Rusėt zbuluan njė pėrbindėsh

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rusėt zbuluan njė pėrbindėsh

Mesazh  Berti69 prej 20.02.14 0:31

Rusėt zbuluan njė pėrbindėsh 1.5 kilometra nėn Arktik?Shkencėtarė nga Vladivostoku nė ujėrat e Arktikut, nė thellėsi 1.5 km kanė zbuluar njė krijesė gjigante tė panjohur tė cilėn e regjistruan sensorėt e pajisjes "Klavecin", por detajet ende nuk janė publikuar.

Nė fillim shkencėtarėt menduan se pajisja zbuloi njė numėr tė madh tė organizmave tė vegjėl, por vetėm pak mė vonė e kuptuan se bėhej fjalė pėr njė krijesė me madhėsi gjigante.

- Ndodhi diēka krejtėsisht e papritur – pėrbindėshi u hodh nė pajisjen e sensorėve dhe filloi ta dridhte, ka kumtuar doktori i shkencave teknike Leonid Naumov.

Kur u tėrhoq "Klavecin", nė tė kishte kafshime tė dallueshme.
Shkencėtarėt kėrkuan ndihmė nga biologė tė oqeanit por nuk munden ta klasifikojnė krijesėn, thonė medie ruse.

Detajet e kėsaj ngjarje ende nuk janė tė ditura.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


495


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi