Dolmen (Megalite) enigmatik ne Kaukaz

Shko poshtė

Dolmen (Megalite) enigmatik ne Kaukaz

Mesazh  Agamemndon prej 20.02.14 13:29Sipas arkeologėve, dolmenet e Kaukazit datojnė nė periudhėn Arkaike,nė mes tė 4000 deri 6000 vjet mė parė , por disa studiues besojnė se ata janė ende mė tė vjetėr , gjurmimi i ndėrtimit te tyre na con nė mes 10 mijė deri nė 25 mijė vjet mė parė . Megjithatė , origjina e tyre ėshtė ende subjekt debati.Ne rajonin e Kaukazit perėndimor, te Rusise, jo shumė larg nga qyteti i Tzelentzchik , Touapse , Novorossiysk dhe Sochi , ka njė sipėrfaqe prej 12 mijė kilometra katrorė , e cila shtrihet nė tė dy anėt e malit ,ku gjenden qindra monumente megalitike te quajtur " dolmen " .

Shumica e tyre kanė njė strukturė drejtkėndėshe tė pėrbėrė nga pllaka guri , me vrima nė fasadėn e tyre kryesore .

Ato janė ndėrtuar me arkitektura tė medha parahistorike dhe me saktėsi, unike nė llojin e vet . Disa ndėrtesa , pėr shembull , kanė njė konfigurim katėrkėndėshi , me kėnde tė pėrsosura 90 ° ,megjithatė ,disa kanė njė formė tė pėrkryer rrethore .

Pavarėsisht shumėllojshmėrisė , monumentet Kaukazianė kanė ngjashmėri tė forta me megalitet e pjesėve tė ndryshme tė tjera tė Evropės dhe Azisė , tė tilla si Franca, Britania e Madhe, Irlandė , Gjermani dhe Indi .Disa hipotezave janė me tė avancuara pėr tė shpjeguar kėto ngjashmėri ne ndėrtimet e dolmen-ve nė pėrgjithėsi , por fenomeni nuk ėshtė ende plotėsisht i qarte.Ato janė tė vendosura nė zonėn e Krasnodarit , njė qytet i Rusisė qe ndodhet nė lumin Kuban , rreth 148 kilometra nė veri - lindje tė Detit tė Zi.Aktualisht janė rreth 3000 dolmene , por jane gjetur dhe tė reja.Shumė megalite tė tjera,pėr fat tė keq ,janė nė gjendje tė keqe,mbasi nuk ka njė program mirėmbajtjeje,nė mbrojtje kundėr vandalizmit . Nėse ato nuk mbrohen  nė kohė,rrezikojnė tė humbasin pėrgjithmonė .

Arkitektura e dolmeneve ėshtė disi e kufizuar . Zakonisht kane plane nė katror,trapezoidale,drejtkėndėshe apo dhe rrethore . Tė gjitha dolmens kanė njė lloj dere te gdhendur nė shkėmb, nė hyrje tė tyre .

Nė pjesen para hyrjes , supozohet se kane pasur njė zonė dedikuar pėr ritualet ,e cila ishte e kufizuar nga mure guri tė mėdha . Nė tė kaluarėn , vetėm nė kete hapsire janė gjetur qeramikė nga Epoka e Bronzit dhe Hekurit , mbetjet te njeriut,vegla prej bronzi,argjendi  dhe stolitė prej guri tė ēmuar .Dekorimet e dolmeneve janė reduktuar nė disa zig-zage vertikale dhe horizontale,ne rrathe koncentrik dhe trekėndėsha. Njė dekorim qe ėshtė mjaft i zakonshme gjendet mbi dritare anėsore , e cila duket tė jetė njė qemer i mbėshtetur nga dy kolona.

Janė gjetur edhe objekte tė ēuditshme nė afėrsi tė dolmenve , tė tilla si sfera tė mėdha guri, sfera dyshe dhe skulptura tė kafshėve . Nė disa raste janė gjetur struktura mė tė ndėrlikuara tė formuara nga njė drejtkėndėshe dhe dolmena ne forma rrethore . Ajo qė bie nė sy ėshtė fakti se dolmenet janė ndėrtuar nė harmoni tė pėrsosur me peizazhin natyror .

Njė projekt afatgjatė pėr ruajtjen dhe studimin e dolmeneve ėshtė promovuar per tu menaxhuar nga Instituti pėr Studime Historike tė Akademisė e Shkencave Ruse.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi