Sadam Husein-i nuk u likuidua

Shko poshtė

Sadam Husein-i nuk u likuidua

Mesazh  Zattoo prej 08.03.14 13:22Analist,studiues dhe historian tė ndryshėm thonė se komploti si veprim i fshehtė i njė forme tė luftės politike ėshtė mjaft e vjetėr,tė cilėn e zbatonin klasat sunduese pėr t'i hequr apo larguar kundėrshtarėt e tyre.

Motivet e saja mund tė jenė nga ambiciet vetjake,politike,tė ideologjisė fetare e kombėtare,ēlirimtare apo ēakė edhe tė aspiratave robėruese etj.
Nėse pėr gjatė shumė shekujve njė shumicė e madhe e njerėzimit kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė tė bindur ca mė shumė e ca mė pak nė ekzistimin e rrjetit universal tė "komplotistėve", tė cilėt i kanė disa plane tė veta dhe qė ato dėshirojnė qė t'ia imponojnė njerėzimit,atėherė kjo lėndė e studimit me siguri se ekziston.

Sepse,deshėm ne apo nuk deshėm,duhet tė pranojmė se gjatė shekujve tė fundit tė historisė bashkėkohore motivet konspirative nė historiografi,kulturologji,por edhe nė politikėn ditore luajtėn dhe vazhdojnė tė luajnė njė rol shumė me rėndėsi,e cila vet vetiu po i detyron studiuesit qė me njė pėrkushtim dhe kujdes tė madhe tė hulumtojnė pėr fenomenin e pranisė sė saj.(Shih librat "Komplot mbi komplotet",tė Karll Bergmajnsneri-t dhe "Diplomacia me mashtrime" libri mė i ri i autorit Xhon Kolman ish funksionar i lartė i CIA-as,tani nė pension dhe i njohur pėr librat me tema tė tilla).

Me kėtė rast nuk kemi tė bėjmė me ndonjėrėn prej kėtyre dy librave por me njė tjetėr qė i takon po kėsaj natyre,e cila kohė mė parė u botua nė Egjipt. Libri nė fjalė vjen me njė titull mjaft indikativ "Sadami nuk u likuidua",(fjala ėshtė pėr Sadam Huseini-n) autor i sė cilės ėshtė gazetari dhe hulumtuesi nga Egjipti,Anis All Daghid.

Nė Lindjen e afėrm ky libėr u bė bestseller e cila pėr njė kohė shumė tė shkurtė arriti tė bėhet njėra nga librat mė tė kėrkuara dhe mė tė lexuara. Tirazhi i saj sipas gazetareve arriti nė disa miliona,pėr ē'gjė matrapazėve u luajti fati sepse,me tė nuhatur nė interesimin e madh tė librit nder lexues,e ngritėn ēmimin real tė saj dy tre herė mė shumė dhe arritėn t'i ngrohin xhepat e tyre.
E pse jo,kur ky libėr pėr njė ēast e errėsoi popullaritetin e shkrimtarit mė tė njohur egjiptian,Nagib Mahfuz fituesin e Ēmimit Nobel pėr letėrsi.

Udhėheqėsi shumė vjeēar Irakian,Sadam Husein ėshtė shėndoshė e mirė-dhe ėshtė gjallė!Ai as qė ka qenė ndonjėherė nė burg,ndėrsa nga vrima nėntokėsore ėshtė nxjerr dytėshori (kipci) i tij,tė cilin edhe e gjykuan dhe e varrėn nė ditėn e festės sė Bajramit,nė vend tė Sadam Huseinit...!
Kėshtu mes tjerash shkruan All Daghidi nė librin "Sadami nuk u likuidua",qė kėtij i solli njė popullaritet dhe famė ndėr lexuesit e librit.

Kur para disa viteve (lexo 2004) All Bashiri,ish mjeku personal i Sadam Huseinit,botoi librin me titull "Nė emėr tė terrorit",e cila po ashtu zgjoi interesim tė madh tek lexues nė mbarė botėn,shumė kush mendoj se Bashiri si mjek dhe njeri i afėrm i Sadamit duke bėrė fjalė pėr historinė moderne tė Irakut,qė ndėrlidhej me pėrvojėn e tij,perverzitetet e regjimit tė Sadamit dhe betejės sė ēuditshme pėr pushtet mes tė atit dhe bijve,etj.,kishte publikuar gati tė gjitha sekretet,tė cilat njerėzit e rėndomtė por,edhe politikan dhe diplomat deri atėherė nuk i kishin pas tė njohura.

Mirėpo doli sikur tė mos ishin thėnė tė gjitha fshehtėsitė pėr Sadamin,sepse gazetari All Daghid duke u sjellė dashamirėve tė teorive tė komploteve botėror edhe njė provė nė vazhdėn e shumė provave tė komploteve gjatė historisė,aktorėt e tė cilėve pėrfunduan nė "rrethana tė panjohura" si pėr shembull,fundosja e anijes mė tė madhe nė botė "TITANIK" nė vitin 1912,dhe anijes tjetėr "LLUSITANIJA" nė vitin 1915;vetėvrasja e dytėshorit tė Hitlerit e jo vet vrasja e tij nė vitin 1945;pastaj rrėzimi i aeroplanit nė vitin 1961 nė tė cilėn udhėtonte me punė zyrtare ish Sekretari i OKB-ės,suedezi Dag Hamarshelld,rrėzimi i aeroplanit tjetėr nė tė cilėn ishte Kryetari i Kėshillit Ekzekutiv tė ish Jugosllavisė AVNOIST-e, Xhemajl Bjediqi,gjithashtu me punė zyrtare dhe atentate tė ndryshme ndaj liderėve dhe ministrave tė rangjeve tė larta politike,ndaj mbretėrve e udhėheqėsve tė ndryshėm fetar qė vetėm shekulli XX i shėnoi rreth njėqind atentate,prej tė cilėve gjashtėdhjetė e mė tepėr pėrfunduan tragjikisht,tė tjerėt morėn plagė tė rėnda apo mė tė lehta,ndėrsa disa patėn fatin tė shpėtojnė pa asnjė gėrvishtjeje, e deri tek ngjarjet e fundit qė tronditėn botėn siē ndodhi sulmi me aeroplanė vetėvrasės tė 11 shtatorit 2001,nė qendrat tregtare tė Nju Jorkut dhe sulmi tjetėr nė pentagon gjithashtu me aeroplanė.

Pikėrisht libri "Sadami nuk u likuidua" i All Daghidid fillon me argumentet nė tė cilat ai thekson se njeriu i cili u burgos,njeriu i cili u gjykua dhe njeriu i cili nė fund,para kamerės,xhirimi i sė cilės u bė nėpėrmes njė telefoni mobil u varr,nuk ishte Sadam Huseini i vėrtet,por njėri nga shumė dytėshorėt e tij.

Ndėrkaq qė me rastin e tėrė atij operacioni tė zėnies sė Sadamit misterioz,skenarėve nuk ju ra nė sy gabimi qė njeriu tė cilin opinionit ia prezantuan si Sadam Huseini,nė fytyrė e kishte njė lyth,tė cilėn Sadami i vėrtet kur nuk e ka pas,pastaj ai kishte flokė tė rralla dhe tė dobėta,kurse flokėt e Sadamit tė vėrtet kanė qenė jashtėzakonisht tė shpeshta dhe tė forta...Madje nė kėtė libėr Daghidi me emėr dhe mbiemėr cekė dhe pohon se njeriu i cili "u varr si Sadam Huseini",nė tė vėrtet nuk ishte ai,por dytėshori i tij Mihail Ramadan,emri i vėrtet i tė cilit ėshtė Makhlluf Ramadan.

A thua cili nga kėta dy ėshtė dytėshori?Ndoshta asnjėri,as tjetri!

Ai vazhdon dhe thotė se as djemtė e Sadamit,Udaji dhe Kusalli nuk janė vra,dhe gjenden shėndosh e mirė.
Pėr likuidimin e tyre gjatė bombardimeve tė Mosulit nė qershorin e vitit 2003,ai thotė se ėshtė "njė trillim klasik amerikan" tė cilėn e argumenton me faktin se trupat e tyre nuk iu dorėzuan nėnės sė tyre sepse ajo si nėnė,shumė lehtė kishte me deshifrua mashtrimin.

Ndėrkaq qė,pa dyshim se edhe njėri nga bijtė e Sadamit,Udaji e kishte dytėshorin e vet,me emrin Latif Jahja,i cili u vra nė vend tė tij.
Mjeku i njohur Irako-Iranian,Muhamed Asasidi,i cili kishte kryer hulumtime shkencore pėr Sadam Huseini-n,me ndihmėn e kompjuterit ka bėrė njė varg animacione grafike,duke e krahasuar veshin e Sadam Huseinit tė vėrtet me veshin e dytėshorit i cili nė ditėn e Bajramit u gjykua me varje.
Ai pohon se mes atyre dy veshėve ekziston njė dallim i madh dhe se nuk bėhet fjalė pėr veshin e njeriut tė njėjtė.

Ndėrkaq qė linguistikėt irakian tė cilėt mund tė verifikojnė dallimet nė dialektikore,pohojnė se Sadami i vėrtet fliste me dialektin e irakianėve tė Irakut qendror,ndėrsa dytėshori i tij fliste me dialektin e Irakut jugor.
Kurse ithtarėt e teorisė sė "mashtrimit tė madh" gjithashtu pohojnė se nga dorėshkrimi i Sadam Huseinit,dhe dytėshorit tė tij mund tė vėrehen dallime tė qarta nė mėnyrėn e shkrimit tė shkronjave "ta" dhe "ja".

Profesori i njohur i matematikės dhe statistikės i Universitetit tė Kajros,Adil Abd All Kadir i cili nė bazė tė njė "teorie matematikore" thotė se muxhahedinėt arab kanė arrite qė Sadamin ta lirojnė nga burgu,ndėrsa personi i cili u likuidua nuk ka qenė "Sadami por njeriu me lyth nė fytyrė".

Pra njė libėr i tillė,qė pėr shumė kėnd ėshtė sensacionale ėshtė shumė normale qė ka zgjuar njė interesim tė madh tek lexuesit e rėndomtė,e nė veēanti tek dashamirėt e teorive tė konspiracionit,por nė anėn tjetėr pati edhe reagime tė shumta kundėrthėnėse qė i jepnin vetit tė drejtė tė dinė se pėr ēka nė tė vėrtet bėhet fjalė.

Nė lidhje me kėto reagime gazetari i gazetės ditore tė Qeverisė Egjiptiane,"All Xhumhurija",Mahmud Nafi, shkruante;"Ka qenė e pritur qė dikush me siguri do tė reagojė pėr varjen e Sadam Huseini-t,por ēėshtja ishte se kur,si dhe ku". Ndėrkaq qė,Mahmud Nafi nė gazetėn e njėjtė shkruan se nuk pranon dhe nuk pajtohet me kolegun e vet gazetarin All Daghid dhe tė dhėnat qė i plason ai nė librin "Sadami nuk u likuidua" .

Ėshtė e udhės tė cekim se Mihail Ramadan-i ka shėrbyer nėntėmbėdhjetė vjet si dytėshor i Sadamit.
Ai me ndihmėn e shėrbimit informativ amerikan dhe tė kurdėve arit tė ikė nga Iraku.
Kėta i ndihmuan tė ikė sė pari ne Turqi e pastaj nga aty nė SHBA.
Atje Mihajli e shkroi ne gjuhėn arabe njė libėr me njė titull shumė interesant "Dytėshori i Sadamit" nė tė cilėn jep tė dhėna shumė interesante nė pėrgjithėsi pėr Sadam Huseinin,dhe pėr disa dytėshor tjerė tė tij.

Ndoshta tė dy pohimet mund tė kenė argumente,por njė gjė ėshtė e qartė se pas kėtij libri botės i mbeti edhe njė mistere tė cilėn brezat e ardhshėm do tė mundohen ta shthurin.Me njė fjalė lindi njė mistere e re...

Shevki Sh. Voca
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sadam Husein-i nuk u likuidua

Mesazh  Agamemndon prej 08.03.14 14:28

Te verteten e kesaj ngjarje,ashtu si dhe shume eleminimeve te tjera te bujshme,askush nuk eshte ne gjendje t'ju japi version real dhe perfundimtar,pervec asaj qe njerzimi ka mesuar nga TV, mediat dhe njoftimeve zyrtare te qarqeve politike vendore apo boterore, brenda limiteve te shpejta te informacionit.

Qe nga Ben Ali,Gedafi,Bin Laden dhe deri tek Sadami ne fjale,publicistika politike dhe letrare i njeh te eleminuar realisht nga skena e teatrit te sundimit,mbasi realisht keta persona,qe nga momenti i njoftimit te eleminimit te tyre, nuk kane asnje kontribut negative apo pozitiv ne jeten e nje vendi apo edhe ne ate boteror.


Te gjitha hamendjet me pas bejne pjese ne ate vorbull,qe ne e therrasim konspiracion,qe nuk i sherben askujt,pervec atyreve qe dine te luajne kete loje te piste e te shumfishte me pasoja fitmprurese,ashtu sic luhet ne skenen e kapitalizmit te eger,ku norma e fitimit eshte primare,dhe trushplarja ngelet simotra e saj.


Mjegulla njerzore arrin deri atje sa te besoi se  edhe Hitleri ishte gjalle deri tashti vone,apo misionet Apollo nuk arriten asnjehere ne Hene... Dyshimi eshte gjithmone nje version per te 'ecur perpara'

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sadam Husein-i nuk u likuidua

Mesazh  Arb prej 09.03.14 0:17

Koheve te fundit shpesh here po njihemi me histori te tilla, se ky apo ai keqberes jetoi fundin e jetes ne hare dhe gezim....! Pse vall po sajohen peralla te tilla,qe i mveshin me vet misterin i quajtur konsipracion? Mbase qellimi eshte qe t'u japin krah keqberesve dhe diktatoreve aktual, qe te jene me te dhunshem sepse per ta "s'do te kete vdekje" ndoshta do te jene te perjetshem
Thjesht cdo kush ne kete bote eshte i vdekshem, edhe ne qoftese pushteti i tije ka qene i pa imagjinueshem per tjeret, ai edhe ne nje dite feste per popullin e tije, linchohet si nje qen i flliqur.Kjo eshte dhe qellimi i krijimit te njeriut, qe te kuptohet se sa do i pushtetshem dhe i pasur te jete , qenja e tije eshte aq e pa vlere dhe Pushteti Absolut i takon vetem Krijuesit....
Ndoshta histori te tilla aq te pa-besueshte thuren dhe quhen konspiracion, shahku se konspiracionistet e vertete po godasin ne shenje dhe demaskojne fort qellimin famkeq te elites, e keta duke u gjendur ne pozita te tilla, thurin pralla, qe njerezimi te filloj dhe te dyshoj edhe ne ata konspiracione qe jane te verteta...ku i dihet!
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sadam Husein-i nuk u likuidua

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi