Eksperimenti qė mund tė shkatėrrojė botėn

Shko poshtė

Eksperimenti qė mund tė shkatėrrojė botėn

Mesazh  Agamemndon prej 21.02.14 9:51


Shkencėtarėt dhe juristet amerikane shqetesim per eksperimentin qė mund tė shkatėrrojė botėn
Pas Hadron Collider ( LHC ) , nė CERN tė Gjenevės, Laboratori Heavy Ion Collider ( RHIC ) nė Brookhaven(USA) ėshtė pėrshpejtuesi dytė mė i madh i grimcės nė botė . Eshtė laboratori nga i cili sė shpejti do tė bėhet njė eksperiment ambicioz qė shqetėson shkencėtarėt dhe juristėt nė Shtetet e Bashkuara : rreziku nė fakt,ėshtė shkatėrrimi i Tokės .

Relativiste Heavy Ion Collider(RHIC)

Edhe pse duket si komplot i njė 'filmi me fatkeqėsie 'te serise b ,historia qė pėrfshin pershpejtuesin Heavy Ion Collider ( RHIC ) nė Brookhaven tejkalon ēdo imagjinatė njerzore .

Shkencėtarėt dhe ekspertėt ligjorė nė Shtetet e Bashkuara kanė ngritur shqetėsime nė lidhje me njė eksperiment ambicioz qė lidhet me  pėrdorimin e dytė mė tė madh te pėrshpejtuesit te grimcės, krijuar ndonjėherė nga njeriu .

Gjasat janė tė vėrtetė tė larta , nėse jo definitive :shkatėrrimin e planetit Tokė !

Eksperimenti ka pėr qėllim tė gjenerojė njė plazme te kuarkeve dhe gluons-ve , por mund tė ndodhe qe aksidentalisht tė krijojė mikro vrima tė zeza dhe pjesėza pėrbėrėse tė atomit tė quajtur strangelets . Astronomi Royal Martin Reeska ka paralajmėruar se keto strangelets mund tė kthehejne  Tokėn nė njė " sferė inerte me nje densitet te larte. "Historia ka lindur si pasojė e projekt-ligjit tė nėnshkruar ne muajin janar 2014 nga Barak Obama, i cili i sigurojė shpenzimet suplementare ketil Laboratori  pėr tė pėrmirėsuar fuqinė e RHIC . Siē ėshtė raportuar ne faqen e internetit phys.org , pėrshpejtuesi do tė rrisė kapacitetin  20  here me shume nė krahasim me projektin fillestar .

Ashtu sci e shpjegon dhe www. ibtimes.com , investimi i madh i parave ka shkaktuar zemėrim tek 'skifterėt' e Kongresit amerikan . Megjithatė, sipas disa shkencėtarėve dhe juristėve nė Shtetet e Bashkuara , nuk eshtė  buxheti shqetėsimi i vetėm i deputetėve .

Debati i tanishėm duhet tė marrė parasysh nė veēanti me  rreziqet qė lidhen me eksperimentin e ri dhe nga fuqia qė  rinovohet ne pėrshpejtues  . Qėllimi i shkencėtarėve ėshtė tė pėrshpejtojnė berthamat atomike nė shpejtėsinė e dritės , gjate pėrplasjes pėr tė perfituar njė plazma te kuarkeve dhe gluons-ve tepėr tė nxehte ,shumė tė ngjashme me atė qė besohetse eshte gjeneruar menjėherė pas Big Bengut .

Edhe pse rezultatet e eksperimentit mund tė ndihmojnė  ne dhenien e shume pėrgjigjeve per pyetje tė tilla si se ka lindur jeta nė Tokė ,por kritikėt , duke pėrfshirė edhe astronomet britanik,kanė paralajmėruar se mund tė krijohet pa dashje grimca subatomike shkaterruese .Keto grimca kanė potencial te atille pėr tė filluar njė reaksion zinxhir qe mund tė ndryshojne ēdo gjė nė ' njė materie te ēuditshme ' , duke e  transformuar Tokėn nė njė " sferė inerte hyperdense " me njė diametėr prej disa qindra metra,shpjegon Rees .

Eric Johnson , profesor i Drejtesisenė Universitetin e North Dakota dhe Michael Baram , njė profesor emeritus nė  Universitetin e Ligjit ne Boston,tregojnė se RHIC i ri duhet tė rivlerėsohet pėr shkak tė potenciali i tij i ri , tė dyshuar se eshtė nė gjendje pėr tė krijuar njė fatkeqėsi tė madhe qė mund tė fshijė Tokėn .

Dy ekspertė ligjorė argumentojnė se i njėjti komision qė kohėt e fundit ka analizuar kostot e pėrditėsimit,duhet  tė marrin parasysh nė program,se eksperimenti paraqet mundėsinė dhe  shqetėsimin per tė shkatėrruar tė gjithė planetin .

Mbrojtėsit e projektit , nga ana e tyre , thonė se shqetėsime tė ngjashme janė ngritur tashmė edhe kur pėrdoren ne  CERN Large Hadron Collider ( LHC ) pėr tė gjetur Higgs boson , tė ashtuquajturin grimcė te Perėndisė

Siē shpjegojne ata, faktet kanė treguar se nuk ka gjasa se ​ vrimat e zeza tė qėndrueshme mund tė krijohen nga njė grimcė e pėrshpejtuar. Por edhe nė qoftė se ata dalin, ato nuk e kane potencialin pėr tė thithur materialin nė mėnyrė tė tillė qė tė kėrcėnojnė planetin .


Por, pėr tė dy situatat ligjore , ky lloj shpjegimi ėshtė i pamjaftueshėm pėr tė justifikuar njė dėshtim tė eksperimenteve RHIC qė shkencėtarėt duan tė arrijnė. Raportet hetojnė mundėsinė e njė reaksioni zinxhir katastrofik qė rezulton nga eksperimente tė tilla.


" Laboratori ėshtė pėrditėsuar vazhdimisht qė nga publikimi i fundit tė raporteve . Pėrshtatshmėria e modeleve te reja dhe supozimet e pėrdorura nė analizat origjinale duhet tė jene per tu  rivlerėsuar , " shkruajnė dy juristet . " Futja ne prove experimenbtale e Laboratorit duke i rritur fuqin 20 fish,kėrkon njė analizė tė re tė rreptė tė kryer nga njė komision i pavarur . "

Megjithatė , duke pasur parasysh studimet e kryer deri mė sot , rreziku i njė katastrofe kozmike ėshtė jashtėzakonisht i ulėt,por duhet tene se ne nuk jemi duke folur pėr njė probabilitet zero . Hetime tė mėtejshme pėr kėtė ēėshtje janė padyshim njė ide e kujdesshme dhe njė qetėsues mė shumė .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi