Meditim duke ecur

Shko poshtė

Meditim duke ecur

Mesazh  Magus prej 10.03.14 21:52Kjo teknikė ėshtė e thjeshtė pra meditojmė ndėrsa ecim nė kėmbė .

Pra, nėse keni menduar se ėshtė e nevojshme pėr meditim qė te jeni ulur kėmbėkryq, tė rrethuar me bimė, veshur si njė murg... gaboheni.

- Hapi 1 : Kur jeni duke ecur rrugės, mendoni pėr tė mbajtur trupin drejt (dhe jo tė kėrrysur ), sepse kjo na mundėson qė tė mos kemi probleme me shpinėn, por edhe pėr tė mbajtur balancėn e energjive nė trup .Ėshtė e nevojshme qė pesha e trupit tė shpėrndahet nė mėnyrė tė barabartė nė kėmbė dhe koka tė mbahet drejt.

- Hapi 2 : Ecni ngadalė ... nė mėnyrė qė tė keni njė ecje tė kujdesshme. Qėllimi ėshtė qė tė ndjehet ngritja e kėmbės, lėvizja dhe shkelja nė tokė.

- Hapi 3 : Tė ndjehet kontakti i tokės nėn kėmbė. Pastaj bėni tė njėjtėn gjė me kėmbėn tjetėr ...


Ndani lėvizjet sa mė shumė qė tė jetė e mundur:
1. Unė ngre kėmbėn e majtė
2. Unė e lėviz para
3. E vė nė tokė
4. E Ndjej peshėn e lėvizjeve tė trupit tė vendosura nė kėmbė.
5. (Tė njėjtėn gjė me kėmbėn e djathtė)


Evitoni tė ecin si njė robot dhe pėrqėndrohuni nė:
- Kėmbė
- Hap
- Tokė

Mendoni pėr frymarrjen tuaj dhe marrni frymė normalisht gjatė udhėtimit.

Ndėrkohė mos mendoni asgjė tjetėr por vetėm nė njė gjė: nė ecjen tuaj personale.


"Njė mrekulli ndodh nė ēdo hap kur e kemi bėrė vetė drejt rrugės sė lumturisė sė brendshme"

Lao Tzu
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditim duke ecur

Mesazh  Muneer prej 10.03.14 22:05

''Walking Vipassana''
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditim duke ecur

Mesazh  55 prej 13.03.14 10:44

E kam bere njehere po me sy mbyllur shyqyr qe su perplasa me ndonje mur.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditim duke ecur

Mesazh  syri i art prej 13.03.14 13:58

meditimi...qdo gjendje e vetedijshme esht meditim,pra qfaredo qe ben apo vepron apo rrin i qet. po je 100% i vetedijshem esht meditim...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditim duke ecur

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi