Shpella misterioze e Blombos..

Shko poshtė

Shpella misterioze e Blombos..

Mesazh  Agamemndon prej 28.02.14 11:27

Shpella misterioze e Blombos..

Rruga e evolucionit tė njeriut ėshtė  shume mė pak lineare se sa besohej deri mė tani . Zbulimet e shumta nga paleontologėt dhe arkeologėt kanė detyruar evolucionistėt qė tė rishqyrtojnė disa nga fazat ,qe sipas teorisė ,kanė ēuar nė zhvillimin e species sonė .Disa zbulime interesante janė bėrė nė shpellėn Blombos , njė vend parahistorik i vendosur nė Cape Agulhas , Afrika e Jugut , rreth 300 kilometra nė lindje tė Cape Town .

Kjo ėshtė njė zgavėr e gdhendur nė njė shkėmb gėlqeror qė mbikėqyr Oqeanin Indian .

Sipas studiuesve ,gjetjet e reja nė shpellė po hedhin dritė mbi evoluimin kompleks dhe aftėsite njohėse tė specieve njerzore,qe me sa duket ,kane ndodhur shumė kohė para se teorizohej nga evolucionistet .

Shpella Blombos u frekuentua nga njerėzit e Epokes se Gurit pėr rreth 140.000 vjet , nė mėnyrė tė shkėputur . Shpella u bė e famshme nė vitin 1993 ,kur Dr Christopher Henshilwood i Muzeut tė Afrikės sė Jugut , ka zbuluar disa objekte guri tė tilla si maja shtize simetrike me nje moshe qe arrinte nė rreth 20 mijė vjet mė parė . Gėrmimet e mėvonshme kanė zbuluar disa objekte qė kanė bere tė ēuditen studiuesit .


Shtiza 20 mije vjecare te gjetura ne shpellen Blombos


Brenda zgavrės , Henshilwood dhe ekipi i tij kanė gjetur disa ene guaska, tė pėrdorura si enė pėr pėrzierje ngjyrash me baze okėr(nje lloi drithi) , qė datonė rreth 100 mijė vjet mė parė ! Nė guaska u gjet njė shtresė pluhuri e ndritshme e kuqe , eshtra te thara,njė pėrzierje e ngjyrosur tė bėrė nga pėrzierja okėr i kuq,eshtra fokash,qymyr,hi dhe pluhur , fragmente tė qelqeta dhe njė lėng,ndoshta ujė.

Sė bashku me guaskat , studiuesit gjetėn edhe nje vater,mbetje eshtrash tė kafshėve, ndoshta te pėrdorura pėr tė mbledhur ngjyrėn nga vatra . Sipas autorėve, ne artikullin e tyre ne revisten 'Shkencė' , ''zbulimi na detyron pėr tė rishikuar disa ide tė shprehura nė teorinė evolutive,per aftėsite njohėse tė Homo sapiensit .

Sė pari , gjetjet e shpellės Blombos tregojnė se njeriu ishte tashmė i aftė tė mendonte ne menyre abstrakte, qė e ben atė pėr tė dekoruar objekte dhe trupin e tij . Nė qoftė se ky interpretim i ofruar nga studimi ėshtė i saktė , ne duhet tė pranojmė se paraardhėsit tanė e 100,000 vjeteve mė parė ishin tashmė nė zotėrim tė aftėsive njohėse komplekse si i yni .

" Ky zbulim pėrbėn njė pikė referimi tė rėndėsishėm nė evoluimin e aftėsive njohėse tė njeriut , " shpjegon Henshilwood . Sipas teorive aktuale , kjo aftėsi njihej per spesiet njerzore qe kishin jetuar 40.000 vjet me pare .
Por surpriza e zbulimit ishte se njerėzit parahistorikė 100.000 vjecare te shpellės Blombos ishin nė posedim tė njohurive rudimentare te kimisė . " Ajo duket tek ata,per njohurite qe kishin mbi kockat,se ato janė tė pasura me vaj dhe yndyrė , komponente thelbėsore pėr tė marrė njė substancė tė ngjashme me ate te vajit te naftės , " thotė Henshilwood . "Ata gjithashtu dinin se shtimi i karbonit sherbente pėr tė stabilizuar pėrzierjet . "

Pėrbėrėsit e pėrdorur ishin tė pakta , por ato tė gjitha e kishin njė funksion tė veēantė dhe kishte nevojė pėr njė mjeshtėri tė saktė . Kėto rezultate tregojnė se njeriu ishte tashmė nė zotėrim tė aftėsive tė pėrparuara konceptuale , falė sė cilės ai mund tė nxjerrė kombinimin e pėrbėrėsve,ngjyrave dhe magazinimin e pėrdoruesve artistike tė pėrzierjeve : njė e vėrtetė e planifikimit afatgjatė .

" Nė njė prej guaskave , " thotė Henshilwood , "ėshtė gjetur njė mineral i verdhė,qe  shtohej per te pėrshtatur ngjyren pėrfundimtare . " Siē shpjegon ai, keto aftesira te kapaciteteve njerzore te lashta,para kėtij zbulimi, jane njohur per njerzit qe kane jetuar rreth 60 mijė vjet mė parė.Kurse tashti me zbulimin e ri keto periudha kohore shkojne pas ne kohe,deri ne 100.000 vjecare
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi