Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Shko poshtė

Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  Trigon prej 12.03.14 18:47

Shumė herė kam dėgjuar qė haptas shqiptarėt e tė dy vendeve e duan bashkimin ndėrsa kur janė me familjet e tyre ose nė njė rreth mė tė ngushtė shoqėror flasin kundėr bashkimit kombėtar.

Mos ėshtė kjo si ''njė ftohje gjaku'' si pasojė e ndarjes shekullore nė mes shqiptarėve dhe krijimit tė ndodhive qė nuk parapėlqehen pastaj tė bėhet bashkimi apo ėshtė diēka tjetėr. Jepni mendimin tuaj.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  Zattoo prej 12.03.14 19:17

Sepse shumica jane me mentalitet arab (myslimanet) , te tjeret me ndikim italian (katoliket)  dhe te tjeret me ndikim grek (ortodokset).
Shumica ne plan te pare e kane fene dhe besimin e tyre dhe ne fund e kane Shqiptarine.
Sepse menderisht  jane vegla te te tjereve.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  syri i art prej 12.03.14 19:43

nuk jan te gjith ne kete mendim...po  te till jan ata qe jan te perqar se pari me vetveten,as ne familje nuk jan te bashkuar,ngaqe jan te mbushur deri ne gryk,me perralla fetare nga te gjitha fet...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  xhimi ejm prej 12.03.14 23:14

Bashkimi kombėtar ėshtė vetėm njė term i krijuar nga shqipėtarėt pėr tė vetė-rritur ndinjėn e krenarisė. E vėrteta ėshtė se edhe kjo kėrkesė ėshtė flakė kashte, e pabazuar, e pamotivuar, e paorganizuar. Mė e keqja ėshtė kur politikanėt tentojnė tė fshihen pas gjilpėrės duke thėnė se fuqitė e mėdha nuk duan ndryshim kufijsh.

Ndoshta kjo ėshtė e vėrtetė, por nuk ka asnjė shtet qė mund tė ndalojė heqjen e doganave apo taksave reciproke, shkrirjen e arsimit dhe sportit, krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt apo unifikimin e simboleve.

Politika, e udhėhequr nga interesat e ngushta personale, nuk ka bėrė asnjė gjė pėr kėtė bashkim qė gjoja dėshirohet aq shumė. Megjithatė kjo ėshtė vetėm njėra anė e sė keqes. Shqipėtarėt kanė qėnė historikisht tė ndarė. Krahina tė tėra qė urejnė njėra tjetrėn. Edhe Brenda njė rrethi, banorėt e nje qyteti tallin banorėt e qytetit tjetėr.

Tė gjithė, Katolikėt, Muslimanėt dhe Ortodoksėt e kėrkojnė bashkimin kombėtar por shumė pak e dėshirojnė me tė vėrtetė.

Kur vjen fjala te feja tė gjithė harojnė qė janė shqipėtarė dhe bėhen skllevėr tė Italisė, Turqisė apo Greqisė.

Bashkimi kombėtar ėshtė vetėm shumė zhurmė pėr asgjė.
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  Anon prej 13.03.14 0:31

Sipas mendimit tim, Kosova si shtet ne vetevete po krijon nje kulture "pagane-materialiste" dhe nje stil jete me te avansuar se sa vete shqipetaret e shqiperise!
Nese kosova bashkohet me kombin e tij,do lindnin problemet nga me te ndryshmet dhe do percaheshim ndermjet vete.
Nje gje duhet te jete e qarte " NUK DUHET TE KERKOJME BASHKIM KOMBETARE,POR FEDERATE SHQIPETARE,QE DO BASHKONTE 3 SHTETET NEN NJE UDHEHEQJE POR ME QEVERI DHE KULTURA TE NDARA " , kemi nje model AMERIKEN.

Cdo te mire!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  auorizona prej 07.06.14 1:25

Me shume keqardhje e them qe kam hasur ne Shqipetar te Shqiperis qe as nuk e kishin iden se qka ka ne Kosove , qfar njerz jemi , qfar qytete kemi ..
Me eshte drejtuar me at habin..
"Po ju Kosovaret si e flisni shqipen kaq bukur nga e keni mesuar" .
Sinqerisht e them TURP me vinte , i thash pse po edhe ne flasim Gjuhen Shqipe ..
Mu drejtua ..Po si more ne e dim qe ju flisin at gjuhen arabe , turke , sllavishte
Si eshte e mundur qe ne ti pershtatemi dialektit dhe kur shkojm si turist , vizitor , qeshtje shkollimi Shqipetarve te Shqiperis e shumica prej tyre as nuk kan iden per nje shtet fqijn qe flasin nje gjuhe qe kemi nje komb , po ti pyesim per Italin e Greqin sigurt do ishin ne gjendje te sqaroheshin me ore te tana , po ja siq kemi filluar qe sa kohe ta quajm njeri tjetrin keshtu , me Shqipetaret e Shqiperis dhe te Kosoves.
Mendoj qe shume kemi percarje mes vete dhe sinqerisht s'do doja bashkim Kombetar , me kete mentalitet , apo fryme te jetes qe jetojm .
avatar
auorizona

Smile

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  Elsavrana prej 07.06.14 16:26

Eshte pergjegjesi e MADHE te marresh guximin e te formulosh nje pyetje te till....se shqiptaret e shqiperise nuk i duan shqiptaret e Kosoves...sepse derivati i kesaj pyetje me spec ketu perfundon....dhe ben punen e urryer te shovinizmit serb dhe grek. Ne te gjithe jemi shqiptare dhe fale Zotit kemi nje gjak, nje shpirt dhe nje gjuhe. Asnje fe nuk ka te drejte te na percaje....Feja e shqiptarit eshte shqiptaria ...ka thene Pashko Vasa i madh.....dhe kjo eshte ne themelet e se ardhmes tone. Duan pao nuk duam te tjeret, ne jemi nje komb Kosove- shqiperi e Cameri dhe me tej. Do te realizohet harta e vertete e shqiperise se madhe ashtu sic ka qene jo shume kohe me pare. Dhe sa per ata qe pyesin me injorance dhe me dashaligesi se....ju ju kosovarete flitkeni shqip si ne Shqiperi....ata jane mbeturinat e korpusit komunist te enver hoxhes qe na futen thiken pas shpine dhe na ndane ne njemije copa.Po e ardhmja i takon kombit shqiptar. te jemi krenare qe jemi nga kjo rrace e lashte dhe vitale qe as shekujt nuk e shperbene. Mbahuni fort pas emrit shqiptar. dhe duajeni njeri tjetrin.


Edituar pėr herė tė fundit nga Elsavrana nė 07.06.14 16:41, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : fshije kete)
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  IndigoStar prej 08.06.14 4:18

OK Feja ime eshte Islami
Kombi im eshte Shqiptaria
E Dua Shqiperine Etnike
Sepse aty kam rrenjet e mia
( Nuk ka ftohje por kshu don Amerika & Rusia ) nese do jemi gjalle pas 2022 do shohim cdo te ndodhe pra pas 8 vitesh ,,,,,
avatar
IndigoStar

So mote it be !
786 369⚕️⚜️️‍🔺🕉️الله
Knowing is Good, but knowing Everything is Better
Making Good Man Better
Family comes first

61


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt e Kosovės dhe shqiptarėt e Shqipėrisė nuk e duan bashkimin kombėtar?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi