A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Shko poshtė

A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Mesazh  Trigon prej 13.03.14 12:33

Shumė herė nėpėr popull ėshtė folur qė nė kėtė kamp nxjerret uranium. Madje edhe puntorėt qė kanė punuar nė kėtė kamp tregojnė se vazhdimisht largohen kamionė tė ngarkuar me dhe nga ky kamp dhe asnjėherė nuk ndalen as natėn e as ditėn.

Shumė fjalė kanė qarkulluar poashtu se agjentė tė SHBA-sė 40 vite para se tė ''pushtohej'' Kosova nga SHBA kanė ardhur nė Ferizaj gjegjėsisht nė Sojevė dhe kanė mbledhur tė dhėna tė ndryshme rreth kėtij lokacioni qė thuhej se kishte poashtu edhe metale tė ēmuara. Pra Amerika sipas kėtyre fjalėve po e vjedh tokėn e ēmuar tė Kosovės.

Sa keni njohuri ju pėr kėtė temė. Jepni poashtu mendimin tuaj.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Mesazh  Agamemndon prej 13.03.14 15:32

Nje baze amerikane nuk mund te ngrihet mbi nje territor qe emeton rrezatim radioaktiv...Vetem kaq te mendosh,te detyron te ideosh per nje teori konspirative te pabazuare...Ne se vertete ne BONDSTELL do kishte uranium,atehere baza duhet te ishte ndertuar se paku mbi 15-20 km nga miniera uraniumit..dhe atje do dergoheshin sklleverit modern per te germuar dhe nxjerre mineralin strategjik.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Mesazh  djussi prej 13.03.14 16:54

Agamenon,cdo materie qe nxirret prej toke,deri sa n uk asht e perpunuar nuk asht e rrezikshmee kshtu qe besoj qe dicka ne at vend ka...shnet
avatar
djussi
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Mesazh  Trigon prej 13.03.14 17:12

Agamemndon shkruajti:Nje baze amerikane nuk mund te ngrihet mbi nje territor qe emeton rrezatim radioaktiv...Vetem kaq te mendosh,te detyron te ideosh per nje teori konspirative te pabazuare...Ne se vertete ne BONDSTELL do kishte uranium,atehere baza duhet te ishte ndertuar se paku mbi 15-20 km nga miniera uraniumit..dhe atje do dergoheshin sklleverit modern per te germuar dhe nxjerre mineralin strategjik.

Nese e ke teknologjine pasojat nuk ekzistojne.

Por nese ka rrezatim radioaktiv sigurisht se e kane teknologjine qe bejne absorbimin e rrezeve radioaktive (gjegjesisht shtresat e perpunuara nga metalet qe kane kapacitet te madh absorbues) si dhe poashtu mbrojtjen nga to me mjetet rezistuese ndaj atyre rrezeve.

Por gjithsesi dihet qe deri sa nje element kimik eshte i papernuar dhe ne fazen fillestare te tij i perzier me elemente tjera rrezikshmeria e tyre eshte e ulte per shfaqjen e shenjave dhe simptomave te semundjeve te indikuara nga rrezet radioaktive.

Pra perveē interesit strategjik kundrejt ndikimit rus , Amerika ka pėrdorur dhe po e pėrdor ''strategjinė grabitėse'' tė pasurive natyrore tė Kosovės.

avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ėshtė e vėrtetė se Amerika po nxjerr uranium nė Kampin Bondsteel nė Ferizaj?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi