‘Kryqi i flakte’ ne Lismore..

Shko poshtė

‘Kryqi i flakte’ ne Lismore..

Mesazh  Agamemndon prej 13.03.14 12:21

Kryqi i flakte i Lismores
Nė 1907, njė aksident hekurudhor i mori jetėn Ėilliam Steenson, njė hekurpunuesi tė ri qė u pėrplas nga treni.

Ai u varros pasi u dogj nė varrezat North Lismore Pioneer nė Lismore, dhe njė kryq i madh prej guri u vu mbi varrin e tij.

Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, banoret vunė re diēka tė ēuditshme.

Kryqi ndriēonte nė mėnyrė misterioze dhe ishte si njė llambė e madhe. Edhe pse banoret e dinin kėtė gjė, ata heshtėn pėr dekada tė tera, pasi nuk dėshironin tė prishnin magjinė. Nė vitin 1978 lajmi u bė publik dhe vendi njihet me emrin ‘kryqi i flakte’.

Guri ndriēonte me raste fillimisht, por dukej sikur merrte energji me kalimin e kohės. Menjėherė pasi u be publik, njerėzit e shumtė qė vėrshuan merrnin nga njė copė tė tij.

Skeptiket u pėrpoqėn t’i ndalnin por magjia u prish, dhe misterioziteti i gurit tė ndritshėm nuk u gjet kurrė. Nė 1986 guri ishte zhdukur dhe nuk u pa kurrė mė. U mendua se u vodh, ndaj u ndėrtua njė tjetėr kryq gati i ngjashėm mė tė. Por ai nuk ndriēon kurrė.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi