Monolitet misterioze te Asuka-s,Japoni

Shko poshtė

Monolitet misterioze te Asuka-s,Japoni

Mesazh  Agamemndon prej 11.03.14 10:29


Monolitet misterioze te Asuka-s dhe anijes Nara Masuda
Fshati Asuka ėshtė i vendosur nė rrethin Takaichi , nė Prefekturėn Nara nė Japoni . Asuka ėshtė njė tokė e lashtė e pasur me interes historik , ajo ruan disa nga rrėnojat e pallateve te lashta perandorake . Nė pjesė tė ndryshme tė territorit tė Asuka u gjetėn disa megalite tė gdhendura nė granit , origjina e tė cilėve ėshtė ende i panjohur plotėsisht .
Masuda - nuk- Iwafune

Asuka e ka origjinėn nė periudhėn e historisė japoneze tė quajtur Kofun Jidai ( 250-552 para krishtit ), e karakterizuar nga  varre tė shumta .

Zona ėshtė e njohur edhe pėr tempujt dhe statujat e saj te shumte budiste , por ka edhe monumente guri pėrreth kodrave Asuka qė nuk pėrshtaten me stilin e skulpturės budiste dhe askush nuk e di se kur dhe kush i ka bėrė.

Nė shumicėn e rasteve varret janė formuar nga njė grumbull gurėsh te ngritur mbi tokė rrethuar nga njė hendek i thellė . Por ato qė gjenden Asuka sfidojnė formėn tradicionale tė grumbujve.

Sė pari ka disa gur kofun , duke pėrfshirė kofunin Ishibutai ,i ndėrtuar me gur gjigand , ku njėri  nga ata peshon 75 ton. Ai besohet tė jetė varri i SOGA-s,nje burrė shteti i fuqishem ne Umako.

Por mbi te gjitha dhe mė unike eshtė anija Masuda Iwafune (anija Roccis Masuda ) , 11 m e gjatė , 7 m e gjerė dhe rreth 5 m e lartė , peshon 800 ton dhe ėshtė gdhendur pothuajse tėrėsisht nė granit .

Pjesa e sipėrme e skulpturės ėshtė rrafshuar krejtėsisht , nė tė cilėn shihen dy dėmtime tė dhėmbėzimeve rreth njė metėr te njė guri dhe te nje pllakė paralele me te. Nė bazė tė Megalitit ka ndėrprerje nė formėn e lattimit qė disa besojnė tė jetė e lidhur me procesin e pėrdorur nga prodhuesit pėr tė latuar anėt .

Qėllimi , metoda dhe periudha e ndėrtimit janė njė mister i plotė . E vetmja e dhėnė per anijen Roccis Masuda Iwafune , sipas disa studiuesve thone se Megaliti nuk kishte asnjė lloj funksioni astronomik nė lidhje me zhvillimin e kalendarit japoneze hėnor .

Siē raportuar 'Ancient Origins' , pėr fat tė keq , pėrgjigjet pėrfundimtare pėr pyetjet e shumta nuk ekzistojnė . Megjithatė, ka pasur shumė hipoteza nė lidhje me ndertimin dhe qėllimin e kėsaj anijeje unike te pazakontė .Njė prej tyre vjen nga emri i vet gurit , Rock Masuda . Besohet se guri ishte gdhendur pėr tė pėrkujtuar ndėrtimin e liqenit tė Masuda ,sepse njė sasi uji qė dikur qėndronte aty pranė, pastaj  bėhej pjesė e qytetit tė Kashiwara .

Historianė tė tjerė, sugjerojnė se shkėmbi ėshtė pjesė e njė varri, projektuar pėr anėtarėt e familjes mbretėrore . Megjithatė, kjo nuk shpjegon karakteristikat e pazakonta te anijes, por mbi te gjitha aty nuk janė gjetur trupa apo objekte nė afėrsi tė Megalit . Ndoshta ėshtė njė varr i papėrfunduar- thone studiuesit

Disa studiues kanė propozuar,per ekzistencen e njė korrespondencė midis Masuda Iwafune dhe Ishit no Hoden , njė Megalit qė ėshtė e vendosur nė qytetin e Takasagos, me dimensione 6.45 x 5.7 x 5.45 m ,qe ne pjesėn e sipėrme ėshtė shumė i ngjashem me Megalitin  qe ėshtė ne Asuka .

Njė nga pėrfundimet e pakta tė pėrbashkėta ėshtė ,se  i gjithė rajoni nė tė cilėn gjenden megalitet enigmatike i perket nje epoke shumė tė vjetėr,ate te epokes se Jidai Kofun , kjo fale sasise se madhe te gurėve tė gdhendur qe jane tė pranishem nė zonė , por dhe ky perfundim nuk ka asnjė provė definitive qė mund tė konfirmojnė kėtė arsyetim.

Si perfundim,origjina e vėrtetė dhe qėllimi i ndertimit te kėtyre skulpturave enigmatike tė Japonisė sė lashtė, mbeten tė fshehura nė mister , dhe ndoshta te humbura pėrgjithmonė nga faqet e historisė sė lashtė tė planetit tonė .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi