Kėshilla jete nga Dalai Lama XIV

Shko poshtė

Kėshilla jete nga Dalai Lama XIV

Mesazh  Luli prej 25.02.14 16:09Nėse jetoni siē duhet, vetėm njė jetė ėshtė e mjaftueshme, ndaj bėhuni ndryshimi qė doni tė shikoni. Ndiqni rrugėn e dashurisė, besimit, mirėkuptimit dhe faljes pėr tė jetuar me lumturi

Arti i tė jetuarit me dashuri dhe plotėsim

Dashuria dhe arritjet e mėdha kėrkojnė rrezik

Rreziku pėrfshihet nė ēdo mundėsi tė madhe tė jetės. Nėse s’do tė ishte pėr ndėrmarrjen e rrezikut, kushdo do tė bėnte gjėra tė zakonshme, por jo tė mėdha. Ruani njė stil tė rehatshėm jetese, por kujdes nga jeta monotone.

Dy “r”-tė

1. Respekt pėr veten: besimi te vetja ėshtė ēelėsi i suksesit dhe njė person qė respekton veten ėshtė gjithnjė i aftė.

2. Respekt pėr tė tjerėt: kthejeni respektin qė merrni nė mėnyrė qė ta bėni jetėn tuaj tė plotė.

Nėse bėni njė gabim, ndreqeni menjėherė

Mos e lejoni krenarinė t’ju pengojė hapat qė doni tė hidhni nė jetė. Kėrkoni falje, merrni pėrsipėr pėrgjegjėsitė dhe tregohuni tė sinqertė.

Mėsoni rregullat, qė tė dini t’i thyeni ato

Rregullat janė bėrė pėr t’u thyer. Shumė prej tyre i imponohen njeriut prej institucioneve dhe zakoneve tė mėparshme. Por kur vjen puna te thyerja e rregullave, kjo duhet bėrė sipas mėnyrės sė duhur qė tė shmanget ndėshkimi. Nėse autoriteti nuk vihet nė pyetje, kjo ėshtė mungesė civilizimi.

Nėse diēka nuk ndodh, jeni me fat

Jo ēdo gjė qė dėshironi ėshtė e nevojshme pėr ju nė rrugėn e gjatė tė jetės. Lėreni rrjedhėn tuaj tė fatit t’ju udhėheqė nė gjėrat qė duket se dalin kundėr jush. Universi funksionon nė mėnyra tė mistershme, besojuni kėtyre mėnyrave.

Vetmia disa ēaste nė ditė ju bėn mirė

Pavarėsisht se si ju vjen dita, tė paktėn 30 minuta duhet t’i kaloni me veten nė njė vend tė qetė. Kjo ėshtė njė kohė e artė qė ju bėn tė analizoni ndodhitė qė po hasni.

Jini tė hapur pėr ndryshime

Bota ėshtė vazhdimisht nė ndryshim. Mos e bėni jetėn tuaj tė mjerueshme. Mirėpritni vende tė reja, mendime tė ndryshme, njerėz tė rinj pėr ta bėrė jetėn sa mė interesante.

Gjykojeni suksesin nė bazė tė sakrificave

Suksesi nuk ėshtė i vėrtetė nėse ju ėshtė dashur tė bėni kompromis me veten apo me tė dashurit tuaj pėr ta arritur atė. Ju jeni projektuesit e jetės suaj, mos lini asgjė t’ju rrėshqasė nga duart, pasi pendimi ėshtė ndjesi e keqe.

Mos lini mosmarrėveshjet t’ju shkatėrrojnė miqėsitė

Natyrisht qė miqėsia ėshtė mė e rėndėsishme sesa fakti se kush ka tė drejtė nė njė mosmarrėveshje tė vogėl. Por e vėrteta ėshtė se shumė njerėz e kuptojnė dhe e praktikojnė kėtė rregull, ndaj pėr kėtė arsye humbin shumė miq tė mirė.

Heshtja ėshtė ndonjėherė pėrgjigjja mė e mirė

Heshtja ėshtė mė e mirė nė kontrollin e emocioneve dhe nė shmangien e konflikteve. Heshtja ėshtė njė mjet i fuqishėm qė pak njerėz arrijnė ta pėrdorin nė situata kur ėshtė e rėndėsishme.
Atmosfera e ngrohtė nė shtėpi, ēelėsi pėr njė jetė tė lumtur

Dashuria ka vetėm njė rrugė pėr tė mėsuar dhe kjo ėshtė familja. Njė familje e lumtur krijon njerėz tė lumtur qė arrijnė tė transmetojnė rrezatim te tė tjerėt.

Ndiqni dėshirat tuaja

Ky ėshtė njė rregull i vėshtirė pėr t’u ndjekur, pasi njerėzit ndikojnė shumė te pėrcaktimi i preferencave tė njėri-tjetrit. Pėr shembull, a jeni i sigurt qė doni ta blini celularin e shtrenjtė qė e kanė tė gjithė apo ėshtė mė mirė pėr ju qė ato para t’i pėrdorni nė formimin tuaj? Tė ndjekėsh dėshirat e brendshme ėshtė rruga mė e mirė pėr tė shpenzuar kohėn, energjinė dhe paratė.

Jetoni jetėn me ndershmėri

Vėshtrimi retrospektiv qė njeriu i bėn jetės kur plaket, ėshtė shuma e ekuacionit tė ēdo ekzistence. Njė jetė e ndėrtuar mbi bazėn e ndershmėrisė, ēon gjithnjė nė njė zgjidhje pozitive tė jetės. Jini tė ndershėm dhe me integritet.

Ndajeni diturinė qė keni

Ndajeni diturinė pėr tė ndihmuar edhe tė tjerė nė rrugėtimin e gjatė tė jetės. Vetė eksperienca e tė jetuarit ėshtė njė mėsim i mirė, por mbi tė gjitha ndihmoni tė tjerėt tė mos pėrsėrisin gabimet tuaja.

Silluni mirė me planetin

Mos shfrytėzoni pa kufij duke menduar se e zotėroni tokėn qė mund t’ju takojė sipas letrave. E vėrteta universale ėshtė se njeriu i pėrket tokės dhe jo toka njeriut. Respektoni natyrėn pėr tė respektuar ekzistencėn tuaj.

Vizitoni vende tė panjohura

Risia ėshtė ajo qė ju duhet pėr tė pasur njė jetė tė larmishme dhe tė mbushur me energji pozitive. Eksploroni vende tė reja ēdo vit, pasi bota ka shumė surpriza pėr njeriun.

Nėse grindeni, merruni me tė tashmen, jo me tė shkuarėn

Mėnyra mė e keqe pėr tė ēuar nė ujėra tė gabuara njė bisedė, ėshtė rikujtimi i sė shkuarės. Ky problem haset mė shumė te ēiftet. Faleni tė shkuarėn dhe pėrqendrohuni tek e tashmja.

Dashuria pėrpara nevojės

Nėse krijoni njė lidhje dhe kuptoni qė mė tepėr keni nevojė pėr dikė sesa ndieni dashuri pėr tė, kjo ėshtė njė shenjė varėsie dhe jo afeksioni.

/shqip/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilla jete nga Dalai Lama XIV

Mesazh  55 prej 26.02.14 9:17

Oh goodie goodies you are gona in paradise dressed in white..
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi