Vullkanit qė nuk dihet se nga se ėshtė krijuar

Shko poshtė

Vullkanit qė nuk dihet se nga se ėshtė krijuar

Mesazh  Berti69 prej 25.02.14 23:34Nė 1949 ,kur Vadim Kolpakov, njė gjeolog rus, bėnte pjesė nė njė formacion gjeologjik nė njė zonė tė quajtur Irtusk nė Siberi,nuk e kishte idenė qė shpikja e tij do tė ishte bėrė njė nga zbulimet me te medha shkencore tė kohėve tona.

Gjeologu rus u gjend pėrballė njė koni gjigand tė mysėt nė formėn e njė kodre mė majė tė rrumbullakėt, shumė i ngjashėm me sqepin e njė shqiponje. Pas kėsaj, krateri enigmatik i vullkanit u quajt Patomskiy pėr shkak tė luimit qė rrjedh nė bazėn e tij.

Koplakov ka provuar tė mbėshtetet pėrsėri te vullkani, duke mos ia dalė tė organizojė njė kėrkim shkencor pėr tė mbledhur mostra pėr analizė . Ai nuk ia doli , por pas tij shumė tė tjerė kanė pasur mundėsi tė avancojnė me kėtė hipotezė. Nė tė kaluarėn janė hedhur shumė hipoteza mbi origjinen e kraterit. Sipas njė teorie ai ėshtė ndėrtuar nga njė qytetėrim antik, ose nga tė burgosurit e nje kampi sekret tė Stalinit.

Sipas njė teorie tjetėr krateri ėshtė ndėrtuar nga ndonjė aktivitet vullkanik, nga nje meteorit ose nga njė shpėrthim hidrogjeni nėntokėsor , njė teori tjetėr lidhet me rrėzimin e UFO-ve. Mė siguri origjina e kėtij krateri nuk ėshtė nė 1949 por shumė kohė mė parė.

“Krateri i mallkuar”

Popullsia vendase e njihte ekzistencėn e tė ashtuquajturit “krateri i mallkuar”, ka dokumente qė provojnė ekzistencėn duke lidhur me popuj legjendarė . Ka shumė pyetje rreth kraterit por pothuajse tė gjitha janė pa pėrgjigje. Krateri Patomskiy ėshtė quajtur si “misteri mė i madh i Rusisė”.

Pavarėsisht se u dėrguan njė seri shkencėtarėsh tė famshėm, asnjė prej kėtyre nuk e ka realizuar teorinė qė mund tė quhet 100% e vėrtetė. Nė brendėsi tė krateri gjendet njė formė e zgjatur e njė kodre si kon 10-15 m e lartė. Dėrgesa e parė e shkencėtarėve ėshtė bėrė para dy vitesh. Gjatė studimeve nė krater njė person ka vdekur nė mėyre misterioze pėr shkak tė njė ataku kardiak pikėrisht kur i ėshtė afruar kraterit. Krateri kishte zgjedhur viktimėn e tij tė parė , apo ishte njė fatkeqėsi rastėsore?

Misteri

Kur fotot e para me ngjyra iu prezatuan publikut krijuan njė tėrheqje tė madhe dhe njė mister nė botėn e shkencės, u shfaqėn shumė versione tė misterit: njė prej versioneve ishte miniera sekrete e Gulagut pas njė shpėrthimi nuclear tė mineralit tė uranit. Krateri gjithmonė ka qėnė i rrethuar nga legjenda tė errėta, dhe pikėrisht pėr kėtė arsye ishte shumė e vėshtirė tė gjeje njė skuadėr qė mund tė merrte pjesė me njė dėrgesė tjetėr. Dergesa e fundit e bėrė nga kėrkuesit ka akumuluar gjysmė toni mostrash tė ndryshme.

Por gjithė kjo peshė nuk mund tė mbajė mbi shpatulla , kėshtu morėn me qera njė njė helikopter tė vjetėr Mi-8T. Cuditėrisht pilotėt e helikopterit qė jetonin nė atė vend ishin shumė tė surprizuar pasi gjithmonė kishin fluturuar nė ato vėnde por kurrė nuk e kishin parė atė krater . Gjithsesi nė ditėt me dukshmėri tė mirė mud tė thuhet se krateri shikohet nė mėnyrė perfekte nga lartė.

/standard/
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi