Vendet me te tmerrshme nė planetin tonė ...

Shko poshtė

Vendet me te tmerrshme nė planetin tonė ...

Mesazh  Agamemndon prej 26.02.14 12:17

Vendet me te tmerrshme nė planetin tonė ...
Ka vende ekzistuese qė janė mė shqetėsueset ne te gjithe planetin . Edhe pse nuk janė karakterizuar nga te shfaqurit e fantazmave apo legjendave tė errėta , kėto vende ju gjenerojė vizitorve njė ndjenjė tė thellė shpirterore,duke ju dhėnė njė sugjestion qė 'banon' nė shpirtin e personit pėr njė kohė tė gjatė .

Bota ėshtė  plotė me keto vendeve tė frikshme,vende qe tė krijojne njė ndjenjė tė thellė shqetėsimi dhe misteri,qe zgjat per shume kohe tek vizitoret e rastit.

Nė kėtė udhėtim tė shkurtėr ne do tė mėsojme rreth kubes SEDLEC nė Republikėn Ēeke ,per trekėndėshin Molebka nė Rusi , Varrezat e Fontanelles nė Itali ,per kalimin Djatlov ne Uralet , vendi Mayan dhe Actun Tunichil Muknal dhe zinxhiri i Ariut nė rajonin Volgograd . Por sot do flasim vetem per 2 nga keto vende

1-Kubeja SEDLEC

Nė Republikėn Ēeke eshte njė kishė e vogėl katolike e quajtur " SEDLEC ". Kur atė  e sheh nga jashtė duket si njė kishė si shumė kisha tė tjera , tė paktėn deri sa kalojnė pragun e hyrjes .Ne brendesi duket se ėshte dizenjuar nga njė vrasės serial , nė tė vėrtetė " nga nje koleksionues kockash . "

Dekorimin i brendshėm i kishės dhe orendive tė ndryshme , duke pėrfshirė edhe shandanin eshtė bėrė nga kockat e gjithė besimtarėve tė cilėt gjatė shekujve kanė kėrkuar qė tė varrosen nė varret tek shenjtoret. Arsyeja pėr kėtė " stil " dekori mbetet i panjohur .

Sipas disa teologėve , arsyeja mund tė qėndrojnė nė fjalėt e apostullit Shėn Pali, sipas tė cilit tė krishterėt janė si " gurė tė gjallė " qė pėrbėjnė Kishėn . Tempulli i SEDLEC-ut shpreh simbolikisht imazhin e ofruar nga Apostulli i njerzeve .
 
2-Trekėndėsh Molebka


Pėr turistėt rusė dhe ata tė huaj qe jane nė kėrkim tė nje aventure ,pa dyshim qė ne vend te pare do tė konsiderojne tė ashtuquajturin " Trekėndėshi  Molebka " pranė Kišertskij nė rajonin Perm,Rusi .

Kjo ėshtė njė nga zbulimet e para te zonave geo-patogjene nė territorin e Rusisė . Ky vend lė tė kuptohet se eshte si simboli i nje vendi tė mallkuar , qė tėrheq dalngadale tė gjitha fenomenet paranormale te imagjinueshėm , dhe daton qė nė vitet tridhjetė tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė .

Madje qė atėherė ,fermerėt lokal tregojne pėr objekte tė ēuditshme fluturues dhe objekte tė ndritshme qė jane parė rreth fshatit Molebka , por ngjarja e vėrtetė e madhe e Trekendeshit Molebka arriti nė mesin e viteve tetėdhjetė gjatė sezonit tė gjuetisė se dimrit , kur gjeologu Perm , Emil Bacurin,vuri re mbi bore njė rreth 62 metra nė diametėr , i cili mė pas e ka pėrshkruar nė njė raport tė detajuar. Timur Ivanzov tregon se si rezultat i kesaj shfaqeje mbi debore, u organizuan shumė eksplorimet shkencore nė Trekėndėshin e Molebka , nė pėrpjekje pėr tė zbuluar misterin :

" Njerėzit i panė me sytė e tyre pjatat fluturuese, si nje aeroplanė mbi pistė dhe , mė e rėndėsishmja,me nje rregull pėr t'u patur zili .Mbi pyje dhe fusha shfaqeshin periodikisht sfera tė ndritshem qė vendasit i quajten ato " portokalle tė zjarrit . "

Gjithashtu duhet pėrmendur per ndjenjėn e gjendjes se sėmurė me tė cilet pėrballeshin personat qė vinin nė Trekendeshin Molebka : nė fakt , tė gjithė vuajnė nga njė dhimbje koke tė gjatė dhe tė vazhdueshme , kanė ndryshime te papritura te temperaturės sė trupit dhe presioni ne trup shtohet " .

Nė se ju nuk keni dėgjuar pėr kėtė vend , atėherė ju nuk jeni te vetmit . Rrjeti RT News raportoi lajmin e mėposhtėm :

" Pėr herė tė parė nė Rusi statuja e njė tė alieni ėshtė pėruruar nė qytetin Perm , nė Urale,Rusi. Ai ėshtė vendi i fluturimeve mė tė shpeshta tė UFO-ve nė Rusi . Statuja prej druri , pothuajse dy metra e lartė , ishte ngritur nė hyrje tė fshatit Molebka .

Ky vend nuk u zgjodh rastėsisht pasi ai konsiderohet si njė nga pikat e nxehta mė popullore te UFO-ve nė Rusi . Shumė besojnė se ka mė shumė UFO- nė kėtė fushė se sa nė vende tė tjera . I ashtuquajturi trekėndėsh Molebsky u zbulua nė vitin 1980."


Vijon..
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vendet me te tmerrshme nė planetin tonė ...

Mesazh  Agamemndon prej 27.02.14 12:57

pjesa -II-
 
Varrezat e FontanellesGrumbujt kafkash , kryqe , kocka , skelete dhe varre te zbuluara e tė thyera . Kjo nuk nje ėshtė skenė film horror , por njė vend i vėrtetė qe gjendet jashtė mureve greke , romake te Napolit . Por ne ' varrezat Fontanelle , tė quajtur kėshtu pėr shkak tė pranisė nė kohėt e largėta tė burimeve ujore nė Rione Sanitą , ku ajo ndodhet . Ato janė gdhendur nė shkėmbin shtufor te kodres Materdei dhe arrijne deri tek kisha e vogėl e  Maria SS. Del Carmine pranė karierave te shtufit.

Ishte varri pėrfundimtar i mijėra trupave , viktimave tė murtajės gjenocidale dhe koleres sė vitit 1656 dhe 1836, por edhe ato tė njerėzve pa mundesi materiale pėr nje varrim tė denjė . Hyrja nė varreza ėshtė mbyllur nė Kishėn e Maria SS . Del Carmine.

Kalon vendin e shenjtė ,atehere keni hyrė nė varrezat ku ka tė paktėn 40.000 mbetjesh njerzore, shumė nga tė cilat kanė njė kuptim pėr besimtarėve te cilet vijne pėr t'u lutur aty

Kujdes i vecante ju kushtohet kockave te nje kapiteni, rreth tė cilit ka shumė legjenda tė pafundeme, ose per Monacone ,nje statujė me koke te prere e Shėn Vincent Ferrerit , nė tė cilėn eshte vendosur njė kafkė. Pas ketyre dy arkivoleve te  shenjtė ,jane edhe skeletet e veshur mirė dhe tė dukshme te Kontit Filippo Carafa dhe gruas se tij Donna Margherita . Kubeja eshte mbyllur nė vitin 1969 pėr fetishizimin qe keto okulte shperndanin,por nė maj tė vitit 2010 kjo varreze u rihap .

 
Pika e kalimit Djatlov
Njė tjetėr vend i tmerrshėm ėshtė konsideruar me tė drejtė vendkalimi Djatlov , ose i njohur edhe si " Mali i Vdekur " , nė veri tė Uraleve , nė kufirin nė mes tė rajonit tė Ekaterinburg dhe Republikės sė Komis .

Nė kėtė faqe janė tė lidhura shumė histori te frikshme dhe tė pashpjegueshme,sepse kėtu shumė njerėz kanė vdekur nė rrethana misterioze .Keto  i thote studiuesi Timur Ivanzov :

" Nė Rusi ,nuk harrohet tragjeda qė ndodhi gjatė ekspeditės sė Igor Djatlov nė shkurt 1959,ku grupi pėrbėhej nga nėntė turistėve,dhe natėn ata nuk mund tė kalonin malet,por u ndalen pėr tu qetesuar e shplodhur ne anėn e ketij mali.

Por gjate natės njė gjė e pashpjegueshme ka ndodhur : i gjithė grupi vdiq . Hetimet mė pas shohin se turistėt ishin gjysmė tė zhveshur,tende tė prerė e coptuar nga brenda dhe te hedhur frikshėm ne drejtimin tė fshatit . Shumica e tyre vdiqėn nga tė ftohtit , por megjithatė u vu re se 3 nga turistet  kishin brinjė tė thyera dhe koke te shpuar, ndėrsa njėra nga vajzat kishte  gjuhėn  te shqyer.

Nuk u gjetėn gėrvishtje apo prerje , por lėkura e tė gjitha viktimave kishte njė nuancė tė ēuditshme purpuri , flokėt e tyre ishin bėrė te bardha dhe nė fytyrėn e tyre shihej njė ngėrdheshje e tmerrshme horrori . Ekspertėt kane  vėrejtur se rrezatimi nga rrobat e tyre ishte dhjetė herė mė i lartė . Kjo ndodhi mbetet ne misterin e asaj per ate qė ndodhi atė natė . "

Actun Tunichil MuknalActun Tunichil Muknal ėshtė njė sistem shpellash tė vendosura pranė qytetit tė San Ignacio nė Qarkut Cayo , Belize . Ky ėshtė njė vend i rėndėsishėm per sitin arkeologjik te Maya-ve ,sepse brenda u zbuluan skelete, qeramikė dhe objekte guri . Nė zona tė ndryshme nė hyrje gjenden mbetjet skeletore tė shumta .

Ndėr kėto ,mė i njohur ėshtė skeleti i njė vajzė adoleshente , ndoshta njė viktimė sakrifikuese ,e quajtur "Crystal Maiden " sepse kockat e saj ishin kalcifikuar,veti te cilen e shfaqin eddhe sot me nje shendritje tė kristalizuar . Qeramikat gjenden nė faqet e shpellave dhe janė tė rėndėsishme sepse ato kanė "vrima e vrasjes ", tė cilat tregojnė se ato ishin pėrdorur pėr qėllime ceremoniale .

Shumica e objekte Mayan dhe mbetjet janė kalcifikuar nė tokė . Mayans kanė ndryshuar formacionet shkėmbore tė shpellės pėr tė krijuar altarė pėr flijimet , forma dhe koka  kafshėsh apo hije tė hedhura . Nė pjesėn e sipėrme shpella ėshtė e dekoruar me formacionet shkėmbore .

Jeta e kafshėve nė shpellė ėshtė e karakterizuar nga koloni tė mėdha tė lakuriqve te nates ,dhe ne ujrat e embla te shumta brenda shpelles gjenden gaforret , karkaleca , mustak dhe llojeve tė tjera tė peshqve tropikale . Ka edhe jovertebrore te mėdhenj si Amblypygi apo merimangat dhe grabitqarėt e tjerė . Shpella ėshtė e banuar edhe nga agouti dhe lundėrza . Nė shpellat e lumit Belize tė kėsaj madhėsie ėshtė e lehtė pėr tė gjetur kėtė larmi tė madhe tė llojeve.

 
Zinxhiri Ariut
Medaljen e bronzit nė mesin e vendeve tė frikshme nė Rusi e merr " Zinxhiri i Ariut " , pranė Žirnovskij nė Rajonin Volgograd . Ky vend ėshtė nje magnet pėr rrufete : " . Zinxhiri i Ariut te Madh " sferat e dhunshme fluturuese mbi fushat ose vetėtimat  e forta jane per keto fshatra  ngjarje normale .

Pėr mė tepėr , duke pasur parasysh se toka ėshtė e kontaminuar dhe ka njė rrezatim me  te lartė se zakonisht dhe se , herė pas here, kafshėt vdesin ne menyre misterioze,kuptojmė se pse ky vend ėshtė pjesė e " turneve tė tmerreve . " Timur Ivanzov di edhe njė tjetėr sekret nė lidhje me kėtė vend :

" Ka njė tunel me origjinė tė panjohur , te vendosur nė njė thellėsi prej njėzet metrash dhe njė diametėr prej 10-12 metra . Vendasit janė tė sigurt se kėtu do tė gjejne njė bazė pėr UFO-t apo njė qytet tė nėndheshme banditėsh , ku ata fshehin thesaret e vjedhura . Pėrveē kėsaj , nga poshtė toka ne te njenjtin shpėrthen 2 burime tė ēuditshem : nė njėren nga burimet  vjen ujė i pastėr ,uji ne burimin tjetėr  del krejtėsisht i helmuar " .

Shkencėtarėt ende nuk mund te japin nje version shkencor per kete fakt,por ata e rekomandojne  pėr tė ushtruar turizmin ekstreme.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi