Zgjidh Ekuacionin ?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  SWAT prej 20.02.14 13:42

Kush mundet ?

x2[SUP]+x=0
avatar
SWAT

Njerezit mendojn se e vrasin kohen, per derisa koha ne heshtje i vret ata.

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  excommunicated prej 20.02.14 14:11

Cfare eshte SUP apo Zup?
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


504


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  pepito prej 20.02.14 17:25

ska lek+ ha sup +je kot baraz zero JETO KOT
avatar
pepito

jeta do lufte

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  Muneer prej 20.02.14 17:42

SWAT shkruajti:Kush mundet ?

x2[SUP]+x=0
x(x+1)=0. x=0; x=-1
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

589


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  purple rain prej 20.02.14 18:40

x=-x2[sup]=>x=0 `x=-1 => x[sup]=0
avatar
purple rain

What goes around...comes around...

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

problema

Mesazh  0011 prej 20.02.14 20:36

ja nje problem.
Doja te paguj nje fatur dritash po nuk kisha para fatura kushtonte 45 euro shkova te Agroni dhe Artani per te marr borgj me dhan 25 euro njeri 25 tjetri pra 25+25=50 euro shkova ne post dhe e pagujta faturen 45 euro me teprunen 5 euro, kur dola nga posta ishte nje lyps aty jasht un i dhaq 3 euro me ngelen 2 euro kto dy euro ja dhash 1 Agronit 1 Artanit.
tani nga 25 qe ju mora borgj ju kam nga 24 njerit 24 tjetrit.

Pra 24+24=48   48+3(qe i dhash lypsit)=51?? pse 51??? E JO 50???'
avatar
0011

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  ilir kololli prej 20.02.14 23:16

sepse 48+3=51     ti ke dal ne humbje 51 euro  per kete arsye ........   e sa i perket se sa para ke ne xhep     45 fatura + 3lypesit + 2 i ktheve =50           ekuacion per klasen e pare
avatar
ilir kololli
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zgjidh Ekuacionin ?!

Mesazh  Muneer prej 21.02.14 0:12

0011 shkruajti:ja nje problem.
Doja te paguj nje fatur dritash po nuk kisha para fatura kushtonte 45 euro shkova te Agroni dhe Artani per te marr borgj me dhan 25 euro njeri 25 tjetri pra 25+25=50 euro shkova ne post dhe e pagujta faturen 45 euro me teprunen 5 euro, kur dola nga posta ishte nje lyps aty jasht un i dhaq 3 euro me ngelen 2 euro kto dy euro ja dhash 1 Agronit 1 Artanit.
tani nga 25 qe ju mora borgj ju kam nga 24 njerit 24 tjetrit.

Pra 24+24=48   48+3(qe i dhash lypsit)=51?? pse 51??? E JO 50???'
Duhet ti ndash me vete leket qe ke paguar me leket qe ke borxh. Ky ushtrim eshte komplet elementar. Si e mbledh ti 48 mileket qe ke borxh me 3 milek qe ke paguar?  Duhet ta kuptosh ushtrimin.

24+24+1+1=50
45+3+2=50

Keto dy ekuacione jane, njeri per borxhet dhe tjetri per  pagesat. Nuk ke te drejte te mbledhesh 3 tek ekuacioni i pare. Per me shume studio kontabilitet. Njs nuk jemi forum matematike.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

589


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi