Svastika ne fisin Bogaj ne Kelmend

Shko poshtė

Svastika ne fisin Bogaj ne Kelmend

Mesazh  Agamemndon prej 11.03.14 12:03

Kryqi gremc i ilireve

Grate e Malsise Madhe e kishin tatuazh nder duar... ashtu si iliret e keltet.
Kjo ėshtė njė kėngė qė kėndohet nė fisin e Bogės (Kelmend)pėr Svastikėn
“KUSH PO VJEN PREJ BOGET”

Kush po vjen prej Boget ?
Marija e zbukurueme.
Me duer te shkrueme.
Me hane t’re e me Dill Plak.
Kolen ton e paska hak.
Kush po vjen prej Shtegut,
Si molla e bejlegut.
Asht Marija me dasmor.
Na ka vu brezin florinit,
Si bija e t’mirit.
Me dur t’shkrueme, t’zbukurueme,
N’kėt konak na asht fatlume.

Nga prof. Gezim Uruci
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Svastika ne fisin Bogaj ne Kelmend

Mesazh  Agamemndon prej 11.03.14 12:55Kjo foto e bere nga Luljeta Done eshte bere tek nje corape  grash te M.Madhe; siper eshte dragoji, ne mes rombit eshte ylli pese cepesh, rombi si simbol i lindjes, kryqi barabrinjes dhe kryqi i thyer Svastika me dy drejtime njeri ne drejtim te levizjes se diellit dhe tjetri ne te kundert.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Svastika ne qytetin e Durresit.

Mesazh  xhimi ejm prej 12.03.14 5:18

Ne vitin 2007 ne Durres eshte gjetur nje mozaik rreth 7m katror qe mendohet te jete me shume se 1900 vjecar. Ne nje ekspedite arkeologjike, te kryesuar nga Afrim Hoti, u gjeten shume afreske te shekullit te pare te Eres Sone dhe nder to dukej qartazi edhe kryqi i thyer. Interesante eshte se ky zbulim u be krejt rastesisht; gjate germimit te themeleve te nje pallati ne lagjen 11 ne Durres u gjeten renojat e nje lagjeje te tere antike. Eshte per te ardhur keq qe studimet nuk vazhduan me tej dhe Instituti i Monumenteve te Kultures u mjaftua vetem me kete gjetje siperfaqesore ne thelb.

Qartazi Svastika eshte shfaquur dhe vazhdon te shfaqet ne Shqiperi. Jo vetem ne veri. Sipas Dr. Schliemann, shume gra epiriote kane tatuazhe qe lidhen me kryqin e thyer. Ato qe hasen me shpesh jane figurat 46, 47, 48, 49, 50, 51.

Shume njerez e lidhin Svastiken me masonerine. Kjo behet edhe me intriguese pasi free masoni Maksim Zotaj, anetar i Lozhes se New York-ut, ka deklaruar se masoneria i ka rrenjet ne Shqiperi dhe nder njerezit qe kane sunduar boten, gjithmone ka patur nje linje gjaku shqipetare.
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Svastika ne fisin Bogaj ne Kelmend

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi