Ushtrimi i Joges Tibetiane

Shko poshtė

Ushtrimi i Joges Tibetiane

Mesazh  Luli prej 17.03.14 1:02

Si tė ushtrojmė joga tibetiane?

Javėn e parė praktikoni ushtrimet vetėm 3 herė.

Nėse jeni mbipeshė evitoni ushtrimin 4 dhe 5 derisa tė keni arritur forcėn e duhur. Praktikoni ushtrimi 4 dhe 5 kur e ndjeni qė jeni gati.

Mos u sforconi. Praktikoni vetėm ato ushtrime qė ju bėjnė tė ndiheni mirė.

Gjatė njė dite nuk lejohet tė bėni mbi 21 herė ēdo ushtrim, pasi kjo mund tė ketė ndikim negativ tek ēakrat dhe t'ju krijojė parregullsi nė trup.

"5 ushtrimet " mund tė stimulojnė detoksifikimin dhe shpesh krijojnė simptoma tė pakėndshme fizike. Kjo ėshtė dhe arsyeja pse rekomandohet ta rrisini gradualisht shpeshtėsinė e ushtrimeve dhe jo menjėherė.

Para se tė nisni 5 ushtrimet tibetiane duhet tė merrni disa masa parapėrgatitore.

- Nėse keni kohė qė nuk jeni ushtruar mirė ėshtė tė bėni ecje pėrditė pėr tė paktėn 30 minuta.

- Hiqni dorė nga sheqeri si dhe ushqimet qė nuk treten me lehtėsi. Pėrpara se tė nisni jogėn tibetiane hiqni dorė nga ushqimet jo tė shėndetshme.

- Bėjini "5 ushtrimet" pėrditė.

- Nė javėt e para ushtrimet nuk do t'ju marrin mė shumė se 5 minuta.

- Pėr tė pėrfituar mė shumė nga joga tibetiane, bėjini ushtrimet pėrpara se tė hani mėngjes.

Joga tibetiane ėshtė cilėsuar si njė nga metodat mė tė mira pėr detoksifikimin.

Detoksifikimi ėshtė procesi qė ndihmon pėr pastrimin e toksinave nga trupi tė cilat janė grumbulluar nė qelizė, organe, po ashtu edhe nė sistemet e energjisė (aura, chakra, sistemin e meridianėve, dhe tė gjitha sistemet elektro-magnetike).

Detoksifikimi ėshtė njė proces shumė i rėndėsishėm pėr jetė tė gjatė dhe vibrante.

Mė poshtė ju paraqesim "5 ushtrimet " si dhe disa ushtrime tė tjera parapėrgatitore.

Ushtrimi 1Hapni krahėt anash me pėllėmbėt tė drejtuara nga toka. Ēlironi supet. Duart duhet tė jenė nė tė njėjtėn linjė me supet. Nisni rrotullimet rreth vetes nė fillim 3 herė nė ditė e mė pas shtoni numrin e rrotullimeve gradualisht ēdo ditė, por kujdes qė tė mos bėni mė shumė se 21 rrotullime nė ditė. Nuk kėshillohet.

Ushtrimi 2Shtrihuni me kurriz. Shtrini tė dyja krahėt dhe pėllėmbėt e duarve tė mbėshtetura tek tapeti i jogės, gishtat qėndrojnė tė bashkuara, pranė njėri-tjetrit. Mė pas ngrini kokėn nga tapeti derisa mjekra tė prekė kraharorin. Gjatė kohės qė lėvizni kokėn para ngrini kėmbėt nė pozicionin vertikal si nė figurė. Kėmbėt qėndrojnė tė shtrira drejt, mos i pėrthyeni gjunjtė.

Mė pas kthehuni nė pozicionin fillestar me kėmbėt dhe kokėn nė tokė. Gjunjtė pėrsėri qėndrojnė drejt. Jepuni pak kohė muskujve tė relaksohen dhe pėrsėriteni kėtė ushtrim pėr disa herė, kujdes jo mė shumė se 21 herė nė ditė.

Frymėmarja: Merrni frymė thellė kur ngrini kokėn dhe kėmbėt lart, nxirreni frymėn kur ulni kokėn dhe kėmbėt.

Ushtrimi 3Pėrkuluni nė gjunjė dhe trupin drejt. Duart vendosinin nė anė tė kofshėve. Lėvizeni kokėn para nė drejtim tė kraharorit. Mė pas lėvizeni kokėn prapa, duke pėrkulur shpinėn. Pas harkimit kthehuni nė pozicionin fillestar dhe niseni ushtrimin nga e para.

Frymėmarrja: Merrni frymė thellė gjatė harkimit dhe nxirreni atė kur shkoni drejt pozicionit fillestar.

Ushtrimi 4Uluni nė tapetin e jogės dhe kėmbėt tė kenė pak largėsi nga njėra tjetra. Me krahėt e shtrirė vendosni duart nė tokė. Uleni kokėn para derisa mjekra tė arrijė kraharorin. Lėvizeni kokėn prapa derisa ta pėrballoni. Mos u sforconi. Kėto ushtrime kanė pėr qėllim t'ju bėjnė tė ndiheni mirė e nė paqe. Nė tė njėjtėn kohė ngrini trupin nė formėn e urės, gjunjėt pėrthyen, krahėt qėndrojnė tė shtrira. Ēlironi muskujt dhe kthehuni nė pozicionin fillestar. Bėni pushime tė shkurtra pėrpara se ta pėrsėrisni kėtė ushtrim.

Ushtrimi 5Shtrihuni me fytyrė nga toka. Mbėshtetuni tek kėmbėt dhe duart dhe bėni fomėn V tė me kokė poshtė Mė pas pėrkuleni shpinėn prapa si nė figurė.

Duart dhe kėmbėt qėndrojnė tė tendosura drejt.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi