Mitologjia skandinave

Shko poshtė

Mitologjia skandinave

Mesazh  Agamemndon prej 23.02.14 21:02
Mitologjia skandinave parashihte se bota do tė shkatėrrohej pikėrisht dje mė 22 shkurt. Ragnarok pėrbėn betejėn e fundit ndėrmjet zotėve vikingė, duke shkaktuar ēarjen e Tokės

I kemi shpėtuar apokalipsit tė majave dhe problemit Y2K, por kini vėmendje, fundi i botės po vjen... pėrsėri, dhe jo mė larg se dje -parashihte mitologjia per diten e djeshme,por qe ne fakt si deshmitare qe jemi,nuk ndodhi asgje.

Kėtė herė, ėshtė apokalipsi i vikingėve i cili parasheh se do tė shkatėrrojė Tokėn, teksa mitologjia skandinave thotė se dje planeti do tė ēahej dhe do tė zgjohen banorėt e Helit.

Sipas vikingėve, Ragnarok pėrbėn njė varg ngjarjesh, pėrfshirė betejėn e parashikuar finale e cila rezulton nė vdekjen e disa zotėve tė mėdhenj, goditjen e Tokės nga disa katastrofa natyrore dhe zhytjen pasuese tė botės nė ujė.

Ujku Fenrir gjithashtu parashihet tė arratiset nga burgu, gjarpri Jormundgand do tė dalė nga deti, dhe dragoi i nėntokės do tė rishfaqet nė Tokė pėr t’u pėrballur me heronjtė e vdekur tė Valhallas, tė cilėt, natyrisht, do tė zbresin nga parajsa pėr t’i sfiduar ata.

Legjenda thotė se kambanat do t’i thėrrasin bijtė e zotit Odin dhe heronjtė e fushė betejave, para se Odini dhe zotėt e tjerė do tė vriten nga Fenriri.

Vikingėt besojnė se Ragnaroku paraprihet nga “dimrat e dimrave”, kur tre dimra tė acartė vijnė njėri pas tjetrit, pa lejuar njė verė nė ndėrmjet.

Tėrė moraliteti do tė zhduket dhe luftėrat do tė shpėrthejnė gjithkund nė botė, duke sinjalizuar fillimin e fundit. Ujku Skoll mė pas do tė pėrpijė diellin, ndėrsa vėllai i tij Hati do tė hajė hėnėn, duke shkaktuar rėnien e yjeve nga qielli dhe goditjen e Tokės nga njė disa tėrmete tė fuqishme.

Nėse kjo do te ndodhte dje, bota mė pas do tė restaurohet dhe do tė banohet nga zotėt mbijetues dhe vetėm dy njerėz tė mbijetuar, teksa Toka do tė zhytet nė ujė dhe do t’i hapė rrugėn krijimit tė njė toke tė re utopike, me rezerva tė pafundme.

Njė pjesė tjetėr e legjendės thotė se njė gjarpėr i quajtur Jormungand do tė lirohet dhe do tė ngrihet mbi oqean, me besimtarėt qė pohojnė se kjo tashmė ka ndodhur, kur dy peshq gjigantė janė shfaqur nė bregun e Kalifornisė nė vitin e kaluar.

Ragnarok, qė do tė thotė “Muzgu i zotėve”, ėshtė i bazuar nė njė poemė tė shekullit tė XIII-tė, tė shkruar nga Snorri Sturluson.

Luftėtarėt modernė vikingė tashmė kanė nisur qė tė pėrgatiten pėr apokalipsin, pėr t’u mbledhur nė qytetin britanik tė Jorkut pėr tė kremtuar festivalin Jorvik,njė justifikim pėr burrat qė tė veshin kostumet dhe tė drejtoinė shpatat e drunjta ndaj njėri-tjetrit.

Rreth 300 luftėtarė do tė marshojnė nėpėr qytet nė finalen e festivalit, para se fiset rivale tė marrin pjesė nė njė “betejė pėrfundimtare”.

Qendra Jorvik Viking ka parashikuar se Ragnarok do tė ndodhte dje, meqė ky ėshtė fundi i festės sė Jolablotit.
Tradicionalisht, festivali viking i Jolablotit shėnon fundin e dimrit. Ndonėse ky nuk pėrbėn ndonjė konstatim shkencor, qendra thotė se vikingėve u pėlqente tė festonin dhe ata nuk do ta humbin kėtė ngjarje.

Dhe, nėse s’ndodhte asgjė ketė shtunė qe kaloi,ashtu  sic ne fakt nuk ndodhi asgje, Ragnarok do t’i bashkohet njė liste tė qindra parashikimeve tė tjera tė dėshtuara pėr fundin e botės, siē e njohim, duke pėrfshirė apokalipsin e majave, mė 21 dhjetor 2012, tė cilit i besonin shumė njerėz, dhe problemin e njohur si Y2K, mė 1 janar 2000.


Koha Jone
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi