10 Zbulime tė pashpjegueshme nga antikiteti

Shko poshtė

10 Zbulime tė pashpjegueshme nga antikiteti

Mesazh  Ereos prej 14.03.14 18:39

10. Ēeliku nga Damasku

Shpata nga Damasku tė cilat ruajnė tehun e tyre edhe pasi qė tė prejnė nėpėr gurė apo metale pėr shkak tė nanotubave nga karboni.

Mbetet mister ndėrtimi i tyre qė u pėrket viti 800 e.s.9. Shtyllat e Hekurit nė Delhi

Shtylla 1600 vjeēare tė vjetra tė cilat tė mahnitin pasi qė janė rezistente ndaj ndryshkut.

Shkencėtarėt nuk mund tė shpjegojnė sesi u ndėrtuan kėto kohė mė parė.8. Sferat e Gurit nė Kosta Rika

Zbuluar sė pari nė shekullin e 19tė, rreth 300 copė ekzistojnė akoma.

Mė e madhja prej tyre ėshtė 16 ton, dhe 2.4 metra nė diametėr; vetė simetria e sferave i mahnit shkencėtarėt.7. Gypat Baigong

Nė njė shpellė nė Kinė, gypa tė gjatė vazhdojnė deri nė male dhe tek njė liqen i afėrt.

Nuk dihet se nga kanė ardhur. 8% e materialit ndėrtues tė tyre vije nga njė materie e panjohur.6. Mekanizmi Antikitera

Njė kompjuter analog 2000 vjet i vjetėr i cili pėrdorej pėr tė gjurmuar yjet. Ingranazhi i bronztė ėshtė shumė mė i avancuar sesa ēdo gjė qė i pėrkiste asaj kohe.5. Dorėshkrimi Vojnih

Njė dorėshkrim qė i pėrket shekullit tė 15tė, nė njė gjuhė tė pa deshifrueshme. Mund tė jetė njė shaka e pėrgatitur, apo gjepura, por, 240 faqet dorėshkrimit dhe ilustrimet akoma hutojnė shkencėtarėt.4. Mumiet Egjiptiane

Shkencėtarėt kanė gjetur hashash, kokainė dhe duhan tek 9 mumie egjiptiane.

Duhani nė fakt vije nga ‘Bota e Re’, zbuluar 200 vjet pas varrosjes sė mumieve.3. Bateritė nga Bagdadi

Njė qyp 13 cm nga argjila me cilindra nga bakri qė mbėshtjell njė shufėr nga hekuri, ndėrtuar rreth 200 vjet para erės sonė.

Kjo ishte rreth 2000 vjet pėrpara se bateritė tė shihen pėrsėri.2. Mumia mashkull nga San Pedro

Mė 1932 dy burra gėrmuan njė mumie 32 centimetrash nė malet e San Pedros.

Konsideruar si e vėrtetė nga Muzeu i Historisė Natyrore, ėshtė zhdukur pastaj pa gjurmė.1. Qyteti i humbur i Nan Madol

100 ishuj artificial me mbi 250 milion ton, ndėrtuar nė sharrėnajat koralore afėr Mikronezisė.

Ndėrtuar nė vitin 200 p.e.r. arkeologėt nuk ia kanė idenė sesi janė ndėrtuar.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi