Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Shko poshtė

Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Agamemndon prej 15.03.14 15:35


Disa teori konspirative pėr zhdukjen e avionit malajzian
Zhdukja tragjike e fluturimit MH370 ka ēuar nė pėrhapjen e disa teorive konspirative – qė nga fuqitė e mbinatyrshme deri te ndikimi i iluminatit.


Arsyet e zhdukjes sė avionit tė Malaysia Airlines me 239 persona vazhdojnė tė mbeten aq tė paqarta siē ishin edhe nė momentin kur radari humbi kontaktin me avionin. Ndėrkohė lindi frika pėr njė akt terrorist, kur tė u zbulua se njė nga pasaportat e vjedhura mbahej nga njė 19-vjeēar iranian i cili kėrkonte azil, por si pėrfundim nuk kishte tė bėnte me terroristėt. Tani skuadrat e kėrkimit kanė mė pak argumente pėr atė se ēfarė mund tė ketė ndodhur. Kur u pyet se ku mund tė ishte avioni, kontrolluesi i trafikut ajror Izhar Bahari nė Departamentin e Aviacionit Civil Malajzian ai tha pėr revistėn TIME: “Ne nuk kemi pėrparuar aspak, nuk kemi gjetur asnjė gjurmė”.


Nė mungesė tė njė pėrgjigjeje definitive, teoricienėt konspirativė kanė dalė nė pėrfundimet e tyre, edhe pse ato  und tė jenė tė papranueshme. Ndėrsa nuk ka kredibilitetit nė besimin dhe suportimin e kėtyre teorive, ja disa nga teoritė qė kanė tėrhequr mė shumė vėmendje:


1. Celularėt e pasagjerėve bien akoma, kjo do tė thotė se ato janė tė ndezur


Tė afėrmit dhe miqtė e disa nga pasagjerėve thanė se ata mundėn tė gjenin tė dashurit e tyre nė njė rrjet online kinez tė quajtur QQ, raporton Washington Post. Disa tė tjerė provuan tė telefonin nė numrat e tyre, ata dėgjonin qė telefoni binte, por askush nuk pėrgjigjej. Shumė mendonin se celularėt mund tė ishin akoma ndezur dhe 100 vetė nėnshkruan njė peticion drejtuar qeverisė malajzeze pėr tė filluan menjėherė investigimet. Kjo ēoi nė dyshime pėr teori irracionale. Mos ndoshta rėnia e telefonave tregon se pasagjerėt janė rrėmbyer dhe janė akoma gjallė diku? Apo mos ndoshta “e mbinatyrshmja ėshtė nė punė”?


2. Njė portal i njė bote tjetėr ‘thithi’ avionin


“Nėse kurrė nuk i gjejmė rrėnojat, kjo do tė thotė se njė forcė e re, misterioze dhe e fuqishme po punon nė planetin tonė qė rrėmben aeroplanėt nė qiell pa lėnė as gjurmėn mė tė vogėl”, thotė njė bloger. Tė tjerė pyesin se mos ishte njė grabitje alienėsh…


3. Ndoshta ishte e shkruar dhe e parashikuar zhdukja e kėtij fluturimi


Rrjeti social Reddit ėshtė mbushur me komentues qė bėjnė njė lidhje koincidente tė datave tė zhdukjeve tė avionėve. “Numerologji interesante”, tha njė pėrdorues i Reddit. “Fluturimi 370 zhduket me datė 7 mars (3/7) i nisur pėr tė bėrė njė fluturim prej 3700 km. Fluturimi 370 fluturoi nė njė lartėsi prej 37,000 kėmbė (feet – njėsi matėse) deri nė momentin qė humbi gjurmėt. Luigi Maraldi, 37 vjeē, ishte njė nga personat tė cilit iu vodh pasaporta. Linja Ajrore Malajziane ėshtė njė nga mė tė mėdhatė e Azisė, qė transporton afro 37,000 pasagjerė nė ditė. Nga dita e sotme, ne fillojmė muajin e 37-tė qė kur ndodhi tragjedia e Fukushimės, qė shkaktoi 37 tė plagosur.


4. Korea e Veriut rrėmbeu avionin


Shumė persona hedhin argumenta se ishin koreano-veriorėt ata qė rrėmbyen avionin dhe e ēuan atė nė Pyongyang (kryeqyteti i Republikės Koreane). Njė pėrdorues i Reddit, Nickryane, deklaroi se avioni kishte mjaftueshėm karburant pėr tė fluturuar nė Korenė e Veriut dhe qėndron brenda sinjalit tė celularėve. Edhe nė vitin 1969, diktatura rrėmbeu njė avion, kėshtu mbase Kim Jong-un (lideri suprem i Republikės Koreane) ka luajtur njė kartė tė vjetėr.


5. Ishte Iluminati


Njė nga ‘vorbullat’ e supozuara tė energjisė nė sipėrfaqen e tokės mendohet tė jetė Iluminati dhe/ose alienėt e lashtė, qė kanė nėn kontroll tė gjithė rrjetin e energjisė. Komentuesit dhe bloguesit mendojnė se ishin hijet e Iluminatit ato qė e tėrhoqėn poshtė avionin.


Si ėshtė e vėrteta?


Ndėrsa mungesa e njė sinjali e gjurme ka ndihmuar nė krijimin e teorive konspirative, nuk pėrjashtohet mundėsia se avioni ka shpėrthyer nė njė lartėsi tė madhe dhe tė jetė shpėrbėrė. Kjo do tė ishte e tmerrshme pasi nuk do tė gjendej asnjė gjurmė e tij, dhe kėrkimet pėr kėtė aeroplan do tė ishin tė kota. “Fakti qė nuk ka asnjė sinjal kjo ėshtė me tė vėrtetė shqetėsuese”, thotė Ross Aimer (konsulent aviacioni) pėr Al-Jazzera-n. “Nuk ka ndodhur ndonjėherė”.


avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Ruhan prej 16.03.14 1:13

Ka spekulime se militantet nga radhet e minoritetit musliman Ujgur ne Kine mund te jene perfshire ne zhdukjen e aeroplanit MH370, pasi qe ngjarja ka ndodhur vetem nje jave pasi qe vrasesit vrane te pakten 29 persona ne nje staion treni ne jugperendim te Kines, me sakte ne qytetin kinez Kunming,
Nje zyrtar malajzias ka thene se autoritetet nuk perjashtojne mundesine e perfshirjes se Ujgureve ne zhdukjen e aeroplanit, duke perkujtuar se Malajzia ka depertuar ujguret per ne Kine ne vitet 2011 dhe 2012, per shkak se mbanin pasaporta false.

“Kjo nuk eshte duke u perjashtuar. Ne kemi kthyer mbrapshte ujguret qe kishin pasaporta false me heret. Eshte heret te thuhet nese ka ndonje lidhje”, ka thene ky zyrtar.

Malajzia, nje vend me shumice myslimane, ka treguar lidhje te ngushta viteve te fundit me Kinen, duke depertuar 11 ujgure ne vitin 2011, nen akuzat se ishin te perfshire ne nje sindikate per kontrabandimin e njerezve.

Nje burim I afert me autoritetet kineze ka thene se nuk mund te konfirmohen lidhjet me militantet ujgure, por ai e ka pershkuar rastin e zhdukjes se aeroplanit si “shume te dyshimte”, pasi qe ka ndodhur shume shpejt pas sulmit ne Kunming.

Li Jiheng, guvernator i Junan, province kjo ku shtrihet Kunmig, u ka thene reportereve se per momentin nuk ka inormacione per te deshmuar se sulmi me thike ne Kunmig dhe zhdukja e aeroplanit ishin “te lidhura domosdoshmerisht”.

Drejtori i operacioneve te Malaysia Airlines, Hugh Dunleavy,u ka thene gazetareve ne Pekin se ata ishin ne dijeni lidhur me raportet per vjedhjen e pasaportave.
“Ajo qka ne jemi ne dijeni eshte se secili njeri ne bord te aeroplanit ka pasur viza per te shkuar per ne Kine”, ka thene ai. “Kjo nuk do te thote se atje nuk kishte pasaporta false, por kjo do te thote se eshte me siguri me poshte ne shkallen e probabilitetit”.

Kina ka reputacion per rigorizitetin e saj lidhur me aprovimin e vizave dhe kryen kontrollet ne pikat kufitare, por pasaportat evropiane mund t’iu kene mundesuar qe te kalojne rutinen e vizave.
Sipas nje programi te lansuar se fundi, qytetaret e shume vendeve Pernedimore kane mundesi qe te marrin viza falas per 72 ore pas arritjes ne Pekin, pasi qe ata te deshmojne se kane tiketen kthyese.
“Njerezit me pasaporta false paraqesin problem te madh per sigurine”, ka thene Yang Shu, ekspert i sigurise pran[ Universitetit Lanzhou ne Kine.

“Une besoj fuqishem se ata kane te bejne diqka me zhdukjen e aeroplanit”.
Zhdukja e aeroplanit, pas analizave te shumta qe jane duke u bere tete dite pas zhdukjes se tij, qojne ne perfundim se e tera ishte e planifikuar dhe se behet fjale per nje rrembim. Autoret, apo autori I ketij rrembimi duket se ka njohuri shume te mira inxhinierike, pasi qe jane ndalur te gjitha sistemet e komunikimit brenda ne aeroplan, pak kohe pas nisjes nga Kuala Lumpur. Aeroplani pas zhdukjes nga radari ka bere manovrime taktike per te arritur “ne cak”. Caku ende nuk dihet dhe ndoshta nuk do te dihet kurre, edhe pse shpresohet per nje drite ne fund te tunelit.

Supozimet jane te shumta, sikurse edhe dyshimet se qfare mund te kete ndodhur me zhdukjen me te mistershme te te gjitha koherave ne aviacionin boteror. Kerkimet ne Detin Jugore kinez kane perfunduar ose jane ne perfundim e siper, derisa India ka bere te ditur se nga kontrollimet qe jane bere ne nje siperfaqe te madhe te Oqeanit Indian nuk eshte gjetur asnje shenje e aeroplanit. Kjo ka ngritur dyshimet se aeroplani, i cili pas zhdukjes ka fluturuar shtate ore, me shume manovrime taktike ka arritur “diku”.Mbase, me siguri se edhe ka arritur se nuk ka pasur me shume karburante per te fluturuar.

Sipas zyrtareve ai mund te kete shkuar deri ne Kazakistan, Kine, madje eshte permendur edhe Mongolia, por deri me tash nuk ka asnje gjurme te tij. E tera duket nje mister qe do te hyje ne analet boterore te aviacionit dhe tash e tutje me siguri se do te kete masa shtese te sigurise ne rajonin e Azise Juglindore, pjese kjo e njohur per probleme te shumta dhe pasiguri te madhe.

Nese e tera eshte loje e ndonje grupi te panjohur per opnionin per momentin, apo edhe sikur te jete iluminati apo masonet, atehere eshte veshtire te jepet ndonje konkludim lidhur me arsyen e ketij veprimit. Megjithate, duket se ketu qendron diqka e madhe, teper e madhe, sepse nuk eshte lehte qe te zhduket thjesht nje aeroplan ne mes te qiellit pa ditur se ku ka vajtur.

Gjithashtu, ka thashetheme se udhetaret mund te jene mbytur nga kidnapuesit, apo kidnapuesi. Dyshime ka edhe te njeri nga pilotet- mos ndonjeri prej tyre ka ndermarre diqka koke ne vete apo budallellek per te kete veprim. Por, mund te jete edhe tjetra per te cilen po dyshohet me se shumti: rrembimi. Pyetje ka shume, pergjigje asnje. Ndoshta pergjigjen do ta marrim vesh me vone, apo ndoshta edhe kurre. Nje fakt duket se dihet qe tash: e tera ka qene e planifikuar mire dhe autori apo autoret jane proesioniste: kane ditur t’I shmangen radareve ne kursin e tyre te ri dhe pa u hetuar kane fluturuar drejt cakut.

Sulm vetevrases? Nuk ka ndonje arsye pse do te mund te kishte ndodhur kjo. Veprim i piloteve? Mundet te jete, nese kane pasur probleme psikike edhe pse thuhet se “kane qene ne gjendje stabile psikike”. Rrembim? Shume e mundshme, por edhe nese ka ndodhur atehere pse nuk ka komunikim nga ana e rrembyesve? Shperthim I papritur si rezultat I prishjes apo ndonje defekti teknik? Ne fillim me se shumti eshte dyshuar lidhur me kete, por pas gjetjes se “pingut” te emituar nga aeroplani me satelit shtate ore pas zhdukjes, kjo hipoteze bie poshte.

Misteri vazhdon derisa aeroplani me siguri se ndodhet diku dhe nje dite ndoshta do te gjendet. Pastaj, do te merret vesh e tera se qfare ka ndodhur.
avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Ruhan prej 16.03.14 1:20KJo eshte harta e dhene nga autoritetet malajziane se ku mund te kerkohet per gjetjen e aeroplanit (vija me te kuqe)
avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Agamemndon prej 16.03.14 14:36

Aeroplani u rrėmbye nga jashtėtokėsorėt? (Video)
Aeroplani i “Malaysia Airlines” me 239 pasagjerė nė bord ka ditė qė ėshtė zhdukur dhe ende nuk ka asnjė gjurmė tė tij, pavarėsisht kėrkimeve nga tė gjitha anėt. Kjo ka bėrė qė nė shesh tė dalin edhe shumė teori konspirative. Njėra ndėr to, ėshtė edhe ajo, se aeroplani u rrėmbye nga jashtėtokėsorėt.

Sipas njė shkrimi qė po qarkullon nėpėr media tė ndryshme botėrore, Boeing 777, vetėm pak para se tė zhdukej nga radari, pranė tij ėshtė shfaqur njė objekt sferik i paidentifikuar. Pėr mė tepėr, ky shkrim thotė se sipas gjetjeve tė hetuesve amerikanė aeroplani katėr orė pas zhdukjes nga radari, ka vazhduar tė qėndrojė nė ajėr, transmeton reporteri.

Deri mė tani, ende nuk ka ndonjė dėshmi se aeroplani ėshtė rrėzuar nė det dhe nėse pasagjerėt kanė vdekur. Sipas kėsaj teorie pasagjerėt do tė mund tė jenė duke jetuar nė ndonjė planet tjetėr.

Kjo teori thotė se hulumtuesit kanė gjetur se afėr aeroplanit ėshtė identifikuar njė objekt sferik i paidentifikuar. Ai derisa ėshtė nė formė tė aeroplanit, merr formė sferike, dhe lėvizė me shpejtėsi jashtėzakonisht mė tė madhe sesa aeroplanėt e tjerė.

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 15:19

Banorėt e njė ishulli nė Maldive, thonė se kanė parė "njė avion duke fluturuar shumė poshtė" duke pėrshkruar aeroplanin e zhdukur tė "Malaysia Airlines", pak orė pas zhdukjes sė tij.

Disa banorė tė Kuda Huvadhoo, nė Dhaalu Atoll, thanė se ata e panė njė avion tė bardhė me vija tė kuqė duke fluturuar ngadalė mbi ishull dhe se dyert e aeroplanit ishin qartėsisht tė dukshme.Banorėt thanė se shin shqetėsuar nga njė zhurmė e pabesueshme rreth orės 6.15 tė paradites nė kohėn lokale, mė 8 mars, dhe kishin parė njė aeroplan qė fluturonte nga jugu nė lindje. Shenjat e dyshimta u shėnuar rreth 3218.69 km nga Kuala Lumour.

"Nuk kam parė kurrė njė avion duke fluturuar aq poshtė mbi ishullin tonė mė parė. Kemi parė hidroavion, por jam i sigurt se a nuk ishte njėri nga ta. Kam mundur tė dalloja qartė dyert e aeroplanit", ka thėnė njė dėshmitar, pėr mediat australiane.

26 vende po ndihmojnė nė kėrkimin e aeroplanit tė zhdukur tė fluturimit MH370, por Maldivet nuk janė nė mesin e tyre.

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Luli prej 24.02.15 19:48

Zbulimi: MH370 fluturoi drejt AntarktidėsZhdukja e avionit tė Malaysian Airlines, MH370, vazhdon tė ngjallė kuriozitet.

Disa ekspertė tė katastrofave ajrore thonė se kanė analizuar tė dhėnat satelitorė dhe kanė arritur nė pėrfundimin se dikush nė kabinė e ka fluturuar avionin qėllimisht drejt Antarktidės.

Avioni ka fluturuar edhe pėr disa orė pasi humbi kontaktin me kullėn e kontrollit.

Sipas Malcolm Brenner, njė ekspert i njohur nė botė pėr katastrofat ajrore, tė dhėnat sugjerojnė se dikush nė kabinė e ka drejtuar qėllimisht avionin jashtė kursit.

Kėto pretendime janė pjesė e njė dokumentari tė National Geographic, qė do transmetohet muajin qė vjen.

Avioni u zhduk mė 8 mars 2014, duke fluturuar nga Kuala Lumpuri i Malajzisė pėr nė Pekin tė Kinės.

Njė koordinator i kėrkimeve pėr avionin ėshtė i bindur se nė maj do tė gjendet avioni.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kospiracionet per zhdukjen e Avionit MH370

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi