Hieroglifet e Gosfordit

Shko poshtė

Hieroglifet e Gosfordit

Mesazh  Agamemndon prej 13.03.14 12:29


Hieroglifet e GosforditHieroglifėt e Gosfordit, janė njė seri e ēuditshme shenjash nė njė shkėmb tė Hunter Valley-t.

Qė prej zbulimit tė tyre nė vitet 1970’, seti prej 300 pikturash pati pėrhapje tė gjerė dhe famėkeqe pėr ngjashmėrinė e tyre me hieroglifėt egjiptiane.Ajo qė tė bėn me tepėr pėrshtypje ėshtė struktura e gjerė e labirinteve, shpellave dhe tuneleve tė nėndheshme. A do tė thotė kjo se egjiptianet ia kanė dale tė vizitojnė Australinė nė kohėn e tyre, dhe kanė ndėrtuar tė gjitha kėto? A janė ndihmuar ata nga Alienėt? 

Ēfarė ka ndodhur?

Varet se ke pyesni. Lideri i grupit amator tė arkeologėve qė kėrkojnė nė kėtė zonė, thotė se ka prova tė mėdha qė mistere tė ēuditshme fshihen kėtu.

Njė egjiptolog me emrin Boyo Ockinga, i Universitetit tė Sidney-t ka vėnė re se kjo nuk ka lidhje me egjiptianet. Sipas tij, ato janė imitime bėra nga ushtarė australiane qė kishin vizituar Egjiptin nė Luftėn e Parė Botėrore.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi