulim i fundit arkeologjik nė Greqi. Ky konstatim i papritur ofron dėshmi tė qenies "Nefilimė".

"Nefilimė" ėshtė fjalė qė ėshtė pėrdorur pėr tė pėrshkruar gjigantėt e pėrmendur nė Bibėl nga Enoch dhe Davidi, tė cilėt kishin luftuar kundėr Goliathit.

Vini re madhėsinė e jashtėzakonshme tė kafkės... Gjeneza 6:4. Gjatė asaj kohe ekzistonin gjigantė nė tokė; Numrat 12:33, Dhe ne i pamė ata, bijtė e Anakut, tė cilėt kishin prejardhje nga gjigantėt: nė krahasim me ta ne dukeshim si karkaleca, si nga syri ynė ashtu edhe i tyre.

Veē ta bėjmė me dije se Bibla i vėrteton mėsimet e dhėna historike, tė cilat janė tė zbatueshme si gjatė asaj kohe, njėherėsh edhe tani. Bibla nuk ėshtė vetėm njė libėr fetar.

Burimi: http://publiku.net/avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Mesazh  Trimmm prej 20.04.14 1:23

Gjithmon e kemi ditur qe ka pas njerz gjigand jo si tash edhe qe kan jetu ma shume vjet se tash si Hz. Nuhi mdoket nese sjam gabim
avatar
Trimmm

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Mesazh  elektronika prej 20.04.14 4:59

Keto fotografi kane vite qe qarkullojne ne internet. (Te pakten une kam 3-4 vjet qe i kam pare). Nuk jane zbulime te tanishme. Atje ku eshte marre informacioni nuk kane qene ne djeni ose i kane bere vete montazhet. Po te llogarisim permasat njeriu duhet te dale diku tek 15-20 metra pra me i madh se dinosauret!? A ka kuptim? Gjithashtu verejme se ne foto jane profesioniste ata qe po bejne zbulimin, nderkohe qe ne te dhenat shkencore keta nuk ekzistojne. Ka nje rrace gjigande qe permendet edhe ne bibel "nefilimet" ( qe sipas disa studiuesve do te thote NĖ FILLIM) por ata nuk jane me te medhenj se rreth2.5 deri 3 metra. Mendoj se keto foto jane produkt i "PHOTOSHOP".................................
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Reth GJIGANDVE

Mesazh  dashmir* prej 21.04.14 15:34

Gjigandet janė njėra nga keto dy gjėra. Ose ata janė njė racė e qenieve humanoide, te cilet jane shumė mė tė mėdhej se sa njerėzit, qė jetuan para egzistimit tė njeriut apo ato janė vetem njerėz shumė te gjatė te cilet jetuan njekohsisht me njerezit e kesaj kohe. Ne e dimė se kjo teoria e fundit mund te jete e vėrtetė sepse ka nje semundje shum e ralle e cila shkakton qe njerezit te riten jasht normales mirpo e cila shkakton edhe njer vdekje me te shpejt e cila semundje quhet GIANTICEM . Sa i perket teorise te parė, ka disa shkrime tė cilat jane te shkruara dhe ka disa legjenda gojore qe ekzistenca e tyre esht e vertet. Disa thone se ka edhe deshmi shumė tė forta qe ato kan egzistuar.

Njė nga shkrimet mė tė hershme qe egzistojn reth gjigantėve jan nė librin Zanafilla ne pjesėn e Mbretit James Version i Dhiatės sė Vjetėr. Ketu pėrmendja e gjigantėve tė lashtė permendet kryesisht ne shkrimin ku ne fillim thuhet reth besimit te njerezve dhe pastaj kumtojne qe ishte ajo periudha qe Gjigandet e Lasht egzistoni. Tek Zanafilla 06:04 aty thuhet se: "Kishte gjigantė mbi tokė nė ato kohė, madje edhe mė vonė, kur bijtė e Perėndisė iu afruan bijave tė njerėzve dhe ato mundėn tė pjellin me to"+
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Mesazh  IndigoStar prej 22.04.14 9:34

Sipas asaj qe une kam lexuar njerezit kane qene me te medhenj se Dinozauret ...... njerezve u dukeshin dinozauret si pulat...... pra njerezit kane filluar te zvogelohen me kalimin e kohes
avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E pabesueshme – nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?

Mesazh  elektronika prej 23.04.14 4:48

"The Pirust 99" Kush ti ka treguar keto perrralla ????
Nje dinozaur eshte 8 - 15 metra. Qe te te duket si pule, domethene ta mbash me nje dore, i bie qe njeriu ka qene diku tek 75 - 100 metra !!!!!!! ..........................Si shume i vagel po me duket shtoji dhe pak.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi