Origjina misterioze e " Disqeve Bi " dhe e " Gurėve Dopra "

Shko poshtė

Origjina misterioze e " Disqeve Bi " dhe e " Gurėve Dopra "

Mesazh  Agamemndon prej 20.02.14 14:44Nė Kinėn e lashtė , nė njė epokė qė daton tė paktėn 5000 pes , disqe tė mėdha guri janė vendosur mbi trupat e vdekur aristokratike,por kuptimi dhe funksioni i tyre origjinal ende nuk na thote asgje, pasi nuk ėshtė e qartė se si ata janė ndertuar,mbasi jane marre e perpunuar nga njė material jashtėzakonisht i forte e i veshtire ne perpunim .Jade ėshtė njė gur qe i pėrket familjes sė silikateve dhe ėshtė pėrdorurur shpesh pėr tė bėrė vazo , bizhuteri dhe stolitė e tjera . Ky ėshtė zakonisht pa ngjyrė , por kontaminimi me minerale tė tjera , tė tilla si krom ,jep njė nuancė dalluese tė smeraldit te gjelbėr .

Ėshtė njė material shumė i vėshtirė pėr t'u punuar , njė faktor qė e ve nė mėdyshje faktin se si ishte pėrdorur 7000 vjet mė parė nė periudhėn e Neolitit te Kinės nė tė cilėn ata nuk ishin mjete metalike ende nė dispozicion.

Forma e dhėnė kėtij guri tė mrekullueshėm nga artizanėt kineze te neolitit ėshtė ajo e diskut, i quajtur shpesh Disku bi. Ėshtė nje unaze e krijuar nga kultura Liangzhu pėr qėllime ceremoniale .

Nė fakt , shumica e kėtyre objekteve tė veēanta ėshtė gjetur nė varret e tė vdekurve tė rangut tė lartė , ku janė gjetur sė bashku me tubat Cong,po aq enigmatike ,sa dhe objektet  rrethore.

Gurėt u vendosėn nė trupin e tė vdekurit,zakonisht pranė stomakut apo gjoksit, dhe shpesh pėrfaqėsonin simbolet klasike hyjnore. Fjala kineze pėr gurin JADE ėshtė YU , qė do tė thotė i pastėr , i dashur , fisnik .

Funksioni dhe kuptimi origjinal i kėtyre objekteve enigmatike mbetet i panjohur , pasi kulturat neolitike nuk kane lene shėnime me shkrim . Pėrveē kėsaj , kuptimi simbolik ndoshta ka ndryshuar me kalimin e kohės . Traditat e mėvonshme i kane lidhur tė dy keto objekte me qiellin dhe tokėn .

Gjithashtu teknika e pėrpunimit mbetet e fshehur nė mister , si produkte tė njė epokė nė tė cilėn metali nuk ishte njohur ende . Pėr analizė mė tė kujdesshme vizuale , disqe bi duket se kanė pėsuar procese bashkimi dhe lustrimi , njė rezultat i cili kerkon nje kohe jashtėzakonisht tė gjatė, tė pėrpunimit kompleks te tyre .

Megjithatė, njė gjė ėshtė e qartė : Disqet Bi dhe tubat Cong janė bėrė nga njerėz me pėrvojė , tė aftė pėr tė perpunuar gure te rralle dhe shumė tė vėshtirė pėr tė punuar me ta . Pyetja ėshtė :-pse eshtė harxhuar aq shumė kohė dhe burime njerėzore pėr tė prodhuar kėto lloje produktesh?

Dheeshte  e ​​arsyeshme tė mendojnė se rėndėsia e kėtyre disqeve dhe tubave prej guri ėshtė proporcionale me kohėn e pėrpunimit tė kėrkuar . Sipas disa dijetarėve , vetėm njė ngjarje jashtėzakonisht e rėndėsishme dhe simbolike mund tė ketė detyruar per te filluar traditėn e disqeve Bi .

Duke pasur parasysh ngjashmėri mbi gurėt Dropa , disa kanė spekuluar se me keto disqe mund te ketė diēka me zbritjen e perėndive nė tokė , e pėrshtatur me kategoritė tona kulturore ,mund t'i referohet vizitės sė qenieve jo- tokėsore nė planetin tonė nė kohera largėta .

  
disqe - guri

Gurėt Dropa janė ne njė koleksion prej 716 copevsh dhe datojnė rreth 12 mije vjet mė parė , karakterizohen nga shenja tė vogla hieroglifike. Gjetur pėrgjatė kufirit Sino - Tibetan, disqet nga guri Dropa (Dopra brilant ) , sipas disave , janė dėshmi te njė aksidenti lashtė alien nė tokė .

Disqet u zbuluan nė vitin 1938 nga Chi Pu Tei , njė profesor i arkeologjisė nė Universitetin e Pekinit , dhe studentėt e tij , nė rrjedhėn e eksplorimit tė njė sėrė shpellave ne Himalajet .

Gjatė ekspeditės , ata zbuluan njė zgavėr te mahnitshme e mbetur e pashkelur , dhe kur grupi depėrtoi ne thelesi ata e kuptuan se kishte mė shumė se njė shpellė,pra ishte njė sistem i tuneleve tė ndėrlidhura .

Muret ishin tė qetė dhe dukej sikur ishin te kristalizuar , dhe te krijonin pershtypjen sikur ishin shkėputur nga njė burim i ngrohjes ekstreme , ndėrkohė qė kishin tė gdhendura mbi to mbishkrime te ēuditshme qė pėrbėnin gjithė planetet e sistemit tonė diellor , duke pėrfshirė edhe Diellin dhe Hėnen .Pėrveē kėsaj , ekipi gjithashtu zbuloi njė seri te varreve tė vogla te cilt pėrmbanin skeletet e krijesave tė ēuditshme vetėm 1 metėr e 30 cm te gjatė dhe me kafkė tė madhe . Sigurisht i pėrkisnin njė race tė panjohur .Brenda tek varret u gjetėn te grumbulluar 716 disqe graniti me diametėr  35-50 cm dhe me njė vrimė qendrore , njė inē tė trasha .

Disqet nė njė anė ishin tė mbuluara me shkrim me hieroglifė tė ēuditshme , ndėrsa tregonin njė prerje spirale qė shkonte nga qendra nė buzėn e jashtme dhe pėrfundonte nė njė mėnyrė shumė tė ngjashme me disqet moderne tė muzikės nė vinyl .

Eshtrat janė transferuar fshehurazi nė Pekin pėr t'u studiuar nga njė ekip shkencėtarėsh tė udhėhequr nga Profesor TSUM Um Nui , i cili arriti nė pėrfundimin se tė dhėnat datojnė nė 10 000 vjet para Krishtit,qe na sjellin historinė e njė grupi alieneve tė quajtur DROG -pa ( lėkurė tė verdhė ) , qė vinin nga njė planet 12.000 vjet dritė tė largėt.

Njė ditė ata erdhėn pėr vizitė nė planetin tonė , por anije kozmike e tyre u rrėzua nė malet e Tibetit . Duket se alienet kishin qėllime paqėsore . Pasi ata ishin bindur se nuk ishin me nė gjendje tė ktheheshin nė planetin e tyre , qytetarėt e huaj u detyruan tė vendosen nė tokė duke jetuar bashkė me popullsinė lokale . Por gjėrat nuk ishin aq te lehta ashtu si  kishin menduar vizitorėt lashtė . Njė prej tyre u vra nga fiset lokale, tė frikėsuar nga pamja e tyre ēnjerėzore .

Vendasit thone se nė kohėt e lashta tė dy fiset jetonin nė atė zonė dhe se qeniet e ēuditshme vetėm 1.30 metėr te gjatė qe kishin ardhur nga qielli . Pėrfundimisht , vendasit u mėsuan tė jetojnė me  tė mbijetuarit e huaj . Chi Pu TEI dhe ekipi i tij na sjellin fotografi interesante te shpellės ku jetuan qeniet e ēuditshme me pėrkrenare sferike mbi kokėn e tyre .

TSUM Um Nui , thuhet se ka publikuar rezultatet e studimeve tė tij nė vitin 1962 nė njė revistė shkencore , duke perballuar fyerjet dhe talljet nga komuniteti shkencor . Menjėherė  me pas , ka dalė nė pension vullnetar dhe ka migruar nė Japoni, ku vdiq .

Analiza tregoi se gurėt pėrmbanin pėrqendrime tė larta tė kobalt dhe mineraleve tė tjera,gurė tė cilet janė veēanėrisht tė vėshtirė pėr t'u perppunuar nga njė popull kaq primitive .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi