Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Shko poshtė

Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Agamemndon prej 16.03.14 14:26


Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?
Evolucioni i harbuar i njeriut ka vėnė nė rrezik mbijetesėn e planetit dhe tė vete species  njerezore . Luftėrat dhe ndotja duket se kundėrshtojnė harmoninė kozmike qė rregullon gjithėsinė . Mitet e lashta , tė tilla si 'Sin Original' ose 'Historia e Prometeut' , na flasin pėr njė ndėrhyrje "tė huaj " nė evolucionin natyror tė njeriut ? Vėrtet njeriu ėshtė njė virus pėr vete Tokėn ?

" Unė dua tė ndaj me ju , Morpheus , njė ide te shkėlqyer qė kam pasur gjatė misionit tim kėtu .

Erdha dhe  unė u pėrpoqa pėr tė klasifikuar specien tuaj . Papritmas kuptova se ju nuk jeni nė tė vėrtetė si tė gjithė gjitarėt nė kėtė planet,qe instinktivisht zhvillojne njė ekuilibėr natyror me mjedisin rrethues ,mbasi ju njerėzit nuk e harmonizoni kete ekuiliber .

Ju sapo shkoni nė njė zonė filloni te shumėfishoheni , ju shumoheni derisa ēdo burim natyror ju e keni konsumuar . Dhe e vetmja mėnyrė qe ju mund tė mbijetoni, ėshtė pėr t'u pėrhapur nė njė zonė tjetėr .

Eshte nje tjetėr organizėm nė kėtė planet qė ndjek tė njėjtin model , dhe ju e dini se cili eshte ? Virusi . Njerėzit janė njė infeksion , njė kancer i kėtij planeti, janė njė plagė . Dhe ne jemi shėrimi . " ( Agent Smith - The Matrix ) .

 
Pėrse njeriu nuk ėshtė nė harmoni me kozmosin ?

E keqja ėshtė pa dyshim njė fenomen i vėrtetė me pėrvojė nė rrjedhėn e historisė njerėzore . Por nė tė njėjtėn kohė ai ėshtė gjithashtu njė mister i pashpjegueshėm . Cili ėshtė origjina e tij ? Nė qoftė se kozmosi dhe natyra e njeriut ishin radikalisht tė keqia , si e shpjegoni nostalgjin e tė mirės qė banon nė zemrėn e njeriut , hedhjen poshtė tė se keqes dhe te padrejtėsisė ? Nga ana tjetėr , nė qoftė se kozmosi dhe njeriu janė tė mire , atėherė si ka ardhur kjo ēoroditje ?

Shpesh e justifikojme te keqen si njė mungesė e tė mires,por ne nuk mund ta kufizojmė veten pėr tė pėrshkruar tė keqen si mungesė e te mirės , por si njė perversitet i vėrtetė , njė shtrembėrim i ndjenjės sė te qenit dhe te ekzistencės . Njeriu i keq degradon dhe dhunon . Ai vihet nė konflikt me veten e tij . Pra ai nuk ėshtė asgjė tjeter,vecse i pakuptimt dhe zvetėnues.

Njerzit pyesin: a ka njė problem nė marrėdhėniet nė mes njeriut  dhe midis njeriut dhe krijimit ? Ekziston njė plage ne harmonine kozmike midis krijuesit dhe njeriut,dhe  keshtu njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė kryej  marrėdhėniet e tij me natyrėn dhe me veten e tij ? Nga cdo pjese arrijne shenja tė shqetėsimit tė thellė nė zemrėn e njeriut , sikur kjo botė nuk ėshtė e jona .

Nuk ėshtė e qartė nėse njerėzit janė tė huaja pėr ketė planet,si krimba te babėzitur te precipituar kėtu rastėsisht , dhe sepse ne jemi ulur ne kėtė planet , njė ditė djepi ynė komod , do te transformohet ne njė botė armiqėsore dhe kėrcėnuese ,me karakteristikat e lakmisė sonė destruktive dhe indiferencen cinike .

 
Njeriu, nga kujdestar,nė grabitqar i krijuar

Ndoshta ne duhet tė shkojmė nė ditėn e largėt kur askush nuk ndjehet mė shumė si vetė natyra , si njė fėmijė i tokės . Nga njė njeri i natyrės,zbulohet  njeriu nė natyrė, me asgjė si veten e tij .Atehere ai ndjehej zot i Tokės dhe jo kujdestar i saj, kryetar i tė gjithave , duke harruar tmerrin ,dobėsite dhe fatin e tij tė vdekjes .Njeriu reduktoi tė gjitha gjėrat pėr tė ruajtur " objektet ", qė do tė mbahesin, pėr t'i shfrytėzuar ato ne menyre te kenaqeshme.

Kjo lindi kulturėn e njeriut , kulturėn e teknologjisė , dominimin dhe duke e bėrė natyren racionale , tė ftohtė. . Pėr pak kohe ' gjėrat ishin duke shkuar mirė . Teknika i jepte njė dorė tė forte njeriut nė tokė , derisa kriteret qė drejtonin ēdo zgjedhje nė planet nuk bėheshin ekonomikisht.

Njeriu -padron ishte derisa problemet ekonomikisht te dobishme,zgjidheshin me kosto efektive . Ndryshe ai fillon e shkatėrron njė sipėrfaqe.Kjo ndihmon per nje periudhe kohe,pastaj, keni kujdes ai territor behet si armik i plagosur.Nėse ju nuk ja keni nevojėn ,njeriu e 'le tė vdesė' .

" Ekonomia e re " , siē quhet sot , pėrvec shkatėrrimit te natyrės, rrezon cdo njeri , e pengon atė per tė jetuar, pėrveē atyreve qe i takojne njė numri tė vogėl tė njerėzve tė privilegjuar . Sepse prona eshte grabitur nė tė gjitha hapsirat dhe eshte bėre pronė e njė pakice , me bashkėpunimin e atyre qė e quanin tė drejtė hyjnore,pronėn private .

Pra, ekonomia bėhet nje pasiguri e pėrditshme , lufte, anulimin e tė drejtave tė njeriut , gėnjeshtra , pėrmbysje te natyrės se pakuptimtė . Ne sot dime se  ekonomine e nje shteti nuk e drejton kryeministri apo njė President , por" Banka " .

Teknika ėshtė krahu i armatosur i ekonomisė , njė ekonomi qė anulon dinjitetin njerėzor dhe skllavėron atė,nga lakmia e grupeve te pakta qė ndikojnė nė jetėn e tė gjithė planetit. Atomi  bėri tė fitojė njė luftė , por gjeneratat kane trashengojne nje  ndotje te tmershme rrezatimi. Biologjia na ndihmon nė pjellorine e njeriut.Organizmat e modifikuara gjenetikisht mund tė rrisin prodhimin , por Monsanto ndjehet mėse i pafajshėm,atėherė ndoshta do tė zbulojmė se ne jemi tė helmuar me paratė tona .

Paradoksale por e vėrtetė : ekonomia nuk e di se ēfarė bene njeriu , nuk do natyrėn njerėzore e cila nė vetvete ėshtė e lidhur me ēdo gjė pėr  vetė- ruajtjen e tij . Kjo ėshtė, nė fund tė fundit ,idhujtaria e dollarit dhe mallrave .

Ky qytetėrim qė ēdo ditė, karakterizohet nga cinizmi i disponueshem , nuk ka arritur ende qė tė na bėjnė tė harrojmė se ne nuk jemi zotėrit e natyrės , por ne jemi tė lidhur ngushtė me tė , nė mėnyrė qė shpėrfytyrojmė faktoret vetė- shkatėrruese.

Njė njerėzim pa ndjenja , thjesht njerzim teknik ,po con ne zhdukjen e mijėra llojeve bimore dhe shtazore . Askush nuk ka nostalgji pėr njė bukuri tė zhytur nė hiē pas mijėra viteve tė udhėtimit nė tokė . Por askush nuk ka te drejte te privoje te drejtat  e konsiderueshme tė njerėzimit,tė kafshėve dhe te bimėve . Keto te drejta dhe kerkesa, nė logjikėn perėndimore,sot marren pėr idiotėsi !

Njeriu lindi pėr tė shkatėrruar ?

Njeriu biologjikisht ėshtė i destinuar pėr shkaterruim? Ēfarė dinamikash pengojnė ose lehtėsojnė mundėsinė e njė shoqėrie multikulturore ? Me fundin e Luftės sė Ftohtė , shumė kanė shpresuar se do tė hapet njė epokė e paqes ,e deshiruar pėr tė ruajtur ekuilibrin e terrorit pėr pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės sė njerėzimit .

Kjo nuk ndodhi .Ka  ndryshuar vetem lloji i konfliktit , njė rėnie te konflikteve  nė mes tė shteteve ,por kemi njė rritje te konflikteve tė brendshme tė ndėrkombėtarizuara, tė cilat , duke ruajtur epiqendren brenda shtetit, pėrfundojne duke pėrfshirė kombet e tjera , duke pasur gjithnje neper kembe pėrhapjen e terrorizmit .

A eshtė e mundur pėr tė parashikuar njė perspektivė shkencore tė kėtij fenomeni ? Mund tė ndihmojė shkenca pėr tė qartėsuar faktorėt kryesorė qė ndikojnė nė rrezikun e konfliktit dhe dhunės masive ?

Pyetja mund tė duket jashte vendit, ose tė paktėn jashtė kohės , pėr ata qė besojnė se Holokausti, bomba atomike dhe shkenca e kane" humbur pafajėsinė e tyre " dhe i japin fund  " tregimit te madh " qė kishte lejuar kohezione sociale dhe utopi, tė frymėzuara nė historitė e njerėzimit , ne emer tė hapjes se derės per nje shoqėri post- moderne tė pėrshkruar nga shumė sociologė ,qe nga Jean- Franēois Lyotard e deri tek Zygmund Bauman ,shoqeri e cila bėhet " liquide" te ciles i mungon njė sens i komunitetit , dhe pėrpiqen pėr ta gjetur atė pėrmes krijimit tė identitetit ne geto indiferente, tolerante ndaj tė tjerėve dhe gjithmonė te gatshėme pėr tė hyrė nė konflikt .

Njerėzimi ėshtė njė virus pėr tė Tokėn ?

Tė gjithė ne mund tė jemi mė pak njerzor se sa ne mendojmė . Tė paktėn kjo ėshtė ajo qė sugjeron studimi i ri , duke zbuluar se gjenomi i njeriut ėshtė pjesėrisht njė virus , veēanėrisht Bornavirus , Ai ėshtė perhapes i vdekjes pėr kuaj dhe dele . Duket se 2 milionė vjet mė parė , ky virus ka hyrė nė njė pjesė tė materialit tone gjenetik nė ADN.

Zbulimi , i publikuar nė revisten shkencore 'Nature' mė January 7 , tregon se si kėto lloi virusi ne ADN mund tė veprojė si retrovirusėt ( tė tilla si HIV ) dhe tė integrohen stabel si mysafirė tė gjeneve tona . Ky hulumtim do tė mund tė mundėsojė qė tė kuptojme mė shumė rreth evolucionit tonė , duke zbuluar se si bota sot ėshtė edhe rezultat i punės sė njė virusi qe gjendet nė secilin prej nesh .

"Njohurite pėr veten si njė specie janė keqinterpretuar , " thote Robert Gifford ,virologist nė Qendrėn e Kėrkimeve Aaron Diamond AIDS . Pra, ne nuk pėrpiqemi te kuptojmė se ADN-ja e njeriut ka evoluar nė sajė tė kontributit tė baktereve dhe mikroorganizmave tė tjera dhe se mbrojtjet tona imunitare kanė pėrdorur materialin gjenetik pėr tė mbrojtur veten nga infeksioni . Duket se deri nė 8 % tė gjenomit tonė mund tė presė miqesisht  materiale gjenetike virusale .

Nė studim , hulumtuesit japonezė kanė gjetur kopje tė njė gjeni tė Bornavirus-it,i futur tė paktėn nė katėr zona tė ndryshme tė gjenomit tonė . Hulumtimi i kryer ne gjitarėt e tjerė ka zbuluar praninė e tij nė njė gamė tė gjerė tė llojeve pėr miliona vjet . " Ata kanė gjetur prova tek njė fosile me gjurmėt e Bornavirus-it , " thotė John Coffin , njė virologist nė Tufts University School of Medicine nė Boston dhe bashkė - autor i studimit , "Kjo gjithashtu na tregon se evolucioni i virusit nuk ka shkuar siē kemi menduar . "

Nė rezultatet e studimit , hulumtuesit e udhėhequr nga Keizo Tomonaga ne Universitetin Osaka , zbuloi se dy gjene janė shumė tė ngjashme me gjenin e njeriut Bornavirus . Shkencėtarėt pohojnė se ky " infeksion prehistorik " mund tė jetė njė burim i mutacionit tė njeriut , sidomos nė neuronet tona . Nė kėtė pikė ne mund tė japin te drejte tek Matrix Agent Smith-it nė besimin e tij se vetėm njė organizėm tjetėr nė planet sillet si njė njeri :dhe ky eshte virusi

Ky kėrcim misterioz evolucionar i Homo Erektus

Zecharia Sitchin nė shumė nga librat e tij teorike, thotė se , nė tė kaluarėn e largėt , njė grup udhėtarės jashtėtokėsore tė planetit Nibiru , te quajtur Anunnaki , duhet tė zbresnin nė Tokė pėr tė shfrytėzuar burimet minerale e planetit tonė .

Sipas Sitchin ,ata kanė nevojė pėr fuqi punėtore pėr nxjerrjen e mineraleve ,Anunnaki kane menduar pėr tė manipuluar gjenetikisht llojet tokėsore tė ngjashėm me vehten e tyre,nje shartim ADN-je e tyre me Hominidin , Homo Erektus .

Ėshtė e mundur qė kjo ndėrhyrje mund tė ketė ndryshuar rrjedhėn natyrore tė evolucionit tė njeriut ? Ndryshimet tona me shpejtėsi , nė gjendje tė pėrzieheshin e nderroheshin shume herė ligjet e natyrės,a mund tė jetė pėr shkak tė kėsaj ?

Gjetjet e reja komplikojnė debatin mes atyre qė besojnė se Homo erectus tė ketė origjinėn nė Afrikėn Lindore dhe ata qė e mbėshtesin origjinėn aziatike . Homo Erektus do tė kishte qenė nė gjendje pėr prodhimin e mjeteve tė sofistikuara tashmė 1.8 milionė vjet mė parė , pra tė paktėn 300.000 vjet mė herėt se sa ishte menduar mė parė . Kėshtu thotė njė studim i publikuar nė Nature nga njė ekip tė paleo-antropologėve tė Universitetit Rutgers dhe Lamont - Doherty Earth Observatory ne Universitetin Kolumbia .

Homo Erektus u shfaq rreth 2 milionė vjet mė parė , do tė zėrė zona tė gjera tė Azisė dhe Afrikės . Dhe Afrikėn Lindore e ka konsideruar tė tyren se ajo e kishte evoluar , por zbulimi nė vitin 1990 te fosileve tė lashta, nė mėnyrė tė barabartė nė Gjeorgji ka hapur mundėsinė qė Homo Erektus mund tė ketė origjinėn nė Azi .

Gjetjet e reja mė tej komplikojė situatėn sepse mjetet janė gjetur sė bashku me sitet gjeorgjian Dmanisi te fosileve,sic janė mjete tė vogla te prerjes dhe gėrmuesit e dheut tė cilat tregojnė karakteristika tė ngjashme me ato tė kulturės nė Olduvai , ndėrsa nė mesin e atyre qė gjenden nė rajonin perėndimor tė Turkana , nė Kenia,gjenden mjete tė tjera tė reja qė antropologėt i quajnė te tipit " Acheulian " ,qe lejonin tė therje dhe copėtoje njė kafshė pėr ta ngrėnė. Aftėsitė e pėrfshira nė prodhimin e njė instrumenti tė kėtij lloji sugjeron ndėr tė tjera se Homo Erektus ishte i aftė pėr tė menduar" paraprakisht " .

Duke folur pėr kėrcime teknologjike , vlen tė pėrmenden mitet misterioze qė rrėfejmė lindjen e civilizimit dhe tė teknologjisė . Pothuajse tė gjitha kulturat njerėzore, tregojne per njė hyjni qė nė kohė u  mėsoi njerėzve prodhimin e objekteve tė bujqėsisė, tė artit dhe ligjet civile .

Vetėm sikur te mendoni pėr mitin grek te Prometeut qe e ka vjedhur zjarrin nga perėnditė pėr t'ja dhėnė njerėzve , ose pėr zotin Quetzalcoatl ,te Mayave , tė cilėt nė agim tė historisė njerėzore ju dhane dituri burrave , dhe mė nė fund , nė histori biblike tė mėkatit origjinal nė tė cilin ' njeriu eshte joshur nga njė gjarpėr ,atehere duhet te besosh se keto vijne nga nje urdher kozmike qė tė bėhet i ngjashem si " Perėndia " .

Misteri i mitit te lashte " Goditja e Origjines "

Pothuajse tė gjitha kulturat njerėzore kanė mitet qė tregojnė pėr njė "Goditje fillestare", e cila ben fjale per njė ngjarje tė lashtė qė do ta " shmang " njeriun nga rruga e tij natyrore e evolucionit .Sigurisht mė i njohur ėshtė ai qe rrefehet ne Bibla dhe qė interpretohet nga njė shkrimtar krishterė i shekullit tė tretė , Ireneo i Lionit , qė vete Adami ishte njė mėkat i padurimit , njė dėshirė pėr tė ecur pėrpara .

Edhe pse eshte krijuar tashmė njė " shėmbėlltyrė e pėrngjasim "me ate tė Perėndisė , njeriu dėgjon blandishmentin e gjarprit qė premton pėr ta bėrė atė tė barabartė me Perėndinė , por kush ėshtė ky gjarpėr ? Ėshtė e mundur qė qeniet jashtėtokėsore te lashta kanė ndryshuar gjenomin njerėzor , duke nderhyre padrejtėsisht nė historinė natyrore tė njerėzimit ?...

http://www.ilnavigatorecurioso.it/2014/03/15/perche-levoluzione-umana-e-fuori-dallarmonia-del-cosmo/
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Nekos prej 16.03.14 18:16

Universi eshte i krijuar qe ne fund te shkatrrohet dhe ket mund ta gjeni ne ligjin e dyte te termodinamikes .Pra ne nuk kemi dal jasht korsis se universit por e verteta eshte se ne vetem po e shpejtotjm ate dhe me e keqja per njerzimin nuk eshte nafta mbeturinat apo ndotesit e tjer por eshte lakmia.
avatar
Nekos

Pak dritė pėr sytė tonė nė errėsirė.

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Agamemndon prej 16.03.14 20:28

Nekos,nuk eshte shaterrimi i universit idea e ketij materiali,por -a eshte nderhyre ne genomin njerzor gjate evolucionit..? dhe materiali te jep nje shpiegim,por pa i dhene pergjigjen perfundimtare.

E verteta,(edhe sipas meje), eshte se njeriu,ashtu si dhe viruset,kolonizojne,konsumojne dhe denigrojne ambjentin ne tersi, pastaj kerkojne areale te reja per tu shumezuar dhe mbijetur.Kete te vertete ne po e perjetojme duke pare se sa me hapa galopante njeriu po shkaterron pyjet,tokat,lumenjte,bimesine e cdo gjallese ne emer te se drejtes per mbijetese apo dhe te pasurimit 'pa ligje' brenda ligjeve.

Shiko Amazonen qe cdo vit i priten pyje te barabarte sa territoiri i Belgjikes....Keshtu veprojne dhe viruset,depertojne ne nje organizem,shumezohen fuqishem,dhe kur njeriu i neglizhon,atehere organizmi gjendet ne sulmin e tyre vdekje prures...

Ky ishte krahasimi,per t'u shtruar pyetja,si eshte e mundur qe keto 2 organizma tokesore veprojne ne te njenjten forme,a ka pasur nderhyrje natyrale ne gjenomin njerzor,apo qenie inteligjente jashtetokesore kane nderhyre ne te..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Anon prej 16.03.14 21:26

Pajtohem me Nekos por dhe me agamendonin !
Te dy keni te drejte ne njefare menyre,Njeriu eshte fajtore i shume shkaterimeve dhe ne mos perputhje me qetesine universale por ne anen tjeter eshte pjesa e dinamikes universale. Keto te dyja jane te perputhura aq mire saqe mund ti ndajm vetem ne korniza por jo ne dy paralele.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Agamemndon prej 17.03.14 10:48

Benxhamin,qe njeriu eshte fajtor per shkaterrimin e natyres,kjo eshte vertetuar katerciperisht,por pyetja shtrohet,pse po ndodh kjo me specien njerzore,qe vazhdimisht prish ekuilibrat te vendosura miliona e miliona vite me pare,dhe  kjo nuk ndodh me gjallesat e tjera te planetit...?Kete aftesi te shkaterimit te ekuilibrave e kane edhe viruset... Pse ..?Pikerisht kete mundohet te shpiegoje artikulli ne fjale..Mos valle ne genomin tone jane 'instaluar' gene te viruseve te ndikuara nga ecurite evolutive apo ne genet tona jane shartuar gene te qenieve inteligjente jashtetokesre..?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Nekos prej 17.03.14 13:15

E dini se kriteri me i rendesishme qe fiset indiane te amerikes te mbijetonin ishte qe pjesa me e madhe e tyre te vdisnin sepse ushqimi ishte i pakte ,pra un po them se shkatrrimi eshte ne natyren ton dhe ne natyren e vet universit por ajo qe po bejm ne eshte shpejtimi shum i madh i kesaj dukurije .
Dhe me universni mund te shpjegohet edhe ajo ne toke dhe universi eshte i lidhur me token apo me mir toka eshte pjes e universit.
avatar
Nekos

Pak dritė pėr sytė tonė nė errėsirė.

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Agamemndon prej 17.03.14 13:29

Nekos shkruajti:E dini se kriteri me i rendesishme qe fiset indiane te amerikes te mbijetonin ishte qe pjesa me e madhe e tyre te vdisnin sepse ushqimi ishte i pakte ,pra un po them se shkatrrimi eshte ne natyren ton dhe ne natyren e vet universit por ajo qe po bejm ne eshte shpejtimi shum i madh i kesaj dukurije .
Dhe me universni mund te shpjegohet edhe ajo ne toke dhe universi eshte i lidhur me token apo me mir toka eshte pjes e universit.
Pra ato fise indiane vepruan si kolonite e viruseve,luftuan per mbijetese.Pa arritur tek shkaterrimi,si natyre e universit,ne ndryshim nga gjallesat e tjera toksore apo edhe ujore,te cilat vetem harmonizojne jeten e tyre me ambjentin,njeriu vazhdimisht prish ekuilibret natyrore duke ndotur,duke prere pyje,duke shkaterruar shtrate lumenjesh,duke eleminuar gjallesat e tjera direkt apo indirekt,duke shpallur luftera,duke eleminuar grupe te caktuara shoqerore te me fe te kundert,deri ne vetvdekje...Pyetja eshte- PSE njeriu vepron jashte kornizave te harmonise kozmike,ndryshe nga gjallesat e tjera..?Ju lutem lexojeni mire materialin,per te kuptuar thelbin e tij,ndryshe eshte kot qe riperseris te njenjtin koment...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse evolucioni i njeriut ėshtė jashtė harmonisė sė kozmosit ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi