Shpellat e Shenjta Piyang, vendi mė misterioz nė Tokė

Shko poshtė

Shpellat e Shenjta Piyang, vendi mė misterioz nė Tokė

Mesazh  Agamemndon prej 21.02.14 12:05
Tibeti , njė nga vendet mė misterioze dhe tė shenjtė te njerėzimit ,qe mban shumė sekrete tė kaluarės se largėt , normalisht i paarritshėm pėr turistėt e zakonshėm ne kete periudhe.

Ndėr kėto,ėshte shpellat e Piyangut , njė nga vendet mė tė rėndėsishme arkeologjike nė Tibet , tė vendosura nė pjesėn perėndimore tė vendit , nė afėrsi tė malit te Shenjte ,Kailash .Njė Piyang ka mė shumė se 1.100 shpella me forma dhe madhesi tė ndryshme,disa prej tė cilave janė qartė ndertesa banimi, ndėrsa tė tjerat janė pėrdorur ndoshta si shpella pėr meditime, - thotė arkeologu amerikan Mark Aldenderfer , njė profesor nė Universitetin e Kalifornisė .

Gėrmimet e kryera nė Piyang , nė bashkėpunim me njė grup arkeologėsh kineze, janė bere  pėr tė na provuar vėrtetėsinė e burimeve dokumentare .

" Duke pasur njohuri te pakta mbi budizmin e lashtė tibetian, ishim me fat pėr tė bashkėpunuar me Huo Wei Li dhe Yongxian dy arkeologė nga departamenti i historisė tė Universitetit tė Bashkimit Sichuan nė Chengdu . Ky  ėshtė bashkėpunimi i parė mes arkeologėve kineze dhe perėndimore nė Tibet , "thotė Aldenderfer .

Shpellat Piyang nuk janė vetėm objekte te eksplorimit.Shumė vende tė tjera tė ngjashme misterioze janė tė shpėrndara nė tė gjithė pllajėn enigmatike te Tibetit . Disa ishin gdhendur nga forcat natyrore , tė tjerėt janė tė dukshėm me origjinė artificiale , por me siguri ata janė tė gjitha shumė tė vjetra .

Njerėzit kanė filluar tė jetojnė nė kėtė zonė tė Tibetit 21.000 vjet mė parė , kėshtu qė ėshtė shumė e mundshme qė ka shumė objekte tibetiane te  varrosur nėpėr shpella , tunele dhe ne zona tė tjera ende te pashkelura .

Traditat lokale tė ndjekura ne pėrdorimin e shpellave nė njė periudhė shumė tė lashtė ,thone se zotat jetonin nė tokė . Pėr kėtė arsye,shumė nga tempujt janė ndėrtuar afėr njeri tjetrit dhe i gjithė rajoni ėshtė konsideruar i shenjtė nga vendasit .

Ne shpellat e Piyangut gjenden shumė piktura parahistorike murale , skulptura dhe afreske te zbukuruara me piktura . Por objekti i vėrtetė i dėshirės sė arkeologėve ėshtė zbulimi i njė dokumenti tė lashtė tė shkruar ,mbasi deri nė kėtė moment askush nuk ka qenė nė gjendje pėr ti identifikuar .Kompleksi Piyang mbulon njė sipėrfaqe prej 10 kilometra katrorė , dhe eksplorimi i saj ėshtė jashtėzakonisht komplekse . "Ne jemi vetėm ne fillim pėr tė kuptuar rėndėsinė e vėrtetė tė shpellave tė shenjta tė Tibetit , " thotė Aldenderfer .

" Pafundėsia e rajonit kėrkon njė pėrpjekje tė madhe . Pėr mė tepėr,fakti se ajo ėshtė njė tokė e shenjtė,krijon shumė probleme pėr qasje per turistet nė vendet me interes arkeologjik,pasi shpella eshte njė vend pelegrinazhi , por sot vendi ėshtė e mbyllur pėr publikun . "

Vetėm koha dhe durimi do tė lejojė arkeologėt pėr tė zbuluar sekretet e Shpelles se shenjtė Piyang .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi