Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Shko poshtė

Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Trigon prej 09.03.14 21:19

Tradhėtia e shqiptarėve
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Arsenic prej 09.03.14 21:44

C jane keto tema koti?
Cdo komb ka tradhetare dhe te shitur, nuk jemi vetem ne !!!!
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 10.03.14 13:41

Kur nje popull nuk bashkepunon me njeri tjetrin,behen tradhetare dhe skllever.
Ne si komb me shume kemi trashegimi kulturen e popullit osman e ate kristian se sa traditen shqipetare pagane(autoktone).
Pavaresia qe shpalli ismail bej qemali,nuk ishte dashuria per kombin e tij por shpetimi i tokave osmane ( qe ne ate kohe ishte nen shkaterrim e siper )
As Gjerj Kastrioti,nuk ka luftuar per nacionalitetin e tij por per religjionin (ortodokso-kristian)
Nacionaliteti eshte perhapur ne vitin 1778 nga prifti francez, Rishjelė. Ai luftoj kundrejt religjionit te tij per hire te kombit ,ndersa ne shqipetaret dhe sot e kesaj dite luftojm per religjionin,(shembull tipik eshte lufta ne siri).
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Muneer prej 10.03.14 22:11

Benxhamin. shkruajti:Kur nje popull nuk bashkepunon me njeri tjetrin,behen tradhetare dhe skllever.
Ne si komb me shume kemi trashegimi kulturen e popullit osman e ate kristian se sa traditen shqipetare pagane(autoktone).
Pavaresia qe shpalli ismail bej qemali,nuk ishte dashuria per kombin e tij por shpetimi i tokave osmane ( qe ne ate kohe ishte nen shkaterrim e siper )
As Gjerj Kastrioti,nuk ka luftuar per nacionalitetin e tij por per religjionin (ortodokso-kristian)
Nacionaliteti eshte perhapur ne vitin 1778 nga prifti francez, Rishjelė. Ai luftoj kundrejt religjionit te tij per hire te kombit ,ndersa ne shqipetaret dhe sot e kesaj dite luftojm per religjionin,(shembull tipik eshte lufta ne siri).
Vetem Shqiptaret nuk kane luftuar ndonjehere per religion. Po kohet e fundit qe po shkelin me kembe cdo atdhetar Shqipetar edhe figuren e Skenderbeut po e ulin. Pseudohistoriane.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 10.03.14 22:53

Trigon shkruajti:Tradhėtia e shqiptarėve

Pėrgėzime, sepse e paske trajtuar shumė tellė temėn qė paske hapur!
Mė i gjatė  ėshtė titulli qė i ke vėnė temės se sa shkrimi i yt.
Nuk e kuptoj se pse i pėrgjithėson kaq thjeshtė gjėrat...
A e ndjen veten ndopak shqiptar ti?

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 10.03.14 23:23

Benxhamin. shkruajti:Pavaresia qe shpalli ismail bej qemali,nuk ishte dashuria per kombin e tij por shpetimi i tokave osmane ( qe ne ate kohe ishte nen shkaterrim e siper )
As Gjerj Kastrioti,nuk ka luftuar per nacionalitetin e tij por per religjionin (ortodokso-kristian)

1) Ku bazohesh kur thua se Ismail Qemali paska dashur tė shpėtonte tokat e perandorisė Osmane?
Unė besoj dhe pretendoj krejt tė kundėrtėn.

2) Skėnderbeu ėshtė rasti mė tipik i njė shqiptari, sepse u lind nga njė familje ortodokse, luftoi nė radhėt e ustrisė osmane si musliman dhe vdiq si katolik (pėr arsye politike tė kohės sė tij).

3) Po ėshtė e vėrtetė qė herė pas here ka patur raste ku shqiptarėt tė manipuluar nga tė huajt kanė patur pėrplasje mes njėri-tjetrit edhe pėr arsye fetare. Dhe historjanėt tanė janė pėrpjekur tė mos i pėrmendin kėto raste, pėr shuar kėto lloj pėrēarjesh qė nuk na duhen. Madje unė tmerrohem kur shoh disa video nė internet me propagandėn qė bėjnė edhe nė ditėt e sotme disa hoxhallarė tė dalė jashtė ēdo kontrolli, sidomos nė Kosovė dhe nė Maqedoni.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Agamemndon prej 11.03.14 10:34

Trigon shkruajti:Tradhėtia e shqiptarėve
Me qe ke hapur nje teme eja debatojme,ti jep arsyetimin tend,do i pergjigjesh pyetjeve dhe pastaj konkludo.Por keshtu hidh nje gur ne pus dhe kerkon ta nxjerrin te tjeret,kesaj i thone -Ku ishe ?-Hic,Asgjekundi..!!!!
Kush ka tradhetuar,kur dhe sa dem i ka sjelle kombit...?
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Trigon prej 11.03.14 13:58

Paradox shkruajti:C jane keto tema koti?
Cdo komb ka tradhetare dhe te shitur, nuk jemi vetem ne !!!!

Vetėm se shqiptarėt (shumica prej tyre janė tradhtarė edhe atė pa pagesė).

Dikur shqiptari i vėrtetė ishte i njohur me besė ndėrsa tani njihet me tradhti.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 14.03.14 2:20

Psiko-Parapsikologjia shkruajti:Vetem Shqiptaret nuk kane luftuar ndonjehere per religion. Po kohet e fundit qe po shkelin me kembe cdo atdhetar Shqipetar edhe figuren e Skenderbeut po e ulin. Pseudohistoriane.

mesa duket ju je ne nje rruge spirituale dhe aq me pak historike dhe politike. Duhet te te kujtoj dicka, ne kohen e zoteri Skenderbeut,nuk ekzistonte nacionaliteti! Ne kohen e tij te gjithe shtet rajonale . Serbia,Shqiperia,Mali i zi,Bosnja - ishin se bashku.
Religjioni bashkonte fiset!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 14.03.14 2:49

Niko_ shkruajti:
1) Ku bazohesh kur thua se Ismail Qemali paska dashur tė shpėtonte tokat e perandorisė Osmane?
Unė besoj dhe pretendoj krejt tė kundėrtėn.

Pershendetje i nderuar.
Ismail bej Vlora (Qemali) , pati funksione tė rėndėsishme administrative nė Perandorinė Osmane dhe u shqua si personalitet me pikėpamje liberale.
Per 40 vite i sherbej Perandoris ,me nje aradhe detyrash. Ne te 70'tat rikthehet ne Shqiperi ( per te shpallur pavaresine ) !

Nje shkrim origjinal nga kujtimet e Ismail Vlores shkruan

"Veziri i madh Qamil pasha nguli kembe te qendroja perkrah tij dhe me ofroi protofol ne qeveri ( Si minister i brendshem i P.O ).
Ne rethana te tjera do ta kisha pranuar kete detyre te nderuar me kenaqesi por tani qe detyra me e larte me shtrengonte qe ta hidhja poshte! Nuk e kisha me vendin aty,e kisha te atedheu im."
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 25.03.14 18:14

Benxhamin. shkruajti:
Ne rethana te tjera do ta kisha pranuar kete detyre te nderuar me kenaqesi por tani qe detyra me e larte me shtrengonte qe ta hidhja poshte! Nuk e kisha me vendin aty,e kisha te atedheu im."

Mendoj qe kjo eshte me prane pretendimit tim. Pra, ai ishte me i lidhur me atdheun e tij, se sa me perandorine osmane.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 25.03.14 18:24

Benxhamin. shkruajti: mesa duket ju je ne nje rruge spirituale dhe aq me pak historike dhe politike. Duhet te te kujtoj dicka, ne kohen e zoteri Skenderbeut,nuk ekzistonte nacionaliteti! Ne kohen e tij te gjithe shtet rajonale . Serbia,Shqiperia,Mali i zi,Bosnja - ishin se bashku.
Religjioni bashkonte fiset!

Si more njeri nuk paska ekzistuar kombesia ne kohen e te madhit Skenderbej? C'fare eshte kombi sipas teje? Mos valle po na thua se ne shekullin e XV paska ekzistuar nje fare Jugosllavie ku atje bente pjese edhe Shqiperia? Lere pastaj qe termat Shqiperi dhe Mal i Zi nuk kane ekzistuar ne ate kohe. Mos ngaterro kombin, me shtetin komb, sepse nuk jane e njejta gje.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 25.03.14 21:54

Ne kohen e skenderbeut ekzistonin vetem fiset "ilire".
Kombi shqipetare ( Albanet ) jane formesuar me ardhjen e Gjergjit ne krye te te gjithe fiseve pasi ata u bashkuan per nje revolucion kundrejt P.O.
Fisi alban,gjithmone ka qene ne miqesi mes fiseve serbe ngase rrjedhnin nga i njejti besim religjioz ( ortodoks ).
Gjergji,ka luftuar me fiset tjera shqiptare vetem pse ishin te nje religjioni tjeter ( mysliman ) , e nga kjo mesojm qe KOMBI nuk ka luajtur rolin primar.
Por,mbi te gjitha Skenderbeu ngelet nje njeri i madh e duhet te jemi krenar per historine tone shekullore.


-Sic mund te kem cekur me larte ,shteti eshte formuar per here te pare nga rishjele ( nje prift francez ).
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 25.03.14 23:47

Benxhamin. shkruajti:Ne kohen e skenderbeut ekzistonin vetem fiset "ilire".
Kombi shqipetare ( Albanet ) jane formesuar me ardhjen e Gjergjit ne krye te te gjithe fiseve pasi ata u bashkuan per nje revolucion kundrejt P.O.
Fisi alban,gjithmone ka qene ne miqesi mes fiseve serbe ngase rrjedhnin nga i njejti besim religjioz ( ortodoks ).
Gjergji,ka luftuar me fiset tjera shqiptare vetem pse ishin te nje religjioni tjeter ( mysliman ) , e nga kjo mesojm qe KOMBI nuk ka luajtur rolin primar.
Por,mbi te gjitha Skenderbeu ngelet nje njeri i madh e duhet te jemi krenar per historine tone shekullore.


-Sic mund te kem cekur me larte ,shteti eshte formuar per here te pare nga rishjele ( nje prift francez ).

1) Fise ilire ne kohen e Skenderbeut? C'fare po thua kshtu more njeri? Mos u tall se s'ka lezet!
Emertimi 'ilire' u zhduk qe nga koha kur sllavet u dynden ne Ballkan, disa shekuj para se te lindte Skenderbeu.

2) Po, albanet ishin nje fis ilir, por ata nuk kishin fare lidhje me serbet, sepse ne periudhen qe kane jetuar albanet nuk ka ekzistuar ne Ballkan as fara e sllavit dhe as e serbit.

3) Principata, ose shteti i Arberit u formua ne vitin 1190. Skenderbeu qe lindi ne vitin 1405 ishte pinjoll i njeres nga familjet feudale arberore.

4) Nuk ka te dhena qe te kete patur fise te arberve te konvertuar ne muslimane ne kohen e Skenderbeut, prandaj teza e perplasjeve per arsye fetare mes arberve ne ate kohe nuk qendron.

5) Ti ngaterron konceptin e qenies se kombeve, me formimin e shtetit komb.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 26.03.14 13:20

Faktikisht lezeti me i madh eshte te gjejm nje mendim me real per te kaluaren.
Kur un i referohem FIS ILIR kam fjalen per gjithe SHQIPFOLESAT ngase gjeneza jone eshte ILIRE.
Doja te te pyesja ; Gjergji me ke u martua ?Emri i gruas ishte Vojsava ( por cfare etnije kishte ajo ? )
Nese dyndja e sllaveve eshte bere vone atehere pse u perhap miti per "fushe kosoven" ? ( aty ku serbet luftuan me P.O. )
Sipas gjitha gjasave ,sllavet kane qene ne ballkan qe nga koha pano ilire sepse me ardhjen e goteve ne mesuam ca rituale qe nuk i perdornim me pare. Dihet boterisht qe kufinjt ne ate kohe nuk ekzistonin dhe as qe behej fjale per ndonje patriotizem!
Principata eshte formesuar ,por ne kohen e Gjergjit kishin vetem nje udheheqes!
Flamur i vetem i nje kombi nuk ekzistonte sepse cdo principate kishte simbolin e tij!
Gjergji zgjodhi shqiponjen bizantine si perfundimtare per te shpallur bashkimin e te gjithe fiseve ne nje ombrelle te vetme.
Shqiptaret ne shkup ( ishin mysliman te theksuar ) e nuk mund te themi qe ata skane qene Fis Ilir.

-Nese e ke lexuar pashko vasen,do kuptoje se cfare dua te te them me gjithe kete.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Udhetari prej 26.03.14 19:24

Skenderbeu nga formimi qe, kur qe fort i ri dhe mbeti, musliman pmv politikes.
avatar
Udhetari

Ka gjithmone nje neser

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Niko_ prej 27.03.14 6:21

Benxhamin. shkruajti:Faktikisht lezeti me i madh eshte te gjejm nje mendim me real per te kaluaren.
Kur un i referohem FIS ILIR kam fjalen per gjithe SHQIPFOLESAT ngase gjeneza jone eshte ILIRE.

1) Shqipfoles mund te jete edhe ndonje kinez, apo ndonje serb, por kjo nuk i ben ata qe te kene ndonje lidhje me iliret e lashte.


Benxhamin. shkruajti:Doja te te pyesja ; Gjergji me ke u martua ?Emri i gruas ishte Vojsava ( por cfare etnije kishte ajo ? )

2) Nese e ke fjalen per Gjergj Kastriotin (Skenderbeun) e ke gabim! Skenderbeu u martua me Andronika (Donika) Arianiti Komeni, e cila ishte e bija e njerit nga feudalet me te fuqishem te Arberve, Gjergj Arianit Komeni. Vojsava Tribaldi, ishte nena e Skenderbeut dhe nese do mendimin tim edhe ajo ishte nga gjaku i Arberit.

Benxhamin. shkruajti: Nese dyndja e sllaveve eshte bere vone atehere pse u perhap miti per "fushe kosoven" ? ( aty ku serbet luftuan me P.O. )
Sipas gjitha gjasave ,sllavet kane qene ne ballkan qe nga koha pano ilire sepse me ardhjen e goteve ne mesuam ca rituale qe nuk i perdornim me pare. Dihet boterisht qe kufinjt ne ate kohe nuk ekzistonin dhe as qe behej fjale per ndonje patriotizem!

3) Dyndja masive e sllaveve ne Ballkan ka filluar ne shekujt VI , VII , te eres tone dhe kjo ishte koha kur filloi te zhdukej qyteterimi ilir. Ndersa beteja e fushe Kosoves nga ku ka lindur miti i Serbise ka ndodhur ne vitin 1389 dhe nuk eshte aspak e vertete qe atje luftuan vetem serbet. Ne ate beteje kane luftuar edhe shqiptare, bullgare, hungareze greke, etj.  Pra, ajo beteje ka ndodhur rreth 6, apo 7 shekuj pas fillimit te dyndjeve sllave ne Ballkan. Nuk diskutohet qe edhe ne ate kohe ekzistonin kufijte, por duhet te kuptosh qe keto territore ne ate kohe ishin pjese e Perandorise Bizantine, qe ishte gjithashtu nje perandori shumekombeshe.

Benxhamin. shkruajti:Principata eshte formesuar ,por ne kohen e Gjergjit kishin vetem nje udheheqes!
Flamur i vetem i nje kombi nuk ekzistonte sepse cdo principate kishte simbolin e tij!
Gjergji zgjodhi shqiponjen bizantine si perfundimtare per te shpallur bashkimin e te gjithe fiseve ne nje ombrelle te vetme.

4) Nese e ke fjalen per principaten e Arberit, je prape gabim. Ajo u formua me ushtri, flamur dhe udheheqes ne vitin 1190, pra, eshte ngjarje e ndodhur 215 vjet para se te lindte Skenderbeu. Nese e ke fjalen per beselidhjen e Lezhes ku komandant i lidhjes u zgjodh Skenderbeu, ajo eshte ngjarje e vitit 1444.

Benxhamin. shkruajti:Shqiptaret ne shkup ( ishin mysliman te theksuar ) e nuk mund te themi qe ata skane qene Fis Ilir.

5) Sigurisht qe shqipetaret e Shkupit jane pasardhes te ilireve, madje nje historjan akademik bullgar ka hedhur tezen qe emri shqipetar i ka rrenjet nga qyteti i Shkupit. Teza e tij thote se fjala shqipetar i ka rrenjet nga fjala shkupetar dhe qyteti i Shkupit eshte djepi i shqipetareve. Ata jane konvertuar me vone dhe jo ne kohen e Skenderbeut.

Benxhamin. shkruajti: -Nese e ke lexuar  pashko vasen,do kuptoje se cfare dua te te them me gjithe kete.

Pashko Vasen e kam lexuar, por nuk e di se per c'fare e ke fjalen.

Niko_

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Anon prej 27.03.14 14:55

Njeheresisht te falemnderoj per dialogun dhe durimin ne debat.
Nuk e mohoj qe Heroi yne ska qene Arbnore por nena e tij (vojsava) ka qene sllave! (bera nje lapsus me larte qe ngaterova emrat tek familja)
Ne fakt duhet bere nje dallim nga personazhi historik dhe mit i nacionalizimit shqipetare.
Per mua ,rilindalist shqiptare jane nacionaliste te vertete (Naim Frasheri) dhe ato ishin qe ngriten personalitetin e Gjergj Kastriotit.
Gjergji ngelet nje kalores i krishterimit. Ky ndikoj ne miqesi me Principaten e Napolit e kshu me radhe ...
Ne njefare menyre ska te bej me patriotizem te theksuar por nje revolicion per mrbotjen kundrejt reziqeve qe kanoseshin nga Perandoria e atehershme.

Pashko Vasa eshte pikerisht ai qe trajton problematiken religjioze qe ndanin Gjenezen Shqipetare.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse shqiptarėt gjatė gjithė historisė kanė qenė dhe janė tradhėtarė?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi