Ufo

Shko poshtė

Ufo

Mesazh  Admin prej 09.11.08 15:59

UFO-T“Po afrohet nga lindja” lajmeroi piloti i ri australian.

“Po fluturon mbi mua me shpejtesi qė nuk mundem ta identifikoj. Mė kaloj. E ka formėn e gjatė. Tani po afrohet drejt meje …e ka njė dritė tė gjelbėrt…”

Kėshtu filluan ngjarjet bizarre tė cilat ndodhnin nė mbrėmjet e vitit 1978 nė Melburn.

Pas disa ēasteve, piloti Frederich Valentich, raportoi: “Ėshtė duke u sillur mbi mua”, pastaj lajmroi se motori i aeroplanit ėshtė duke e humbur fuqinė. “Ėshtė duke qėndruar nė hapėsirė, nuk ėshtė aeroplan!” vazhdoi ai “eshte…”

Me kėtė ēast radiotransmetimi u ndėrpre. Pas kėsaj mendohej se aeroplani i Valentich-it kishte rėnė nė ujėrat e errėta te detit Tazman.

Njė muaj mė vonė asgjė nuk ėshtė gjetur nga aeroplani!

Menjėherė pas zhdukjes sė Valentich-it njerėzit lajmronin pėr fluturake misterioze qė fluturonin mbi qiellin e Australis dhe fqinjės sė saj Zelandės sė Re.

Edhe pse asnjėra nga kėto dukuri nuk ka qenė mė fatkeqe se ajo e zhdukjes sė pilotit te ri Australian. Njėra nga kėto dukuri pati influencė tė madhe tek njerėzit.

Kjo filloi nė mengjesin e ditės sė fundit tė vitit 1978. Nė jugė tė Zelandės sė Re, tre anėtarė tė Televizionit tė Melburnit ishin nė njė aeroplan “Argosy Cargo”, nė mes Wellington-it dhe Christchurch, rruga nė tė cilen para dhjet ditesh nga dy aeroplana me pilotė dhe njerėz tjerė duke perfshier edhe disa reportėt nga RTV i Melburnit kishin pa drita tė pa identifikuara.

Pas mesnates reporterėt panė drita tė ēuditshme duke lėvizur nėpėr hapsirė. Gjatė dy orėve tjera personeli i RTV-ės dhe dritat misterioze kanė luajtur lojė kureshtare “fshehtazi”.

Ēfarė do qė tė jetė natyra e objektit, ai ishte shumė i shpejt. Jo vetėm qė ėshtė parė nga reporterėt dhe nga dy pilotėt dhe radari i aeroplanit. Mė e mira qė prezenca e objektit ėshtė dokumentuar ne film me ngjyra.

Kamermani kishte xhiruar diku ka 23 000 pjesė te filmit 16mm, tė cilat mė vonė ju dorėzuan dr.Bruce Maccabee i cili ishte punėsuar nga Armata Amerikane (AA).

Filmi zbulonte disa imazhe tė shkurtėra tė objekteve misterioze. Nė njė rast shihej njė objekt nė formė tė zilės me fund te ndritshėm.

Nga studimi qė Maccabee ja bėri filmit ai zbuloi se njėri nga objektet kishte shpejtėsin mė shumė se 3000 milje nė orė.

Pasi Maccabee e mbaroi studimin, filmi iu dorėzua shkenctarve te AA-s (Armata Amerikane) pėr studim tė metejshėm.

Nė tri dekadat e fundit, vetėm nė Zelandėn e Re kanė qenė mbi 70 000 raporte te OPF-ve, ndoshta dhjet herė mė shumė qė nuk janė lajmėruar fare, 95% janė identifikuar si aeroplana te ndryshem, balona te motit, zogjė po ashtu edhe insekte edhe vetėtima.

Praktitkisht njerėzit lajmėrojnė pėr OPF-ėt nė ēdo vend tė botes.

Lajmėrimet pėr OPF-ėt kanė ardhė nga jo mė pak se 133 vende tė rruzullit tokėsorė, nga vendet e vogla si Grenada dhe Kuvajti po ashtu edhe nga superfuqit si SHBA-at, Britania e Madhe, Rusia etj.

Nė Spanjė OPF-ėt janė tė njohura si “Objetos Voladores No Identificados”, nė Gjermani ato janė tė njohura si “Fliegende Untertassen”.

Disa shkenctarė besojnė se OPF-ėt janė veturat interplanetare tė dėrguara nga qeniet tjera intelegjente nga njė planet tjetėr. Disa tė tjerė mendojnė se OPF-ėt prezentojnė njė realitet paranormal kėtu nė Tokė. Shumica e shkenctarėve dyshojnė se OPF-ėt eksistojnė.

Sir Bernard Lovell, astronom i njohur Britanik ka shkruar se gjatė vėzhgemit tė tij me teleskop, gjatė 30 viteve, ai kurrė nuk ka pa ndonjė OPF.

Edhe njė gjė qe lidhet drejt pėr drejt me OPF-ėt janė MIB (Men in Black apo Njerzit nė tė Zeza) kėto figura mendohet se janė agjentė te AA-s apo tė qeverisė sė Rusisė, janė edhe disa mendime qė ata janė vizitorė nga gjithsia.

Ėshtė raportuar se ata janė nė vendin e ngjarjės kur dikush lajmėron pėr OPF-ėt, pėr tė marrė nė pyetje dėshmitarėt apo pėr ta shkatėrruar evidencėn.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi