Meditimi Mandala

Shko poshtė

Meditimi Mandala

Mesazh  gjilanasi prej 24.02.14 20:36

Meditimi Mandala

Kjo ėshtė edhe njė teknikė e fuqishme, katarktike,me katėr faza, nga 15 minuta secila.


Faza e parė: 15 minuta


Vraponi nė vend me sytė hapur,duke filluar ngadalė dhe gradualisht duke e rritur shpejtėsinė gjithnjė e mė shpejt. Ngrijini gjunjėt sa mė lart tė jetė e mundur.Merrni frymė thellė dhe nė mėnyrė tė rregullt pasi kjo gjė vė nė lėvizje energjinė e brendshme. Harroni mendjen, harroni edhe trupin.


Faza e dytė: 15 minutaUluni me sytė tė mbyllur dhe me gojėn tė hapur e tė lirshme. Rrotullojeni trupin nga beli butėsisht, si njė kallam tė cilin e lėkund era. Ndjeni erėn qė ju pėrkund nga njėra anė nė tjetrėn,para dhe mbrapa, rreth e pėrqark.Kjo i ēon energjitė e zgjuara drejt qendrės sė kėrthizės


Faza e tretė: 15 minuta


Shtrihuni nė shpinė, hapni sytė dhe pa e lėvizur kokėn i rrotulloni ata, nė drejtim tė akrepave tė orės. Bėjeni rrotullimin me sy sikur po ndiqni akrepin e sekondave tė njė ore tė madhe dhe sa mė shpejt tė mundeni. Ka rėndėsi qė goja tė mbetet e hapur, kurse nofullat tė relaksuara, me njė frymėmėrrje tė lehtė dhe ritmike. Kjo gjė i pėrqėndron energjitė tek syri i tretė.


Faza e katėrt: 15 minuta


Mbyllni sytė dhe rrini nė qetėsi pa lėvizur.


avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Mandala

Mesazh  55 prej 26.02.14 9:15

Faleminderit OSHO-ti je drita e syve te mi, pa ty nuk mund te shoh dot-ma pastrove shpirtin nga kafeja e zeze qe piva dje, tani qe po bej meditimin tend po ndihem me i qete. Cmendurite skane te sosur po te pakten na tregoni nga i merrni ne cilen gazet.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi