Udhėtimi prapa nė kohė nė mitologjinė e lashtė

Shko poshtė

Udhėtimi prapa nė kohė nė mitologjinė e lashtė

Mesazh  Agamemndon prej 21.02.14 12:44Edhe pse koha e udhėtimit duket tė jetė njė ēėshtje vetėm  e science fiction dhe fizikės teorike , shumė tekste tė lashta i referohen kėsaj mundėsie .

Mitologjia Hindu i referohet historisė sė Mbretit Raivata Kakudmi , i cili udhėton nėpėr kohė pėr tė takuar Brahma-n , krijuesin e botės . Edhe pse udhėtimi nuk ishte shumė i gjatė , kur Kakudmi u kthye nė Tokė pas 108 Yuga-sh  (njė YUGA mendohet tė pėrfaqėsojnė rreth 4 milionė vjet njerėzore dhe 12.000 vite hyjnore ) nuk kishte asnjė. Shpjegimi eshte se per Brahma dha Kakudmin koha rridhte ndryshe nė plane tė ndryshme tė ekzistencės .

Nė mėnyrė tė ngjashme , ka tė dhėna pėr udhėtimin nė kohė edhe nė traditėn e krishterė , nė atė qė quhet historia e Shtatė te Fjeturve tė Efesit . Historia e thėnė kryesisht mbeshtet nė Legjenden e Artė nga Jacobus de Voragine , nga Gregori i Tours dhe Palitdhjaku nė Historine e Langobardorum.

Tregohet se gjatė persekutimit te tė krishterėve tė nxitur nga perandori Decius nė vitet 250 , shtatė tė krishterė tė rinj nė Efes u thirren para gjyqit pėr shkak tė besimit tė tyre . Ata refuzuan tė sakrifikojnė pėr idhujt pagane ,dhe per kete u dėnuan,por ne moment  lirohen .

Pėr tė shmangur ri-arrestimet ,te shtate djemte ishin fshehur nė njė shpellė nė malin Celion . Zbuluar nga romakėt , ata ishin veteburgosur tė gjallė nė shpellė . Shtatė te rinjtė fjeten nė burgun e tyre nė pritje tė vdekjes .

Kur tė rinjtė u zgjua nga njė grup i muratoresh tė cilėt thyen muret , duke dashur pėr tė ndėrtuar njė vathė , shtate te rinjte e kuptuan se ata ishin dyqind vjete te mevonshem U kthyen nė Efes dhe zbuloijne me habi se Krishterimi tani ėshtė me tolerant dhe jo vetėm kaq, por ai ishte bėrė feja e Perandorisė . Njė nga tė rinjtė ishte i ēmendur ,kur peshkopi dhe qytetarėt shkojne  nė shpellė per te vėrtetuar historine e tyre. .

Historia e te Fjeturve nuk ėshtė e veēantė pėr botėn e krishterė . Ajo ka njė rol qendror nė Islam , aq shumė sa qė historia i jep titullin nė njė sure tė Kur'anit ,atij te tetėmbėdhjet , i quajtur Surae e Shpellės .Ketu ne Kur'an historia ka disa dallime nė krahasim me ate tė krishterė .Aty thuhet se tė rinjtė duke u pėrpjekur pėr t'i shpėtuar persekutimit , nėn drejtimin e Perėndisė , strehohen nė njė shpellė ku Perėndia i vėnė ata pėr tė fjetur . Kur ata zgjohen , njerėzit e kuptuan se ata kishin kaluar 309 vjet .

Njė transmetim tjetėr gjendet nė legjendėn japoneze te Urashima Taro , dhe kur Dragon Ryujin  kishte vizituar pallatin nėn-detar te  Perėndisė ,mbeti aty tri ditė , por kur ai u kthye nė sipėrfaqe ai e kuptoi se ai kishin kaluar 300 vjet .

Sė fundi , nė tekstin budist te Pali Canon ne mėsojmė se nė parajsė e tridhjetė Deva-s (vendi i zoterve ) , koha rrjedh me njė ritėm tė ndryshėm , ku njėqind vjet tokėsore pėrkojnen me njė ditė tė vetme pėr perėnditė . Njė konceptim i ngjashėm i kohės ėshtė  pėrfshire edhe nė hebraishte -nė Bibėl , ku nė Psalmin 89/90 lexohet qė ne sytė e Perėndisė, njė mijė vjet janė si nje dite e vetme qė ka kaluar .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi