Nė qoftė se Toka po ngrohet , atėherė pse ben kaq tė ftohtė ?

Shko poshtė

Nė qoftė se Toka po ngrohet , atėherė pse ben kaq tė ftohtė ?

Mesazh  Agamemndon prej 22.02.14 14:12


Nė qoftė se Toka po ngrohet , atėherė pse ben kaq tė ftohtė ?
Nė shumė vende tė planetit tonė ka lajme per tė ftohtė ekstrem me disa tė dhėnave tė ndara nga kolona e termometra : Sllovenia ishtė duke luftuar me valėn mė tė keqe nga tė ftohtit polare qe mbahet mend,nė France stuhitė perėndimore me erėrat e deri nė 110 km / h kane perfshire Francen  , ndėrsa New York po pėrjeton njė dimėr jashtėzakonisht me borė , nė tė njėjtėn kohė njė stuhi Atlantike goditi Anglinė .Nė kthetrat e te ftohtit eshte edhe Iranit , ku mė shumė se gjysma e territorit u mbulua me dy kėmbė dėborės.Nga Irlanda nė Slloveni ,nga Amerika e Veriut ne Iran ,' te dridhuraa te medha ' duket se acari eshte protagonist i disa javėve tė fundit , siē ėshtė raportuar nga buletinet e publikuara nga it.euronews.com .

Sllovenia ėshtė duke pėrjetuar njė valė te ftohtė polar mė tė keq nė arkivin e saj meteroologjik . Rėnia dėborėska qene me bollėk , dhe pothuajse kudo ka rrėzuar  rrjetin e shpėrndarjes sė energjisė elektrike . Ka pasur vėshtirėsi nė ofrimin e ujit tė pijshėm , dhe supermarketet kane qene nėn sulm .

Vala e acarit ka shkatėrruar bimėsinė nė mes tė pyjeve sllovene . Dhe tashmė mund tė flasim pėr tė keqen mė tė madhe natyrore nė historinė e rajonit .Njė shtėpi nė katėr ėshtė pa energji elektrike nė tė gjithė vendin dhe parashikimet parashikojne mė shumė dėborė dhe erėra tė forta qė mund tė shkaktojnė thyerje te pemėve tashmė tė rėnduar nga akulli .

Forcat lokale janė duke luftuar pėr tė ofruar ndihmė , ndėrsa Austria , Gjermania dhe Republika Ēeke i kanė ardhur nė ndihmė me gjeneratorėt elektrike .

Situata Emergjente nė Poloni , ku temperaturat nėn  -0 grade celsius,sollėn te ftohta qe kanė shkaktuar tė paktėn 34 tė vdekur qė nga fillimi i vitit . Gjysma e viktimave vdiqen fundjavėn e kaluar .

Nė bregdetin Atlantik tė Francės janė regjistruar erėra deri nė 110 km / h , me valėt deri nė tetė metra .Alarmi portokalli ka arritur ne shkallen 9 te vigjilences ku departamente tė Francės  veprojne me ane te zjarrfikėsve . Nuk ka kohe te mire as nė Pirenejtė, ku rreziku i ortekeve  ėshtė vlerėsuar me shkallen 4,qe vlersohet nga 1 nė 5 .

Stuhite ka lėnė pa energji elektrike 40 mijė njerėz , shumica e tyre nė Britani . Mė tej nė veri , nė Irlandė , qyteti Cork gjeti veten pėrmbytur nga njė gjysmė metėr tė ujit pėr shkak tė uragani i lumit Lee . Dhe pėrmbytja e tretė nė pesė ditė qė lanė 20 mijė shtėpi nė errėsirė ​​. " Ėshtė e tmerrshme , bankat e pritjes janė shembur , " tha njė banor i KS . " Qyteti ėshtė shkatėrruar dhe dyqanet janė tė gjitha tė mbyllura . "Pas vetėm njė ditė afat , bora ka nisur tė bjerė nga mesi i Amerikės se Veriut,ku nė veēanti ka shkaktuar pėrēarje nė aeroporte dhe nė rrugė publike . Muajin e kaluar , temperatura mesatare e Big Apple ka qenė vazhdimisht nėn normėn e -1.5 ° C. Temperatura ra nė -5.6 ° C , dhe kanė rėnė dhe 20.3 cm e dėborė , njė rekord i pėrditshem , sepse ajo e ka tejkaluar 15.6 cm te trashesise qe ka rene nė tė njėjtėn ditė nė vitin 1996 .

Sė fundi , bie dėborė nė Iran , ku nuk bie qe prej ne mė shumė se gjysmė shekulli ,dhe krahina e Gilanit eshte mbuluar me 60 cm dėborė . Provincat nė kufi me detin Kaspik janė goditur nga njė stuhi dėbore tė paparė pėr tė paktėn 50 vitet e fundit

Mbi 500 mijė shtėpi janė pa energji elektrike qė nga e shtuna e kaluar dhe rrugėt bllokuar dhjetėra fshatrave . Mbi 11 000 shoferėt shpėtuan nga Kryqi i Kuq iranian . Nė disa rajone tė vendit , shkollat ​​u mbyllėn , dhe ushtria ka drejtuar nė rezervėn pėr tė ofruar ndihmė nė gjysmė milioni shtėpi qe mbetėn nė errėsirė ​​.

Vini re....

Toka eshte njė planet i ngrohtė dhe mikpritės prej mė shumė se 11 mijė vjet, por ne nuk e dimė se sa kohė do tė jetė pėrsėri kjo gjendje. Nė kėtė dokumentar National Geographic,te Big Chill, shqyrton mundėsinė e pikėpamjet shkencore tė njė rėnie tė papritur tė temperaturave globale dhe fillimin e njė epoke tė re akull.


Ai confini della scienza -  Il grande freddo... by gendem
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė qoftė se Toka po ngrohet , atėherė pse ben kaq tė ftohtė ?

Mesazh  Agamemndon prej 22.02.14 15:02Akulli nė Polin e Veriut ėshtė rritur me 35% krahasuar me vitin 2012: filloi periudha e " ftohjes globale " ?


Pėrkundėr teorisė sė ngrohjes globale ,akulli ne Polin e Veriut duket se ka hedhur poshtė rritjen temperatures se planetit . Ne jemi duke ecur nė njė periudhė tė ftohti tė madh ? A po ' fillon ' ftohja globale ' ?


Edhe pse tė dhėnat e mbledhura nė vitet e fundit kanė dėshmuar pa pėrkulshmerine e " ngrohjes globale " ,vera e Arktikut 2013 shėnon njė ndryshim nė njė trend ne rritje te sasise se akullit

Tė dhėnat e publikuara nga NASA tregojnė se nė gusht tė vitit 2013 ,kapaku mbi Oqeanin Arktik ka arritur shkallėn prej 5.830.000 kilometra katrorė , duke shėnuar njė rritje prej 35 % krahasuar me tė njėjtin muaj tė vitit 2012 ku shtrirja e akullit eshte matur me 4.340.000 kilometra katrorė .

Njė fakt i rėndėsishėm qė duket se kundėrshtonė profecitė e atyre, qė nė tė kaluarėn kishin njoftuar,se nė vitin 2013 Poli i Veriut do tė jetė krejtėsisht pa akull .

Por , disa javė para fillimit tė vjeshtės , Poli i Veriut ėshtė duke treguar shenja tė re-freezingut(ftohjes) te rėndėsishme , duke na dhene njė siperfaqe te pathyer akulli aq i madh sa gjysma e Evropės , qė shtrihet nga ishujt kanadez nė bregdetin verior tė Rusisė .

Si mund te shpjegohet kėtė kthesė ? Raporti i lėshuar nga NASA , thote qe ndryshimi i trendit,vjen nga njė luhatje e thjeshtė pėr shkak tė faktorėve tė paparashikuara klimatike .

Presioni i ulėt atmosferik , dhe retė qė mbulojne Arktik unpėr njė kohė tė gjatė kanė mbajtur temperaturat nordike nen mesataren sezonale , duke favorizuar ngadalėsimin e shpėrbėrjes .

" Temperaturat mesatare nė Arktik luhaten nga java nė javė , " tha Joey COMISO , shkencėtar i lartė nė Qendrėn Goddard Space Flight dhe autori kryesor i kapitullit mbi 'Cryosphere' nga Paneli Ndėrqeveritar pėr Ndryshimet Klimatike .

Sipas asaj qė thone studiuesit , shfaqja e njė stuhie tė fuqishme nė gusht mund tė ketė shkaktuar kthesėn aktuale . Kėshtu , NASA thotė,dhe konfirmon se shtresa e akullit mbi Arktik ka ulje nė mėnyrė tė konsiderueshme nė dhjetė vitet e fundit dhe do tė vazhdojnė ta bėjė kėtė nė tė ardhmen .

Por disa shkencėtarė tė shquar besojnė se tė dhėnat e publikuara nga NASA janė njė shenjė se bota ėshtė drejtuar pėr njė periudhė ftohjeje qė do tė zgjasė deri nė mesin e kėtij shekulli .

Nė disa artikuj tė kohėve tė fundit , ka dale ne pah mendimi i disa dijetarėve qė planeti jone do tė pėrballet me ardhjen e njė tė ri ‘Piccola Era Glaciale’,(Periudhe te vogel akullnajash) , e cila do tė japė shenjat e para tashmė nė vitin 2014 . Kėtu janė studimet qė kemi botuar :

Nuova Era Glaciale? I dati sembrano confermare la tendenza
Gli scienziati russi e la Nuova Era Glaciale
Nel 2015 l’emisfero settentrionale comincerą a raffreddarsi
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Po ngrohet a po ftohet Planeti Toke..?

Mesazh  Agamemndon prej 23.02.14 11:58

'Epoka e Vogel e Akullit ' dhe mashtrimet me " ngrohjen globale "
Dy grupe tė medha studiuesish pėrballen nė kėrkim tė tė dhenave per argumentimin e ndryshimit Global te motit! 'Glacialisti'(studiuesit qe merren me teorine ftohjes) janė tė bindur se brenda dy vjetėsh planeti do tė hyjė nė njė ' 'epoke akull' , duke e rezuar pretendimin e  Riscaldistive(ata qe merren me teorine e ngrojes) qė nė vitet e ardhshme , temperaturat globale do tė vazhdojė tė rritet pėr shkak tė efektit serė.Por alarmi  portokalli pėr zbulimin e temperaturave nė Arktik tregonė se nuk presim me mė shume rritje tė temperaturave . Ēfarė me tė vėrtetė tė presim ?U ben disa vjet qė Al Gore ,ish kandidati presidencial pėr Partinė Demokratike ne USA, i pranishėm ne filmin e tij tė famshme ' Inconvenient Truth' ,nxirrte nė pah rritjen e paepur nė temperaturat globale pėr shkak tė kontributit nė rritje CO2 nė atmosferė .

Pavarėsisht se Al Gore nuk ishte njė ekspert i klimatologjise dhe shkencave tė lidhura me te, predikimi i tij i ka bindur shumicėn dėrrmuese tė publikut botėror se pėrfundimet e nxjerra nė fund tė arsyetimit tė tij ishin tė sakta , duke bindur edhe gjeneratat e reja tė lidhjes sė thellė mes rritjen e dioksidit tė karbonit nė atmosfera dhe rritjen e temperaturave .

Siē ėshtė raportuar nga disa media te rendesishme boterore,megjithate jo tė gjitha shkencat , ishin ne unanim me deklaraten perfundimtare tė shpėrndare nga politikani amerikan dhe kur ai u pyet pėr tė sqaruar lidhjen midis CO2 dhe ngrohjes me tė dhėna tė qarta shkencore , mbrojtėsit e ' Warning Global ' u pėrgjigjen se nuk 'kishte mė shumė kohė pėr tė organizuar studime shkencore , pasi jemi shumė vonė dhe nuk ka kohe pėr tė vepruar,para se tė jete tepėr vonė ne shkaterrimin e planetit.

Megjithatė,ndėrsa paralajmėrimet rreth ngrohjes globale u bėne gjithnjė e mė bindėse , njė pjesė e komunitetit shkencor vėnė re diēka tė ēuditshme : qė nga viti 1998 , grafiku nė rritje tė temperaturės mesatare globale , megjithė rritjen e CO2 , tregoi njė ngadalėsim tė konsiderueshėm , njė fakt i interpretuar gjerėsisht nga shumė si njė dėshtim tė teorisė sė ngrohjes globale .

Me pak fjalė ,pėrshtypja ėshtė se pas pretendimeve tė ithtarėve tė ngrohjes globale mungonte njė shkencė rigoroze qė mund tė vėrtetojė teorinė . Dijetari i parė qė ka krijuar njė marrėdhėnie nė mes tė sasise sė dioksidit tė karbonit te emetuar nė atmosferė dhe rritjes se temperatures nė sipėrfaqes e planetit, ishte James Hansen , i cili nė vitin 1988 botoi njė studim pėr llogaritjen e faktorit korrigjim tė kėsaj lidhje .

Studimi ėshtė konsideruar nga shumė studiues si jo shkencore dhe kontradiktor, pasi nuk merr parasysh kompleksitetin ekstreme tė klimės sė Tokės . Pėrveē kėsaj , tė krijosh njė faktor korrigjimi, nuk mund tė konsiderohet si shkencė , por vetėm njė artific matematike pėr tė pėrshkruar njė dukuri qe nuk ėshtė kuptuar plotėsisht . Ėshtė njė fakt qė klima ėshtė e njė fenomen kompleks,pėr tė shpėtuar studimet shkencore nė kuptimin e ngushtė .

Pėrfundimisht , njė pjesė e madhe e publikut , duke pėrfshirė edhe qeveritarėt boterore, janė te bindur se ngrohja globale ėshtė gati tė shkatėrrojė jetėn nė planetin tonė , pa pranuar kritikat dhe pikėpamjet e kunderta mbi kėtė temė,nė mėnyrė qė tė denigrojnė mediat dhe faqet e internetit tė cilėt nuk pajtohen me teorinė e ngrohjes globale .

Pse ?

Ka disa studime shkencore tė nivelit shumė tė kualifikuar qė jane gati pėr tė provuar tė kundėrtėn , dmth se bota ėshtė duke lėvizur me shpejtėsi drejt njė sezoni tė ftohtė tė hidhur ,e ngjashme me atė Tė periudhėS midis 1550 dhe 1850 pas Krishtit , tė pėrcaktuara nga klimatologėt si 'picola era glaciale " .

Ateher si mund te shpjegohet kjo shkėputje e plotė nė mes tė realitetit objektiv te " ftohjes globale 'dhe fushatės politike nė favor tė " ngrohjes globale " ? Dhe si ėshtė e mundur qė pavarėsisht nga tė gjitha paralajmėrimet e shkencėtarėve Riscaldisti dhe kėrcėnimeve per shkaterrimin e planetit nga tej ngrohja , kurrė nuk eshte marrė njė masė e vetme,e aftė pėr tė pėrmbysur tendencėn e rritjes sė dioksidit tė karbonit nė atmosferė ?

Insinuatat se alarmi pėr ngrohjen globale,thuhet dhe vertetohet, se ėshtė e nxitur nga bankierėt dhe politikanėt pėr tė justifikuar tatimin mbi shtetet dhe pėr bizneset qė nuk i pėrshtaten normave te emetimit te CO2 sipas protokolleve te ndryshme ( joreale )gjate prodhimit te produktet te tyre gjatė vitet e fundit. Pra teoria e ngrohjes globale ka te beje me tatimet masive tė shumė burimeve ekonomike,nga elita boterore nė pushtet .

Sigurisht,qeveritė mund tė zbatojnė vetėm atė politike tatimore qė publiku mendon se ėshtė e drejtė dhe pyetet per politikėn e tyre . Pra e konsiderojnė rregull te forte te paguajne taksa e tatime ato shtete dhe biznese qė prodhojnė shumė CO2 dhe qe e hedhin ne atmosfere, veēanėrisht kur jepet 'alarmi' se njerėzit ndihen tė kėrcėnuar me jetėn e tyre ,edhe kur vertetohet se lidhja ndėrmjet sasisė sė dioksidit tė karbonit dhe ngrohjes, mbetet e paprovuar . Nė kėtė situate 'alarmi', gazetarėt luajnė njė rol tė rėndėsishėm , pasi ata janė nė gjendje pėr tė formėsuar realitetin pėr konsumin e punėdhėnėsve tė tyre dhe padroneve te medhenj te elites .

Nuk ėshtė rastėsi qė gazetat mė tė famshme kanė dhėnė hapėsirė ​​tė mjaftueshme pėr ēėshtjen e ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike ,por pa i dhėnė hapėsirė ​​pėr mendimet kundėrshtuese dhe per shpjegimet alternative . Nė tė vėrtetė ,shume media kanė qenė shpesh te organizuara ne fushata tė vėrteta diskreditimi, kundėr shkencėtarėve ithtarė te ftohjes globale . Por nga te gjithe dihet: PARAJA ėshtė mė tėrheqėse SE SA E  VERTETA !

 
Drejt ftohjes globale ?

Duke arritur tė binde publikun botėror me realitetin e ngrohjes globale dhe kėrcėnimin per jetėn e banorėve tė planetit , bindjen e shteteve ,bindjen e bizneseve dhe individėt, pėr tė paguar miliarda taksa pėr emetimet e CO2 ,( e verteta e ku tė dhėnave flasin vetė :se gjatė 15 viteve tė fundit nuk ka pasur rritje tė temperaturės globale,pra CO2 nuk ka asnje ndikim ne atmosfere) .Po keshtu edhe aktiviteti diellor ka qene mė i ulėt nga ato te regjistruara gjatė 100 viteve tė fundit .

Njė grup i studiuesve gjermanė sugjeron se nėse trendi vazhdon , atėherė ne jemi duke ecur me shpejtėsi drejt njė tė ''epoke te re akulli''. Artikulli ėshtė botuar nė versionin gjerman tė revistės popullore shkencore 'Focus' .

Nė vitin 2008 ,Dielli jonė ka hyrė nė ciklin e 11-tė , dhe qė atėherė puna e tij ka mbetur mjaft e ulėt . Me fillimin e vitit 2013 dijetarėt  prisnin rritjen maksimale mė intensive diellore nė 100 vitet e fundit , por edhe kjo nuk ndodhi . Nė tė kundėrt , ne jemi dėshmitarė per ciklin e dobėt diellor ne 100 vitet e fundit .

Gjatė' Epokes se vogel te Akullit' ndodhur nė mes tė 1550 dhe 1850 pas Krishtit ,akulli eshte zgjeruar ne shtrirjen e tij , tė lashtat pėsuan njė rėnie tė mprehtė, nga fenomeni janė regjistruar ngordhje e zhdukje tė kafshėve ,ka pasur tė tilla si pėrmbytje , temperatura ekstreme dhe kushtet te motit veēanėrisht tė vėshtira . 10 % e popullsisė sė Evropės veriore u asgjėsua nga tė ftohtit e madh , edhe pse sot humbjet mund tė jetė i kufizuar pėr shkak tė zhvillimit teknologjik qe ka ndodhur nė shekullin e fundit .

Njė fakt shumė interesant ėshtė se ne 'Epoken e vogel te Akullit' te shekullit tė 16 ,ketij fenomeni i parapriu njė periudhė e ngrohtė -qe ka ndodhur nė Mesjetė , nė mes tė 900 dhe 1400, njė kohė kur nuk kishte as fabrika ,as makina .

Studimi i fundit , i kryer per klimen,konkretisht pėr tė zbuluar rėnien e temperaturave, ėshtė kryer nga shkencėtari rus Habibullo Abdussamatov ,i Observatorit Astronomik tė Shėn Petersburg , rezultatet e tė cilit janė botuar nė nje artikull ne revisten  'Express' .

Sipas tė dhėnave tė pėrmendura nė studim , vera e 2013 ka qenė mė e ftohtė nė 200 vitet e fundit . Abdussamatov beson se 'Epoka e vogel e Akullit',mund tė fillojė qė nė vitin 2014 dhe te vazhdojė gjatė 200 viteve tė ardhshme . " Rėnia e fundit e temperaturės globale ėshtė vėnė re edhe nė Evropė, Amerikėn e Veriut dhe Grenlandės , " thote dijetari . "Tė gjitha kanalet kane ngrire nė Holandė . Lumit Thames nė Londėr dhe lumit Seine nė Paris ngrine nė dimėr . U shfaqen akullnajat masive nė Groenlandė , duke i detyruar njerėzit tė largohen nga vendbanimet e tyre tė banuara me shekuj . Klima e tokės kurrė nuk ka qenė e qėndrueshme dhe nuk do tė jetė . "

 
Termometri i  'verdhė' ne Arktik

Pėrkundėr dėshmive tė tė dhėnave tė Riscaldisti-ve ,Glacialistet nuk heqin dorė dhe do tė pėrpiqen pėr tė gjetur njė shpjegim bindės pėr atė qė ata e quajnė 'Miti i ftohjes Globale', ose tė paktėn te ashtuquajturen e njė pauze nė ngrohjen globale .

Disa shkencetare duke vepruar si zėdhėnės te teorise se Ngrohjes Globale, ėshtė edhe njė artikull qė u botua nė faqet elektronike tė gazetės britanike  'Indipendent', sipas tė cilit shkencėtarėt kanė gjetur mė nė fund njė shpjegim pėr pushimin ' nė ngrohjen globale : ajo ėshtė njė gabim incizimi nga ana e instrumentet e vendosur nė Polin e Veriut !

Tė dy 'gjenite' qė e kanė nxjerre kėtė pėrfundim janė dy studiues tė pėrcaktuar si te "pavarur". Tė dy studiuesit , Kevin Cowtan Universiteti i York dhe Robert Way , Universiteti i Otavės , nuk janė shkencėtarė Te klimės , por puna e tyre ", konsiderohet si njė nga njohuritė mė tė rėndėsishme nė studimin e temperaturave globale " ( ka dy mundėsi : ose ata mendojnė qė ne jemi idiotė ,  ose janė ata mund tė jenė memec , dhe pėr kėtė arsye janė duke vepruar nė mirėbesim ) .

Une nuk po e pėrkthejė tė gjithė artikullin  e The INDIPENDENT , sepse ai ėshtė i gjithi ne delir per zbulimin e gjoja shkencetarve :- detektorėt e  temperaturave nuk punojnė mirė , dhe pastaj me poshtė na japin shpjegimet dhe provat pėr ngrohjen globale.

Misteri i fundit qe i u eshte bashkangjitur  kėsaj ēėshtjeje ka tė bėjė  me njė italiane gazetare . La Stampa e Torinos ka publikuar dutifully artikullin e saj, nė tė cilin ėshtė shkruar ashtu siē raportohet edhe nga gazeta britanike ' The Independent' . Por pas 7 ditėsh artikulli i mesiperm fshihet nga faqet e internetit tė gazetės italiane ( shih link) , edhe pse ai ka qene indeksuar ashtu siē duhet. !
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nė qoftė se Toka po ngrohet , atėherė pse ben kaq tė ftohtė ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi