Nje objekt mysterioz sferik shfaqet papritmas nė Asteroidin Itokawa

Shko poshtė

Nje objekt mysterioz sferik shfaqet papritmas nė Asteroidin Itokawa

Mesazh  Agamemndon prej 09.03.14 15:38


Nje objekt misterioz sferik shfaqet papritmas nė  Asteroidin gjigand Itokawa
Mar 9, 2014 - Hapsire - Qė nga fillimi i explorimit te asteroideve nga anija kozmike japoneze Hayabusa mė 9 mars 2003 e deri me sot,kjo anije exploruese ka pasur sukses nė fluturimet ndėrplanetare . Pas udhėtimit tė saj me rreth 2 miliard kilometėr , Hayabusa mbėrriti nė asteroidin Itokawa mė 12 shtator, 2005 dhe ka kryer vėzhgime shkencore nė asteroid qė nga atėherė

Ne imazhet e Asteroidit  gjigand Itokawa ( Me madhėsi 540m x 270m x 210m ) tė marrė nga hetimi i Hayabusa JAXA Asteroid Explorer,na shfaqet njė objekt i madh misterioze sferik mbi tė ashtuquajturėn ' Shkretetiren Woomera ' te asteroidit .

'Woomera Desert "ėshtė njė hapsire e madhe dhe ka njė probabilitet tė lartė qe mund te jete  nje krater . ( Emri ėshtė zgjedhur nga 'Shkretėtira Woomera' nė Australinė e Jugut . )

Ēfarė ėshtė ky objekt i pabesueshme dhe nga ku vjen?

Ka studiues qė thonė se disa nga asteroidet janė pėrdorur nga tė huajt si posta jashtėtokėsore .

Pse Japonia ka kaq shumė interes nė kėtė asteroid tė madh se sa asteroidet  e tjerė ?

A ėshtė e mundur qė Japonia ka zbuluar njė post tė tillė tė huaj nė asteroidin Itokawa ?

Nė vijim ,YouTuber Mundodesconocido ofron njė analizė mbi kėtė objekt , duke pėrfshirė imazhe tė detajuara tė kėtij objekti misterioz .

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje objekt mysterioz sferik shfaqet papritmas nė Asteroidin Itokawa

Mesazh  Arsenic prej 09.03.14 21:45

Ndoshta Alienet e devijojne asteroidin qe te mos ndeshet me Token.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi