Nje experience misterioze -'Shkeputja' nga trupi'

Shko poshtė

Nje experience misterioze -'Shkeputja' nga trupi'

Mesazh  Agamemndon prej 12.03.14 10:27


Studentja qė mund “tė shkėputet” nga trupi i saj
Njerėzit janė mahnitur prej kohėsh nga eksperiencat jashtė-trupore. A janė ato lojėra tė mendjes, apo kanė ndonjė domethėnie spiritualiste?

Kėrkimet e reja hedhin dritė mbi ato qė quhen “eksperienca ose pėrvoja jashtė-trupore”, pėrmes studimit tė aktivitetit tė trurit tė njė vajze kanadeze, e cila pretendon se mund tė largohet nga trupi i saj, me vullnet tė lirė.

Shkencėtarėt besojnė se ana e majtė e disa zonave tė trurit, e cila lidhet me imazhet kinestetike (perceptimi i ndjesisė sė lėvizjes), ėshtė pėrgjegjėse e aftėsisė pėr t’u larguar nga trupi dhe pėr t’u ngritur mbi tė. Po ashtu, ata besojnė se njerėzit pėrjetojnė mė tepėr eksperienca tė tilla, nga ē’ėshtė menduar mė parė.

Kėrkuesit nė Universitetin e Otavės morėn nė studim njė studente psikologjie, e cila pranoi se kishte pasur eksperienca jashtė-turpore, para se tė binte nė gjumė. 24-vjeēarja tregoi se ishte e aftė tė fluturonte dhe tė rrotullohej nė ajėr, mbi trupin e saj dhe ndonjėherė ka aftėsi ta shohė trupin e saj nga lart, duke qenė e vetėdijshme pėr trupin e saj tė vėrtetė. Megjithatė, siē tregon vetė ajo, nuk ndien asnjė emocion kur pėrjeton eksperienca tė tilla.

Shkencėtarėt besojnė se ka mundėsi qė ky fenomen tė ketė incidencė tė lartė, por nuk raportohet sepse njerėzit nuk e konsiderojnė atė si diēka tė veēantė. Po ashtu, ata mendojnė se kjo aftėsi mund tė jetė e lindur, por ka humbur me rritjen nė moshė, pėr faktin se nuk ėshtė praktikuar.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi