Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do tė zbuloi civilizime jashtetokesore

Shko poshtė

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do tė zbuloi civilizime jashtetokesore

Mesazh  Agamemndon prej 27.02.14 14:02

Platoni :Superteleskopi i ESA-s,qe do tė zbuloi civilizime jashtetokesore brenda 15 viteve
Agjencia Evropiane e Hapėsirėn ​​nė vitin 2024 do tė hedhė nė orbitė teleskopin Platoni me nje kosto rreth 1 miliard € . Sipas ekspertėve ,superteleskopi do tė ketė njė fushė-pamje njėzet herė mė tė lartė se ajo e NASA,Kepler . Profesor Don Pollacco , Universiteti i Warwick dhe koordinator i misionit tė ri tė ESA-s , ėshtė i bindur se teleskopi do tė jetė nė gjendje pėr tė zbuluar gjurmėt e qytetėrimeve jashtėtokėsore .

Platoni ėshtė njė lloj krejtėsisht  ri i teleskopit te hapėsirės ​​. Nė fakt,mund tė pėrkufizohet si njė sistem teleskopėsh, nė vend te njė teleskop me njė lente tė vetme .

Funksionimi  i tij do te jete i ngjashėm me atė tė njė syri te  pėrbėrė te insekteve, nė mėnyrė qė tė marrė njė fushėpamje deri nė njėzet herė mė te lartė se teleskopi Kepler i NASA-s .Ky detaj eshte i pabesueshem,sepse ka per te lejuar Platonin pėr tė vėzhguar planetet mė tė vogla se sa Toka dhe ne distanca tė ngjashme me atė nė mes Tokės dhe Diellit

Siē thotė Don Pollacco , njė astronom nė Universitetin e Warwick dhe koordinator i misionit Platoni , potenciali i instrumentit tė ri , i cili ėshtė planifikuar pėr tė nisur nė vitin 2024, ngre perspektivėn e vėrtetė,per  tė gjetur njė qytetėrim alien midis yjeve brenda 15 viteve tė ardhshme,pra deri ne vitin 2029. .

Teleskopi hapsinor ​​do tė jetė i pajisur me kamera me definicion tė lartė dhe do tė vėzhgojė hapėsirėn vazhdimisht , pa e pasur problem rrezatimin e lindjes se diellit ose ndėrhyrjen e atmosferės sė Tokės . Detajet e pabesueshme do t'i lejojnė per tė vėzhguar planetet ekstrasolar mė tė vegjėl se  Toka . Deri mė tani , nė fakt, me teknologjinė e sotme janė identifikuar vetėm planetet mė tė madhe se planeti jonė .

Ndryshe nga misionet e mėparshme , Platoni do tė fokusohet nė kėto planete tė vogla , tė cilat teorikisht duhet tė ngjajnė me planetet e Sistemit Diellor .

Por, mrekullitė e Platonit nuk mbarojne kėtu . Siē ėshtė shpjeguar nga Don Pollacco ,supertelesckopi do tė jetė nė gjendje pėr tė zbuluar shenjat e ' ndotjes ' nė atmosferat e planeteve ekstrasolar , njė shenjė tė mundshme tė pranisė sė njė qytetėrimi tė huaj nė sipėrfaqen e tyre .

" Ka gjėra qė ju nuk i presin pėr ti gjetur nė natyrė , dhe ndotja ėshtė njė nga ato mė tė dukshme , " thotė Pollacco per Coventry Telegraph . " Unė jam duke folur pėr njė lloj metali qė nuk duhet tė ekzistojė nė kėtė gjendje nė atmosferė . Kjo mund tė interpretohet si njė shenjė e njė lloj qytetėrimi . "

Vėzhgimet e Platonit do tė hapin rrugėn pėr shkencėtarėt e angazhuar nė kėrkimin e jetės aliene , duke identifikuar tė dhėna pėr planetet ekstrasolar tė ngjashme nė Tokėn dhe ne orbitat afėr yjet te tyre . Megjithatė , duke pasur parasysh pafundėsinė e kozmosit dhe moshėn e tij , shanset pėr nje shoqeri jashtėtokėsore  industriale mund tė jetė shumė e ulėt , por Dr Pollacco beson se nuk mund ta pėrjashtojė tėrėsisht .

Agjencia Evropiane e Hapėsirė ​​ka njoftuar se Platoni ėshtė pjesė e Programit tė Vizionit kozmik pėr vitet 2015-2025 . Nė sajė tė njė sistemi prej 34 teleskopėsh individuale , Platoni do tė jetė nė gjendje pėr tė kėrkuar pėr planete ekstrasolar tė ngjashme me Tokėn nė njė grup tė madh deri nė njė milion yje .

Platoni do monitoroi yjet,nė kėrkim pėr variacione tė vogla nė shkėlqim e tyre ,per indeksin e kalimive orbitale tė planetit.  Por teleskopi do tė zbulojė edhe luhatjet e yllit tė shkaktuar nga graviteti i planetit nė orbitėn rreth tij .


Vezhgimet do tė lejojnė teleskopin pėr tė analizuar pėrbėrjen e planeteve ekstrasolar me njė detaj qė nuk ėshtė arritur mė parė .Profesor Pollacco beson se zbulimi eventual i njė qytetėrimi tė huaj industrial ka tė ngjarė tė ndodhė nė pesėmbėdhjetė vitet e ardhshme , duke modifikuar gjithmone vizionin tonė pėr jetėn.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi