Projekti ''Horizont''- Plani i ndėrtimit tė njė baze ushtarake nė Hėnė

Shko poshtė

Projekti ''Horizont''- Plani i ndėrtimit tė njė baze ushtarake nė Hėnė

Mesazh  Agamemndon prej 22.02.14 10:44Shpesh  kemi degjuar mbi mundėsinė e ekzistencės sė njė bazė tė fshehtė ne Hene,nga njeriu apo alienet.Edhe pse kjo mund tė duket vulgare,gėrmimi nė thellėsitė e rrjeteve te ndrysme, kam arritur te zbuluoj ekzistencėn e njė projekti tė vėrtetė tė prodhuar nga Shtetet e Bashkuara qe quhet Projekti ''Horizont'' i projektuar pėr ndėrtimin e njė bazė ushtarake nė hėnė qė nė vitin 1966 , disa vjet para zbarkimit zyrtar tė misioneve Apollo .


" Njė baze hėnore ėshtė kritike dhe domosdoshme pėr ushtrinė e tė ardhmen e Shteteve tė Bashkuara . "

Ishte marsi i vitit 1959 kur Arthur G. Trudeau , gjenerali i ushtrisė amerikane,shqiptoi kėto fjalė .

Gjeneral Trudeau u vu nė krye tė njė grupi pune qė synonte zhvillimin e njė projekti pėr instalimin e njė " baze ushtarake te drejtuar , me qėllim  per tė mbrojtur interesat e mundshme tė Shteteve tė Bashkuara nė Hėnė . "

Ēfarė fshihet prapa kėtij studimi sekret , tė quajtur ' Project Horizont " , dhe pse plani eshte hartuar qe nga viti 1966,historia e njė ideje te madhe qė kurrė nuk e ka parė realizimin e saj .?

Kur Trudeau u vu nė krye tė projektit , ka qenė mė pak se njė vit qė kur sovjetikėt kishin tronditur Amerikėn dhe Perėndimin me nisjen e satelit artificial , sateliti i parė artificial nė orbitėn e Tokės .

Shtetet e Bashkuara tani tė detyruara pėr t'e ndjekur Bashkimin Sovjetik nė tė ashtuquajturėn ' garėn hapėsinore " , nuk ėshtė pėr t'u habitur se njerėzit si gjeneraliTrudeau dhe udhėheqės tė tjerė ushtarakė kanė shikuar pėrpara pėr tė pasur praninė ushtarake amerikane nė hapėsirė ​​nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti nė hėnė .Nė fakt,sipas njė raporti tė prodhuar nga njė monografi prej 118 faqesh e Ushtrisė nė qershor tė vitin 1959, " amerikanet,do te ishin te dytet nė krahasim me Bashkimin Sovjetik nė krijimin e njė baze nė hėnė ,nje gjendje katastrofike pėr prestigjin e Shteteve tė Bashkuara .

Pėr mė tepėr , qeveria sovjetike i kishte premtuar tashmė qytetarėve te saj , se duke filluar nga viti  1967,Rusia do tė  zbarkoi nė hėnė . Cila ėshtė arsyeja dhe pse ėshtė e rėndėsishme pėr Shtetet e Bashkuara qė tė jetė i pari nė satelit e tokes ..?

Plani parashikonte ndėrtimin e njė baze autosufficiente hėnore qė do tė shėrbente si njė vend pėr eksplorimin e Hėnės dhe eksplorimin e mėtejshėm tė hapėsirės . Ajo do tė strehojė njė ekuipazh prej 10-20 njerėz , duke bėrė instalimin e parė te pėrhershme nė Hėnė, duke siguruar gjithashtu njė platformė pėr ushtrinė me qėllim pėr tė kryer operacione ushtarake nė Hėnė .Ushtria kėmbėnguli nė faktin se nuk ka pasur pengesa tė mėdha teknike pėr realizimin e projektit . Argumenti ishte se Projekti Horizont mund tė ketė pasur njė procedurė tė ngjashme me atė tė Projektit Manhattan , planin e fshehtė pėr tė zhvilluar njė bombė bėrthamore gjatė Luftės sė Dytė Botėrore . Nė fund tė fundit , nėse Shtetet e Bashkuara kishin qenė nė gjendje pėr tė ndėrtuar njė bombė atomike , ajo qė i pengoi ,mos ishte vėnia e njė pjesė tė vogėl tė ushtarėve nė hėnė ?

Kėshtu , mė 8 qershor 1959 njė grup studimi i Agjencisė sė Ushtrisė te Raketave Ballistice ( abmā ) i dha ushtrisė sė SHBA njė studim paraprak tė quajtur ' Project Horizont " .

Studimi ka parashikuar pėrdorimin e raketave multistadio Saturn II, atėherė ende nė zhvillim e sipėr , dhe instalimin e disa stacioneve tė ndėrmjetme hapėsire ​​pėr transportin e materialeve nė Hėnė . Pėr tė arritur qėllimin do tė shėrbenin  75 stacione ndermjetese nisur nė fund tė vitit 1964,dhe mė shumė se dyzet tė tjerė pėr tė mbajtur pajisje tė mjaftueshme pėr tė ngritur bazėn . Kostoja e pėrafėrt e operacionit u vlerėsua nė rreth 6 miliard $.Nė lidhje me vendndodhjen e bazės , studimi merr parasysh nevojėn pėr tė reduktuar rrezikun e ēdo ndikimi meteoriti . Pėr ta bėrė kėtė , inxhinierėt sugjerojne ndėrtimin e njė pjesė tė projektit ne vende natyrore te mbrojtura apo shpella . Pėrveē mbrojtjes bazė , kjo zgjidhje gjithashtu do te lejonte pėr tė zbutur goditje termike . Disa nga grafikėt tregojnė gjithashtu mundėsinė e realizimit tė strukturave cilindrik te mbuluara .

Pėrveē kėsaj, ishte gjithashtu e nevojshme pėr tė siguruar bazėn me energji tė mjaftueshme pėr tė mbajtur gjallė ekuipazhit dhe sistemet e instalimit , vendosjen e tyre nė njė vend qė optimizonte rrezet e diellit . Studimi propozon tri vendet te mundshme tė pėrshtatshme pėr kėtė qėllim : 1 )pjesė veriore e sinus Aestuum , nė afėrsi tė kraterit Eratosthenes , dhe 2 )pjesa jugore e sinus Aestuum sinus i afėrt Medi  3 )ne brigjet jugore- perėndim tė Mare Imbrium paksa nė veri Malit Apenninus .

Ushtria kishte propozuar edhe krijimin e njė " komande tė unifikuar pėr hapėsirėn​​", krijuar pėr tė kontrolluar bazėn hėnore dhe pjesėn e hapėsires se jashtme nė mes tė Tokės dhe Hėnės .

Por pse njė bazė ushtarake nė Hėnė ?

Pėr t'iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje, ėshtė e nevojshme tė kuadrojme projektit brenda periudhės historike nė tė cilėn ėshtė konsumuar e ashtuquajtura " luftė e ftohtė " midis Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik . Krijimi i njė instalim ushtarak nė Hėnė do tė jetė njė pengesė e fortė kundėr njė sulmi nga ana e Bashkimit Sovjetik , mbasi armiku do tė kishte pasur vėshtirėsi tė mėdha nė parandalimin e hakmarrjes SHBA .

Pėrveē kėsaj , prania e njė baze Amerikane nė satelitin e tokės,do tė neutralizoj ēdo ulje hėnor sovjetike me qėllim pėr tė kėrkuar tė drejtat e pronėsisė nė hėnė . Kjo ishte arsyeja pse amerikanėt donin te ishin tė parėt pėr tė arritur Hėnėn dhe tė krijonin njė baze ushtarake.Se bashku me Projektin Horizont jane dhėnė edhe zgjidhjet pėr programet Apollo , me qėllim sjelljen e astronaut te parė amerikan nė hėnė . Pse ?

Para sė gjithash , sfidat teknologjike ishin mė komplekse, se sa autorėt e studimit  kishin menduar,dhe shumė mė tė shtrenjta . Njė investim i kėtij lloji do tė kėrkonte njė rritje tė madhe tė shpenzimeve nga qeveria e SHBA-se . Sė dyti , zgjerimi i konfliktitme Vietnamin, kishte drenazhuar mė shumė dollare nga buxheti, qė duhet tė ishin tė alokuara pėr Projektin Horizont.

Sė fundi , njė prani ushtarake amerikane nė Hėnė u bė ligjėrisht e pamundur pasi Shtetet e Bashkuara , Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe nė vitin 1967 nėnshkruan" Traktatin mbi Parimet qė udhėheqin aktivitetet e shteteve nė eksplorimin dhe pėrdorimin e hapsiresse se jashteme , duke pėrfshirė Hėnėn dhe tė objelte tė tjera qiellore ", nė tė cilėn ky traktat kufizon eksplorimin e hapėsirės vetėm pėr qėllime paqėsore . Traktati ėshtė ende nė fuqi .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi