Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare

Shko poshtė

Nano-teknologji (spirale) 300 mije vjecare

Mesazh  Agamemndon prej 10.03.14 9:23

Nanospirale 300 mije vjecare gjenden nė Urale.Ende mbetet njė mister.Nė vitin 1992 , disa objekte tė ēuditshme ne forme spirale,jashtėzakonisht te vogla u gjenden ne malet Urale , duke nxitur njė debat qė vazhdon deri me sot . Origjina e kėtyre objekte tė jashtėzakonshme , qė syri i njeriut mezi mund te shohi , ende nuk ėshtė shpjeguar . Kėto struktura misterioze dhe te vogla sugjerojnė se 300.000 vjet mė parė ka ekzistuar njė kulturė qe  mund tė zhvillontet nanoteknologji ?
Njėzet e dy vjet mė parė , nė afėrsi tė brigjeve tė lumenjve Kozhim dhe Balbanyu , tė cilat rrjedhin nga Malet Urale tė Rusis ,gjeologu Johannes Fiebag rastėsisht zbuloi atė qė mė vonė do tė bėhet i njohur si " slitė nanospirali . "

Nanospiralet u zbuluan gjatė hetimeve rutinė tė kryera nė disa depozita minerare nė malet Urale .

Ishte mikroskopi ai qe zbuloi strukturat sinusoidale te zbulimit . Sipas njė analize tė kryer nga Akademia Ruse e Shkencave , Syktyvkar ,keto nanospirale janė tė  pėrbėra nga njė aliazh tė bakrit , tungstenit dhe molibdenit .

Disa prej tyre janė aq tė vogla  thuajse tė padukshme me sy tė lirė . Madhėsia e objekteve , nė fakt , ndryshojnė nga 3 cm deri nė 0,0003 mm . Rregullsia e tyre  nė strukturė dhe sipėrfaqe na paraqitet jashtėzakonisht e dukeshme qe mund tė vėrehet vetėm me mikroskop elektronik .

Nanospirali nuk duket tė jetė rezultat i ndonjė procesi tė njohur natyror qė mund tė shpjegojė formimin e tyre . Pėrveē kėsaj, ato tregojnė njė ngjashmėri tė ēuditshme me disa elemente tė zhvilluara kohėt e fundit nė fushėn e nanoteknologjisė , tė ngjashme me komponentėt e njė lloj nano-makine,qe eshte zhvilluar vetėm nė  vitet 1970 .

Mė tronditėse ėshtė se Sinusoidet e vogla janė gjetur nė disa depozita tė zhavorrit dhe te mbeturinave nė fushėn e Mikulinsk Horizon , nė njė thellėsi nė mes tė 5 dhe 15 metra  njė shtresė gjeologjike e epokes se akullnajave , njė periudhė qė shtrihet nė mes tė 300 mijė deri 20 mijė vjeteve mė parė .

Nuk ka asnjė shpjegim bindės se si kėto objekte mund tė jenė ngulitur aq thellė pa pasur origjinė te lashtė . Por nė mėnyrė tė qartė , duke marrė parasysh kronologjinė konvencionale tė historisė njerėzore , ne jemi ballafaquar me njė paradoks : si ėshtė e mundur qė nė njė periudhė kaq tė largėt kane ekzistuar njerėzit e evoluar nė mėnyrė qė tė jenė nė gjendje tė zhvillojnė nanoteknologji ?Sigurisht , sipas teoricienėve, gjetjet ne malet Urale , sė bashku me shumė objekte tė tjera tė pashpjegueshme te gjetura nė tė njėjtin rajon , konfirmojne teorinė se , nė kohėt e lashta , grupet e udhėtarėve qe i pėrkasin qytetėrimeve jo tokėsore; kanė vizituar planetin tonė .

Edhe pse gjetjet janė studiuar nga Akademia e Shkencave nė Moskė , Syktyvkar dhe Shėn Petersburg ,gjithashtu dhe nė Institutin e Helsinkit , Finlandė,deri nė kėtė moment nuk ka asnjė konkluzion te kėnaqshėm per ti dhene nje shpiegim. Pėrveē kėsaj , me vdekjen e Dr Johannes Fiebag , asnjė hulumtim tjetėr nuk ėshtė bėrė nė kėtė temė .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi