Eksperiencat e Paravdekjes

Shko poshtė

Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Admin prej 05.11.08 19:44

Eksperiencat e Paravdekjes

Vajtje-ardhje nė parajsė

Sot, shkencėtarėt janė duke studiuar eksperiencat e paravdekjes, domethėnė tregimet e atyre qė janė ringjallur nė ēastin e fundit. Duke zbuluar se mes jetės dhe vdekjes ka...

Njė krevat i madh, ēarēafė jeshilė dhe drita tė bardha. Defiblirator, bombola oksigjeni, aparate pėr tė matur tensionin dhe tė tjerė pėr tė regjistruar rrahjet e zemrės e tė trurit. Salla e reanimacionit nė spitalin e Universitetit tė Virxhinias nė SHBA, nuk ka asgjė ndryshe nga simotrat e saj nė tė gjithė botėn pėrveēse njė tė veēante shumė tė vogėl.

Nė njė lartėsi tė paarritshme nga mjekėt dhe infermierėt tė mbėshtetur mbi njė monitor tė lartė, qėndron njė lap-top, qė nuk fiket kurrė. Nė ekran, qė prej dy vjetėsh shfaqet e njėjta sekuencė me 12 imazhe: njė bretkosė, njė aeroplan, njė gjethe, njė kukull... Sa herė qė njė pacient hyn nė sallė, shfaqet nga njė e ndryshme. Nga poshtė ėshtė e pamundur ta shohėsh, sepse ekrani ėshtė i drejtuar drejt tavanit.

Pamjet nė kompjuter

Njeriu qė e ka vendosur kompjuterin nė atė pozicion ka qenė Bruce Greyson, psikiatėr nė tė njėjtin universitet, qė prej 20 vjetėsh studion eksperiencat e paravdekjes: me pak fjalė, "udhėtimet" jashtė trupit, qė pacientėt tregojnė se kanė pėrjetuar, atėherė kur edhe mjekėt i kishin humbur tė gjitha shpresat pėr tė jetuar.

Disa prej tyre, pas kthimit nga "zona hije", qė ndan jetėn nga vdekja, arrijnė madje tė pėrshkruajnė se ēfarė ka ndodhur pėrreth trupit tė tyre, kur ishin nė gjendje tė pandėrgjegjshme.

Duke marrė shkas nga kėto dėshmi, arsyetimi i psikiatrit Greyson ka qenė si vijon: nėse shpirti ose diēka e jona shkėputet nga trupi nė momentin e vdekje dhe nėse janė tė vėrteta rrėfimet e atyre qė thonė se kanė parė nga lart trupin e tyre tė shtrirė mbi krevat, atėherė pėr logjikė ka shumė mundėsi qė ata tė shohin edhe imazhet qė shfaqen ne kompjuter.

Megjithatė, deri tani, Greyson ka qenė i pafat: asnjė nga pacientėt qė kanė hyrė nė atė sallė reanimacioni nuk ka treguar se ka jetuar eksperiencėn e pasvdekjes.

Eksperienca mendore

Eksperimenti i Greyson duket i ēuditshėm, edhe pėr mjekėt qė studiojnė tė njėjtat fenomene, sepse, tregojnė ata, ato "fluturime" sipėr trupit janė tėrėsisht mendore. Por, ndonjėherė ndodh diēka qė nuk mund tė shpjegohet dot.

Disa vjet mė parė, njė grup kardiologėsh holandezė, iu referuan rrėfimit, qė, sipas tyre, ishte shumė i besueshėm, tė njė infermiereje, e cila kishte ndėrhyrė pėr tė shpėtuar njė burrė tė goditur nga njė arrest kardiak, pas njė aksidenti qė kishte pėsuar.

Infermierja arriti kur pacienti ishte nė gjendje tė pandėrgjegjshme dhe iu desh t‘i hiqte nga goja e tij disa dhėmbė qė ishin thyer, pėr tė futur gjuhėn, qė e kishte lejuar tė merrte frymė. Manovrat e ringjalljes ishin me tė vėrtetė dramatike: mjekėt ishin gati tė dorėzoheshin, kur zemra e tij filloi tė rrahė.

Kur hyri nė dhomėn e pacientit, disa ditė mė pas infermierja u shtang kur dėgjoi fjalėt: "Oh, ja ku ėshtė infermierja qė e di se ku shkuan dhėmbėt e mi!" Mė vonė, pacienti tregoi gjithashtu se e kishte parė gjithė skenėn nga "lart" dhe se kishte pasur shumė frikė kur kishte kuptuar se mjekėt ishin duke u dorėzuar, pasi nuk mund tė bėnin mė asgjė pėr ta shpėtuar.

Mė shumė se njė shpjegim

Pa marrė parasysh rolin e njė fuqie mbinatyrore, psikologia amerikane, Susan Blackmore, tregon se ekzistojnė shumė shpjegime tė mundshme pėr ngjarje tė tilla.

Mes tė cilave edhe: "Informacionet qė pacienti kishte kur ishte akoma me sy hapur, forca e imagjinatės, forca pėr tė "gjetur" gjėra tė veēanta tek ajo qė ka ndodhur kur tregon eksperiencėn qė ka pėrjetuar, ekziston mundėsia qė, ndjenjat tona tė vazhdojnė tė na transmetojnė ndonjė informacion pėr botėn qė na rrethon".

Gjithashtu, shton Christopher French, i departamentit tė psikologjisė nė Universitetin e Londrės "kujtimet e pacientėve mund tė ndikohen edhe nga fakti se kanė dėgjuar eksperienca tė tilla nė tė kaluarėn". Megjithatė, kjo nuk mjafton, qė rrėfime tė tilla ti klasifikojmė si fantazira ose sugjestione.

Ėshtė fakt se, dėshmitė e atyre qė kthehen nga "bota tjetėr" vazhdojnė tė ēudisin shkencėn. Nė tė vėrtetė, shumė rrallė pacientėt dinė ta ndėrtojnė atė qė ka ndodhur pėrreth tyre, ndėrsa ishin nė gjendje tė pavullnetshme.

Shumė shpesh, kur i ėshtė afruar vdekjes, tregon se ka parė se ēfarė ka nė anėn tjetėr dhe eksperiencat e treguara pėrsėriten me tė njėjtat karakteristika, edhe nė kultura shumė tė ndryshme nga e jona.

Kėshtu, nė njė studim tė publikuar nė revistėn "Lancet" nė vitin 2001, Pim van Lommel, kardiolog i spitalit Rijsstate tė Arnhem (Holandė), ėshtė pėrpjekur tė kuptojė se cilat ishin ndjenjat qė pėrjetoheshin, duke intervistuar 344 pacientė, tė cilėt i ishin nėnshtruar manovrave tė ringjalljes, pas njė ataku kardiak.

Kėshtu, nga studimi doli se 18 pėr qind e tė intervistuarve tregoi se kishte pėrjetuar njė eksperiencė paravdekjeje (ndėrsa tė tjera studime paraqesin pėrqindje mė tė vogla, nga 5 nė 10 pėr qind).

Pėrjetime tė kėndshme

Mė shumė se gjysma e tė intervistuarve tregonin se kishin provuar ndjenja shumė tė kėndshme (dhe asnjė nuk ka pasur frikė nga vdekja); njė nė tre tregonte se kishte kaluar pėrgjatė njė tuneli, kishte parė bukuri hyjnore dhe kishte takuar tė afėrmit qė i kishin vdekur; njė nė katėr e kishte ndjerė se po shkėputej nga trupi dhe kishte parė drita tė forta e ngjyra.

Disa tė tjera kishin ndjerė se ishte njė kufi, tė cilin pasi e kaloje nuk ishte e mundur tė ktheheshe pas, madje pikėrisht aty u shfaqeshin episode tė ndryshme nga jeta e tyre.

Eksperiencat e paravdekjes "ishin mė tė shpeshta te pacientėt e rinj dhe mė intensive te gratė", lexohet nė artikullin e "Lancet". Por "nuk dukeshin tė influencuara nga frika e vdekjes, qė pacientėt kishin para se tė shtroheshin nė spital, as nga bindjet e tyre fetare dhe as nga lloji i ndėrhyrjes qė ishte praktikuar".

Mė bujar se mė parė

Nė njė largėsi prej dy vjetėsh, studiuesit kanė intervistuar sėrish pacientėt, duke zbuluar se eksperienca i kishte ndryshuar rrėnjėsisht.

Pothuajse tė gjithė ndiheshin mė tė disponueshėm e bujarė dhe pjesa mė madhe e tyre nuk kishte frikė nga vdekja, gjithashtu kishin forcuar bindjen se edhe pėrtej jetės "ka diēka". Megjithatė, disa shkencėtarė janė pėrpjekur t‘i japin njė shpjegim fiziologjik kėtij fenomeni.

Njė studim amerikan i publikuar nė prill nė revistėn "Neurology", ka identifikuar njė parapėrgatitje individuale pėr tė jetuar eksperienca tė paravdekjes, tė fshehura nė mėnyrėn se si njerėzit flenė.

Nė fakt, ka persona, ku faza e gjumit REM (gjatė sė cilės shihen ėndrra) nuk ėshtė e ndarė mirė nga ajo jo-REM (gjumi i thellė): ndodh qė kėta persona tė zgjohen natėn dhe tė ndihen nė "kurth", sepse nuk arrijnė tė lėvizin asnjė muskul, ose nė pėrgjumje dėgjojnė zhurma qė tė tjerėt nuk i dėgjojnė.

Sipas studiuesve, kėta persona kanė 20 pėr qind mė shumė mundėsi pėr tė pasur eksperienca paravdekjeje, nėse do tė gjenden nė rrezik pėr jetėn. Ndėrsa studiues tė tjerė "mendojnė se kėto eksperienca janė njė reaksion psikologjik normal, qė vijnė nga siguria se vdekja ėshtė e pashmangshme dhe mund tė shkaktohen nga zvogėlimi i pėrqendrimit nė tru", thotė Pim van Lommel.

Shkėputja nga trupi

Neurologėt kanė zbuluar gjithashtu, se duke stimuluar nė mėnyrė elektrike koren ballore tė trurit ėshtė e mundur tė arrihet artificialisht ndjenja e shkėputjes nga trupi dhe qė e njėjta eksperiencė mund tė arrihet edhe nga pėrdorimi i disa lloje drogave (nė veēanti, allucionogenet).

"Eksperiencat e vėrteta tė paravdekjes duhet tė kenė diēka shumė tė ndryshme nga ato tė prodhuara artificialisht", pėrfundon Van Lommel.

"Nė fakt, as drogat dhe as eksperimentet e neurologėve nuk e ndryshojnė mėnyrėn tonė tė konceptuarit tė jetės dhe asnjėherė nuk arrijnė tė na heqin frikėn e vdekjes".

Revista Iliria

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 19:56

Ndjenjat e Paqes dhe Qetėsisė

Shumė pėrjetues tė vdekjeve klinike pėrshkruajnė ndjenja jashtzakonisht tė kėndshme dhe vetėdijėsim gjatė stazave tė hershme tė ekseriencave tė tyre.

Pas nje lėndimi tė rėndė tė kokės, shenjat vitale tė jetės sė njė njeriu nuk hetoheshin fare. Siē thote ai, mu nė castin e lėndimit ishte nje moment shumė i shpejt i dhimbjes, por mandej e gjithė dhimbja u shua. E kisha njė ndjenjė sikur po levizja nė njė hapesirė tė errėt. Ate ditė ishte shume ftohtė, megjithatė derisa isha nė atė errėsirė e tėra qė ndjeja ishte ngrohtėsi dhe kjo ishte ndjenja me e kėndshme qė kam pėrjetuar… Me kujtohet kur mendoja, “Duhet tė kem vdekur.”

Nje grua qė kishte pėrjetuar infarkt komenton:

Fillova tė pėrjetojė ndjenjat mė tė mbrekullueshme. Nuk ndjeja asgjė nė botė vetėm se paqe, rehati, lehtėsim – vetėm qetėsi. Ndjeva sikur mė ikėn tė gjitha brengat e mija, dhe mendoja me vet-veten, “Sa qetėsi e rehati, dhe nuk kam dhimbje aspak.”
Njė njeriu tjetėr I kujtohet,
Kisha vetėm njė ndjenjė tė mirė, madhėshtore tė terheqjes dhe paqes… Ishte bukuri, isha nė njė qetėsi tė jashtzakonshme nė mendjen time.

Njė njeri qė “vdiq” pas plagėve tė marra nė Vietnam se pėrderisa ishte qėlluar ndjeu,
Njė lirim tė hatashėm. Nuk kishte dhimbje, dhe kurr nuk jam ndjerė mė i relaksuar. Isha pa brenga, dhe cdo gjė ishte mirė.

“Ti do ta dije sekretin e vdekjes. Por si do ta gjeje po mos tė kėrkoje nė zemrėn e jetės.”
Kahlil Gibran

Shkėputur njė pjesė nga libri "life after life" Rejmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 19:57

Pėrjetimi Afėr Vdekjes

Si ėshtė tė vdesėsh?

Edhe pse ka variacione tė gjėra tė rastėve rreth personave qė kan qen afėr vdekjes dhe ne tipat e personave qė i kan pėrjetuar ato, mbetet e vėrtetė se ka njė ngjashmėri tė hatashme ne mes tė kėtyre pėrjetimeve vetė. Ne fakt, ngjashmėritė nė mes tė raporteve tė ndryshme janė aq tė mėdha saqė njėri shumė lehtė mund tė nxjerrė 15 elemente tė ndara qė pėrsėritėn pandėrprerė nė kėtė masė tė tregimeve qė unė i kam pėrmbledhur.

Ne bazė tė kėtyre pikave tė ngjashmėrisė, mė lejoni tani tė ndėrtoj thjesht, teorikisht “idealen” apo njė pėrjetim “komplet” qė mvishet tek tė gjitha elementet e pėrbashkėta, nė rendin qė ėshtė tipikė ato tė ndodhin.

Nje njeri po vdes dhe, kur arrin pikėn kulminante tė shqetėsimit fizikė, ai degjon se shpallet i vdekur nga mjeku i tij. Ai fillon tė dėgjoj njė zė tė parehatshėm, si njė cingėrimė me zė tė lartė, apo vetėm zhurmė, dhe njėkohėsisht e ndien veten se ėshtė duke lėvizur shumė shpejt nėpėr njė tunel tė gjatė dhe tė erret. Pas kesaj, ai papritur e gjen veten jashtė nga trupi fizikė, por ende nė rrethinėn fizike ku kishte qenė, dhe e shikon trupin e tij nga distanca, sikur tė ishte njė spektator. Ai i shikon perpjekjet e stafit mjekėsor per ta ripėrtėrirė trupin e tij dhe ėshtė nė njė gjendje emocioni tė lartėsuar.

Pas pak, ai fillon tė adaptohet tek kondita e tij e jashtzakonshme dhe fillon ta pėrmbledh veten. Ai ve re se ende ka “trup” por tė njė natyre tjetėr dhe me fuqi tė tjera nga trupi fizikė qė e kishte lėnė prapa. Shpejt gjėra tė tjera fillojn tė ndodhin. Tė tjerė vin ta takojn dhe ti ndihmojnė. Ai i vėren shpirtat e tė afėrmve tė tij qė veq kan vdekur, gjithashtu vėren njė shpirt tė ngrohtė dhe tė dashur qė kurr nuk e ka takuar me parė – njė qenie nga drita – paraqitet para tij.

Kjo qenie e pyet njė pyetje, pa folur, qė ta bėjė atė ta vleresonė jetėn e tij dhe i ndihmon atij duke e shfaqur jetėn e tij si nė panorama – kthim instant- tek ndodhitė e mėdha tė jetės se tij. Mė pas e gjen veten se i eshte afruar njė lloj barriere apo kufiri, me siguri prezenton kufirin midis jetės se tokės dhe jetės se ardhshme. Disi, e kupton se duhet tė kthehet prapa ne tokė, se koha e vdekjes se tij ende nuk ka arritur.

Nė kėtė pikė ai rreziston tė kthehet, se tani veq ėshtė mėsuar me pėrjetimin e botės sė pėrtejme dhe nuk dėshiron tė kthehet. Ai eshte i mbushur me ndjenja intense tė gėzimit, dashurisė, dhe qetėsisė. Edhe pse rreziston, disi ai ribashkohet me trupin e tij fizikė dhe jeton.

Me vonė ai mundohet tu tregoj tė tjerėve, por ka vėshtirėsi ta bej kėtė. Nė rend tė parė ai nuk mund tė gjejė asnjė fjalė njeriu, adekuate ta pėrshkruaj kėtė epizodė jotokėsore. Ai gjithashtu e kupton se tė tjerėt fshajnė me pabesim kur e dėgjojn, prandaj ndalon dhe me nuk i tregon tė tjerėve. Por pra se prap ky pėrjetim i ka bėrė njė efekt shumė tė madh jetės sė tij, sidomos pikėpamjet e tij rreth vdekjes dhe marrėdhenien e tij me jetėn.

Dr. Rejmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:00

Tuneli i erret

"Se jeta dhe vdekja janė njė, dhe vetėm ata qė e konsiderojnė kėtė pėrjetim si njė mund tė arrijnė kuptimin se cka me tė vėrtetė do tė thotė paqe.” – Edgar Cayce

Shpesh herė sė bashku me dėgjimin e zhurmės, njerėzit ndjejnė njė sensacion sikur tėrhiqen shumė shpejt nėpėr njėfar lloj hapėsire tė errėt. Shumė fjalė tė ndryshme janė pėrdorur pėr ta pėrshkruar kėtė hapėsirė. Kam dėgjuar qė kjo hapėsirė tė pėrshkruhet si shpellė, bunarė, kanalė, hapėsirė e mbyllur, tunell, mjet me trajtė tė konit, vakum, zbrazėti, vadė, luginė, dhe cilindėr. Edhe pse njerėzit pėrdorin terminologji tė ndryshme kėtu, ėshtė e qartė se tė gjithė mundohen tė shprehin njė ide. Le tė shikojmė dy ngjarje nė tė cilat figuron kryesisht “tunelli”

Kjo mė ndodhi mua kur isha shumė i ri – nėntė vjeqar. Kjo ka ndodhur para njėzet e shtatė vjetėve, por mė ka lėnė shumė mbresa saqė kurr nuk e kam harruar. Njė mbasdite u sėmura shumė, dhe me tė shpejtė mė dėrguan tek spitali mė i afėrt. Kur mbėrrimė ata vendosėn pėr tė mė pirė, por nuk e dija pse, sepse isha shumė i ri.

Nė atė kohė ata pėrdornin eter. Ma dhanė mua duke e vėnė njė copė harrni mbi hundėn time, dhe kur e bėnė, mė kanė treguar mė vonė, zemra ime pushoi sė rrahuri. Nė atė kohė nuk e kam ditur se ajo mė pat ndodhur mua, megjithatė kur kjo ndodhi pata njė pėrjetim. Sendi i parė qė ndodhi – tani do ta pėrshkruaj mu ashtu si jam ndier – ishte se e kisha njė zhurmė cingėrruese brrrrrnnnng-brrrrrnnnng-brrrrrnnnng, mjaftė ritmike. Mandej po lėvizja pėrmes – do tė mendoni se kjo ėshtė e cuditshme – pėrmes kėtij vendi tė gjatė dhe tė errėt. Dukej sikur kanalė apo dicka e till. Nuk mund ta pėrshkruaj mė mirė. Po lėvizja, bashkė me zhurmėn, zėrin cingėrrues.

Njė informues tjetėr thotė:

Pata njė reakcion alergjik shumė tė keq ndaj njė anestezioni, dhe thjesht pushova nga frymėmarrja – Pata sulm nė frymėmarrje. Sendi i parė qė ndodhi – ishte shumė shpejt – ishte se po shkoja pėrmes kėtij vakumi tė zi, tė errėt me super shpejtėsi. Mund ta krahasoni me njė tunell. Ndjeja sikur kisha hypur nė njė tren “roller koster” tek ndonjė parkė argėtimi, dhe shkoja pėrmes kėtij tunelli me shpejtėsi tė hatashme.

Gjatė njė sėmundje, njėri ishte shumė afėr vdekjes saqė bebzat e syve iu thanė, dhe trupi i tij ftohej. Ai tha:
Isha nė njė hapėsirė tė zezė, tė errėt. E kam shumė vėshtirė ta shpjegoj, por ndjeja sikur po lėvizja nė vakum, pėrmes errėsirės. Megjithatė isha mjaftė i vetėdijshėm. Ishte sikur qė njėri tė jetė nė njė cilindėr pa ajėr nė tė. Ishte njė ndjenjė sikur vetėm gjysma ime ishte kėtu, dhe gjysma-largė diku tjetėr.

Njė njeri qė kishte vdekur disa herė pas disa djegieve tė rėnda dhe lėndimeve gjatė rrėzimit, thotė,
Mbeta nė shok pėr njė javė, dhe gjatė asaj kohe papritur vetėm kur ika nė njė hapėsirė tė errėt. Mu dukė sikur qėndrova atje pėr njė kohė shumė tė gjatė vetėm duke lėvizur nė hapėsirė…Aq shumė u dhash pas kėsaj hapėsire saqė nuk mendoja pėr asgjė tjetėr.
Para kohės sė kėtij pėrjetimi, qė kishte ndodhur kur ai kishte qenė fėmijė, njė njeri e kishte pasur frigė gjithmonė errėsirėn. Megjithatė kur zemra i kishte pushuar sė rrahuri nga lėndimet e brendshme nė njė aksident me bicikletė ai thotė,
E kisha njė ndjenjė sikur po lėvizja nė njė luginė tė errėt. Errėsira ishte aq e thellė dhe e padepėrtueshme saqė nuk mund tė shihja absolutikisht asgjė, por ky ishte pėrjetimi mė i mahnitshėm qė mund ta imagjinosh, pa asnjė gajle.

Nė njė tjetėr rast, njė grua kishte pasur peritonitis, dhe tregon,
Mjeku im veq e kishte thirrur vėllaun dhe motren time tė mė shohin pėr her tė fundit. Motra medicinale mė dha njė injekcion pėr tė mė ndihmuar qė tė vdes mė lehtė. Gjėrat pėrreth meje nė spital filluan tė largohen cdo herė e mė shumė. Kur u larguan, hyra me kokė sė pari nė njė udhė shumė tė ngushtė dhe tė errėt. Dukej tė ishte e madhe veq sa tė mė nxe mua aty brenda. Fillova tė rrėshqas poshtė, poshtė, poshtė.

Njė njeri qė kishte qenė shumė afėr vdekjes dha njė tregim paralel me besimin e tij fetarė. Ai tha,
Papritur, isha nė njė luginė shumė tė thellė dhe tė errėt. Dukej sikur tė kishte qenė njė udhė, pėrmes kėsaj lugine, dhe po shkoja poshtė kėsaj udhe…Mė vonė kur bėra mė mirė, mė erdhi nė mendje “ Tash e di c’farė bibla don tė thotė me fjalėt ‘lugina e hijes sė vdekjes,’ sepse kam qenė atje.”

Shkėputur njė pjesė nga libri "jetė pas jete" Rejmond Mudi

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:01

Takimi me te tjeret

Shumė prej tyre mė kanė thėnė se nė njė moment gjatė vdekjes sė tyre- ndonjėherė herėt nė eksperiencė, ndonjėherė pasi ngjarje tė tjera kanė mbaruar – ata bėhen tė vetėdijshėm pėr prezencėn e qenieve tė tjera shpirtėrore afėr tyre, qenie qė si duket janė aty qė ti lehtėsojnė ata/ato gjatė tranzicionit nė vdekje, ose, nė dy raste, tu thonė se ende nuk ėshtė koha e tyre pėr tė vdekur dhe se duhet tė kthehen tek trupat e tyre fizikė.

E pata kėtė pėrjetim nė lindje tė njė fėmiu. Lindja qe shumė e vėshtirė, dhe humba shumė gjakė. Mjeku u dorėzua, dhe I tha kusherinjėve tė mi se po vdisja. Megjithatė, isha mjaftė e kfjelluar gjatė tė gjithė procesit madje edhe kur e dėgjova atė duke I thėnė kėto fjalė e ndjeva veten sikur po largohesha. Derisa kjo po ndodhte, e kuptova se shumė njerėz ishin grumbulluar aty, gati dukeshin si nė turma, duke qėndruar rreth tavanit nė dhomė. Tė gjithė kėta njerėz I kisha njohur nė jetėn e sapo kaluar, por qė kishin vdekur mė parė. E njoha gjyshėn time dhe njė vajzė qė e kam njohur kur kam qenė nė shkollė, dhe shumė kusherinjė tė tjerė dhe shoqėri. Dukej sikur kryesisht ua shihja fytyrat dhe e ndjeja prezencėn e tyre.

Tė gjithė dukeshin tė kėnaqur. Ishte njė rast shumė I gėzuar, dhe ndjeja qė kanė ardhur tė mė mbrojnė dhe tė mė kėshillojnė. Dukej gati sikur po kthehesha nė shtėpi, dhe ata ishin atje qė tė mė pėrshėndesin dhe tė mė bėjnė tė ndihem e mirėseardhur. Gjatė gjithė kėsaj kohe, e kisha njė ndjenjė se cdo gjė ėshtė dritė dhe bukuri. Ishte njė moment I bukur dhe madhėshtorė.

Nė disa raste, njerėzit arritėn tė besojnė se qeniet qė ata I takonin ishin “rojet shpirtėrore” tė tyre. Njė njeriu I ishte thėnė nga njė qenie e tillė se, “Tė kam ndihmuar deri nė kėtė fazė tė ekzistencės tėnde, por tash mė duhet tė tė dorėzoj tek tė tjerėt.” Njė grua mė tha se derisa ajo po largohej nga trupi I saj ajo vuri re prezencėn e dy qenieve shpirtėrore aty, dhe ata e identifikuan veten e tyre si “ndihmėsit shpirtėrorė” tė saj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:02

Rishikimi i jetes

Shfaqja e qenies sė dritės dhe testimi i saj, pyetjet pa fjalė paraqesin vetėm njė hyrje tek momenti I njė intensiteti tė hatashėm gjatė tė cilit qenia prezenton tek personi njė rishikim panoramik tė jetės sė tij. Shpesh ėshtė ashiqare se qenia mund ta shikon tėrė jetėn e individit tė shfaqur dhe se qenies nuk I nevoiten informacione.

Qėllimi i vetėm i tij ėshtė tė provokon njė reflektim.
Ky rishikim i jetės mund tė pėrshkruhet vetėm ne terme tė memorjes, pasi qė ajo ėshtė e afėrmja mė e ngjashme e kėtij fenomeni, por ka karakteristika qė e dallojnė nga cdo kujtim i tipit normalė.Pikė sė pari, ndodhė jashtzakonishtė shpejt.

Kujtimet, kur pėrshkruhen nė terme kronologjike, thuhet se pėrcjellin njėra tjetrėn shumė shpejt, nė rend kronologjikė. Disa tė tjerėve nuk u kujtohet fare njė rend kronologjikė. Kujtesa ishte instante/menjėhershme; cdo gjė u shfaqė pėrnjėherė, dhe mund ta abzorbonin tė tėrėn vetėm me njė shikim mental. Sido qė tė shprehet, tė gjithė duket se janė tė pajtimit se pėrjetimi mbaron nė njė castė tė kohės sė tokės.

Megjithatė, pa marrė parasysh shpejtėsinė, informuesit e mi pajtohen se rishikimi, qė gati gjithmonė pėrshkruhet si njė shfaqje e imazheve vizuale, ėshtė jashtzakonishtė I ēartė dhe real. Nė disa raste imazhet raportohen tė jenė nė ngjyra vibruese, tre dimenzionale, madje edhe lėvizin….Edhe emocionet dhe ndjenjat tė asociuara me imazhet mund tė ripėrjetohen derisa njėri I shikon ato.

Disa nga ata/ato qė janė intervistuar deklarojnė se, pėrderisa nuk mund ta pėrshkruajnė nė mėnyrė ekzakte, cdo gjė qė ata/ato kishin bėrė ishte atje nė atė rishikim tė jetės – nga mė e parėndėsishmja deri tek ajo mė e rėndėsishmja…
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:05

Qenia e drites

Ēka ėshtė ndoshta elementi mė mahnitės I pėrbashkėt nė rastet qė unė I kam studiuar, dhe me siguri elementi qė le mbresa mė tė mėdha nė individin ėshtė takimi me njė dritė shumė tė ndritshme. Zakonisht nė fillim tė shfaqjes kjo dritė ėshtė e dobėt, por me shpejtėsi ndricohet derisa tė arrin njė shkėlqim jashtėtokėsorė.

Megjithatė, edhe pse kjo dritė (zakonisht thuhet tė jetė e bardhė ose pa ngjyrė) ėshtė e njė shkėlqimi tė papėrshkrueshėm, shumė prej pėrjetuesve bėhen specifik nė kėtė pikė duke thėnė se nė asnjė mėnyrė nuk u ka shkaktuar dėm syve tė tyre, apo tu shkaktonte marramendje, apo tua humbte shikimin e gjėrave pėrreth. (Ndoshta pėr arsye se nė kėtė pikė mė nuk kanė sy fizikė)

Pavarėsisht nga manifestimi I jashtėzakonshėm I dritės, megjithatė, asnjė person nuk ka shprehur ndonjė dyshim dhe se ishin tė bindur se ishte njė qenie, njė qenie e dritės. Jo vetėm aq, ishte njė qenie personale. Ka njė personalitet tė definuar. Dashuria dhe ngrohtėsia qė rrezatojnė nga kjo qenie tek personi qė ėshtė duke vdekur ėshtė e papėrshkrueshme me fjalė, dhe ai ndihet komplet I rrethuar nga kjo dritė dhe I tėrhequr nė tė, tėrėsishtė I relaksuar dhe I pranuar nė prezencėn e kėsaj qenie.Ai e ndjen njė tėrheqje magnetike tė parrezishtueshme tek kjo dritė.

“Zoti e fsheh nga njerėzit lumturinė e vdekjes nė mėnyrė qė ta pėrballojnė jetėn.”
anonim

Ėshtė interesante, se pėrderisa pėrshkrimi I mėsipėrm I qenies sė dritės ėshtė shumė I ngjashėm nė mes tė pėrjetuesve tė kėtij fenomeni, identifikimi I qenies ndryshon nga individi nė individė dhe duket tė jetė njė funksion I prapavisė fetare, ushtrimeve, apo besimet nė personin e involvuar.

Prandaj shumė prej atyre qė janė tė Krishterė nė ushtrime apo besim e identifikojnė dritėn me Krishtin. Njė burrė dhe njė grua cifute e identifikojnė dritėn si njė “engjull.” Megjithatė ishte e cartė, nė tė dyja rastet, se subjekti nuk ka dashur tė thotė, se qenia kishte krahė, apo ka luajtur harpė, apo edhe tė ketė trajtėn apo dukjen e njeriut. Ishte vetėm drita. Cka secili donin tė thonin se ata e kuptuan qenien si njė kėshilldhėnės. Njėri qė nuk kishte asnjė besim fetarė apo asnjė ushtrimė para pėrjetimit thjeshtė e identifikonte c’farė kishte parė si “qenie e dritės.”

Shpejtė pas shfaqjes sė dritės, qenia fillon tė komunikon me personin qė po ndėrron jetė. Si shėnim, ky komunikim ėshtė vetėm me mendje, nuk dėgjohej ndonjė zė fizikė apo zėra tė vinin nga qenia, as nuk ia kthyen pėrgjigjen qenies me zė. Por ėshtė raportuar se nė mėnyrė direkte zė vend njė transferim I mendimeve, dhe nė njė mėnyrė shumė tė cartė saqė nuk do tė kishte asnjė mundėsi as pėr ta keqkuptuar as pėr ta gėnjyer qenien.

Mė tutje, ky lloj komunikimi nuk zhvillohet fare nė gjuhen amtare tė personit. Megjithatė, ai kupton tė tėrėn dhe nė mėnyrė instante ėshtė I vėmendshėm. Ai madje nuk mund ti pėrkthejė komunikimin me mendje qė ndodhi derisa kishte qenė afėr vdekjes, nė gjuhėn njerėzore qė tani duhet tė flasė, pas ripėrtėritjes.

Faza e ardhshme e eksperiencės cartė e ilustron vėshtirėsitė e pėrkthimit nga kjo gjuhė e pa folur. Qenia gati menjėherė e direkton njė lloj mendimi tek personi nė tė cilin prezenca I ėshtė ardhur dramatikishtė. Zakonishtė personat me tė cilėt unė kam biseduar mundohen tė formulojnė mendimin nė pyetje.

Midis pėrkthimeve qė kam dėgjuar janė: “A je i pėrgaditur tė vdesėsh?,” “A je I gatshėm tė vdesėsh?,” “Cka ke berė me jetėn tėnde qė tė mė tregosh mua?” “Cka ke bėrė me jetėn tėnde tė jetė e mjaftuar?.”

Dy formulimet e para qė e parashtrojnė “pėrgaditjen,” mund nė sy tė parė te duken sikur kanė tjetėr kuptim nga dy ciftet e dyta, qė shprehin “arritje.”

Megjithatė, pakė mbėshtetje pėr ndjenjat e mia nė lidhje me kėtė ceshtje, qė secili ėshtė duke u munduar tė shpreh mendimin e njėjtė vie nga tregimi I njė gruaje qė e tha kėshtu:
Sendi I parė qė mė pyeti, se disi mė pyeti a isha e gatshme tė vdesė, apo cka kisha bėrė me jetėn time qė do tė dėshiroja ti tregoja. Mė tutje, edhe nė rastet mė tė jashtzakonshme parashtrimi I “pyetjes”, del nė pėrfundim si njė sqarim, qė ka njė forcė tė njėjtė. Pėr shembull, njė njeri mė tha se gjatė “vdekjes” sė tij,

Zėri mė bėri njė pyetje: “A ia vlen?” Cka don tė thoshte se, a ia vlente mėnyra e jetesės sime qė kisha bėrė gjer mė tani, duke e ditur atė qė e dija atėherė.

Si duket, tė gjithė insistojnė se kjo pyetje, aq definitive dhe e thellė qė duket tė jetė nė mbresėn emocionale, nuk ėshtė pyetur aspak nė mėnyrė akuzuese. Qenia, tė gjithė duken tė jenė nė pajtim, nuk e direkton pyetjen tek ata qė ti akuzon apo ti kėrcėnojė, sepse ata ende e ndiejnė dashurinė totale dhe pranimin qė rezonon nga drita, pa marrė parasysh c’farė mund tė ishte pėrgjigja e tyre. Por nė vend tė akuzimit, qėllimi I pyetjes duket tė jetė qė ti bėjė ata tė mendojnė pėr jetėrat e tyre, qė ti shfaqin ato. Janė, po deshe ti quash, pyetje Sokrate, njėri lutet mos tė merr informata por ti ndihmojė personit tė cilit I bėhet pyetje qė vetė tė arrin tek caku I sė vėrtetės. Ti shikojmė disa takime tė drejtpėrdrejta me kėtė qenie fenomenale.

I dėgjova mjekėt tė thonė se kisha vdekur, dhe atėherė fillova tė ndihem sikur po dridhesha, disi si isha zhvendosur dhe po lundroja, pėrmes njė errėsire, qė ishte si e mbyllur. Me tė vėrtetė nuk ka fjalė qė mund ta pėrshkruaj kėtė pėrjetim. Cdo gjė ishte shumė e errėt, perveq se, largė nga unė, mund ta shihja njė dritė. Ishte njė dritė shumė shumė e shkėlqyeshme, por jo shumė e madhe nė fillim. Rritej mė shumė derisa po afrohesha afėr saj.

Mundohesha tė arrijė tek ajo dritė tek fundi, sepse ndjeja qė ėshtė Jezusi, dhe mundohesha ta arrijė atė vend. Nuk ishte njė pėrjetim I frikshėm. Ishte pak a shumė njė kėnaqėsi. Sepse menjėherė, pasiqe jam Krishtere, e lidha dritėn me Krishtin, qė ka thėnė, “Unė jam drita e botės.” I thash vetes time, “Nė qoftė se kjo ėshtė e tėra, nė qoftė se do tė vdes, atėherė e di kush mė pret atje nė fund, atje nė atė dritė.”

U ngrita dhe eca nė korridor qė tė shkoj ta marr njė pije, dhe ishte nė atė moment, kur e kishin kuptuar mė vonė, se apendiksi im kishte shpėrthyer. U bėra shumė e ligė, dhe u rrėzova. Fillova ta ndieja veten si po largohesha, njė lėvizje e qenies sime tė vėrtetė brenda dhe jashtė trupit, dhe po dėgjoja njė muzikė tė kėndshme.

Duke ndejtur pezull nė ajėr fluturova poshtė korridorit dhe jashtė nga dera tek ballkoni I mbyllur. Aty, u dukė sikur retė, njė mjegull ngjyrė roze me tė vėrtetė, filloi tė grumbullohet pėr rreth meje, mandej fluturova direkt pėrmes rrjetit tė ballkonit si tė mos ishte aty fare, dhe nė kristalė tė ciltėr drite, njė dritė e bardhė e iluminuar. Ishte shumė e bukur dhe shumė e ndritshme, aq rrezatuese, por nuk mi lėndonte sytė. Nuk ėshtė ndonjė dritė qė mund ta pėrshkruash nė tokė. Nė tė vėrtetė nuk pashė ndonjė person nė kėtė dritė, por megjithatė e ka njė identitet special, definitivishtė e ka. Eshtė njė dritė e dashurisė perfekte dhe e kuptimit perfektė.

Ky mendim mė erdhi nė mendje, “ A mė donė mua?” Kjo nuk ishte si njė pyetje, por kuptimi cka drita tha ishte, “Nė qoftė se mė don mua, kthehu prapa dhe mbaro atė qė ke filluar nė jetėn tėnde.” Dhe gjatė gjithė kėsaj kohe, ndjeja sikur isha rrethuar nga njė dashuri dhe dhembshuri e papėrshkrueshme.

E dija se po vdes dhe nuk kisha asgjė qė do tė mund tė bėja pėr atė punė, sepse askush nuk mund tė mė dėgjonte…Isha jashtė nga trupi im, nuk ka dyshim pėr atė punė, sepse mund ta shihja trupin tim aty nė tavolinė nė dhomėn e operimit. Shpirti im ishte jashtė! E tėra kjo mė bėri tė ndihem shumė keq nė fillim, por mandej, kjo dritė shumė shkėlqyese erdhi. Dukej se ishte mė e dobėt nė fillim, por mė vonė ishte kjo rreze shumė e madhe. Ishte njė sasi shumė e madhe e dritės, asgjė sikur dritat e mėdha qė ne i pėrdorim, kishte shumė shumė dritė. Dhe mė dha nxehtėsi mua; Ndjeja njė sensacion tė ngrohjes.

Ishte njė dritė si e verdhė e qelur – mė shumė e bardhė. Ishte njė ndricim I jashtzakonshėm; nuk mund ta pėrshkruaj. Dukej sikur kishte pėrfshirė cdo gjė, megjithatė nuk mė pengonte qė tė shihja cdo gjė pėrreth meje – dhomėn e operimit, mjekėt dhe motrat, cdo gjė. Mund tė shihja cartė, dhe nuk ti merrte sytė.

Sė pari kur drita erdhi, nuk isha e sigurtė c’farė po ndodhte, por mandej disi pyeti, a isha gati pėr tė vdekur. Ishte sikur po flisja me njė person, por personi nuk ishte atje. Drita ishte qė mė fliste mua, por me zė.

Tani, mendoj se zėri qė po mė fliste mua e kuptoi se nuk isha gati tė vdesė. Disi, sikur po mė testonte mua mė shumė se cdo gjė tjetėr. Megjithatė qė nga momenti qė drita mė foli mua, ndjehem shumė mirė – e sigurtė dhe e dashur. Dashuria qė buronte nga kjo dritė ėshtė e pa imagjinuar, e papėrshkruar. Ishte njė person I kėndshėm ta kishe pranė! Dhe e kishte njė sensė tė humorit, gjithashtu – definitivishtė!

Jetė pas jete - Rajmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:11

Afėr Vdekjes - Dėgjimi i Lajmit

Shumė njerėz kanė thėnė se i kanė dėgjuar mjekėt e tyre apo spektatorėt e tjerė nė atė efekt, ti shpallin tė vdekur. Njė grua mė tregoi se si,

Isha nė spital, por nuk e dinin se cfarė kisha. Prandaj Dr. Gjejms, mjeku im, mė dėrgoi njė katė mė poshtė tek radiologu pėr tė fotografuar mushkėritė nė menyrė qė tė kuptonin se ku ishte problemi me mua. Sė pari e testuan njė ilaq qė do ta pėrdornin nė krahun tim, meqenėse isha shumė alergjike ndaj ilaqeve. Por nuk kishte ndonjė reakcion, prandaj vazhduan mė tutje me proceduren e tyre.

Kur e pėrdoren ilaqin kėtė herė, unė rash para tyre. E dėgjova radiologun qe po punonte nė mua kur shkoi tek telefoni, dhe e dėgjova shumė qartė derisa I shtypte numrat e telefonit. E dėgjova duke thėnė, “Dr. Gjejms, tė vrava pacienten, Zonjėn Martin.” Dhe unė e dija se nuk kisha vdekur. U mundova qė tė levizja dhe tu tregoja, por nuk munda. Kur u munduan tė mė rikthejnė, I degjoja duke thėnė sa c.c.’s tė dickaje tė mė jepnin, por nuk I ndieja gjilpėrat tė mė qponin. Nuk ndieja asgjė kur mė preknin.

Nė njė rast tjetėr njė grua qė mė parė kishte pasur disa herė probleme me zemėr, pati sulm nė zemėr, ku gati e humbi jetėn. Ajo thote:
Papritur, fillova tė pėrjetoja shtypje dhe dhimbje nė gjoks, sikurse njė copė e hekurit tė mė ishte ngjitur shpejt pėrreth pjesės sė mesme tė gjoksit tim dhe tė mė shtrėngonte. Bashkėshorti dhe njė shokė I yni mė dėgjuan kur u rrėzova dhe erdhėn shpejt pėr tė mė ndihmuar. E gjeta veten nė njė errėsirė tė thellė, dhe pėrmes kėsaj errėsire e dėgjova bashkėshortin tim, sikurse tė ishte nė njė distancė tė largėt, duke thėnė, “Kjo ėshtė kėtė herė!” Dhe mendimet e mia ishin, “Po, kjo ėshtė.”

Raportet e tipit tė tillė janė mjaft nė pajtim me atė cfarė mjekėve dhe tė tjerėve prezent u kujtohet. Pėr shembull njė mjek mė tha,
Njė grua, paciente e imja pati infarkt pak para se unė dhe njė mjek tjetėr do tė bėnim operacion nė tė. Isha aty, dhe e pash se si bebzat e syve tė saj u zgjeruan. U munduam pėr ca kohė ta rikthejmė, pa ndonjė sukses, prandaj mendova se kishte vdekur. U thash mjekėve tė tjerė qė ishin me mua tė mundohemi vetėm edhe njė herė, dhe do e lėmė. Kėtė herė zemra filloi ti rrah, dhe ajo erdhi nė vete. Mė vonė e pyeta nė qoftė se iu kishte kujtuar ndonjė gjė pėr “vdekjen” e saj. Ajo tha se nuk I kujtohej shumė pėr atė pėrjetim, vetėm se mė kishte dėgjuar duke thėnė “Tė mundohemi vetėm edhe njė herė, dhe do e lėmė.”

"jetė pas jete" Rejmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:21

E Pashpjeguara me Fjalė

Kuptimi i pėrgjithshėm qė kemi pėr shprehjen gjuhėsore varet nga ekzistenca e komunitetit tė gjėrė tė pėrjetimeve tė pėrbashkėta nė tė cilat gati tė gjithė ne marrim pjesė.

Ky fakt krijon njė vėshtirėsi tė rėndėsishme qė e komplikon tė gjithė diskutimin qė do tė vijon. Ndodhitė qė janė pėrjetuar nga ata tė cilėt kanė qenė afėr vdekjes, ndodhen jashtė pėrjetimeve tė zakonshme tė komunitetit, prandaj njėri mund tė kuptojė se ata do tė kenė vėshtirėsi gjuhėsore pėr tu shprehur se c’farė u ka ndodhur atyre. … Personat e involvuar nė menyrė tė pėrgjithshme i karakterizojnė pėrjetimet e tyre si tė pashpjeguara, tė pamundura pėr tu shprehur.

Shumė njerėz janė shprehur nė atė mėnyrė qė “Nuk ekzistojnė fjalė pėr tė shprehur atė qe dua tė them,” ….Nje grua me pak fjalė mė tha:

“Tani, ėshtė njė problem real pėr mua derisa mundohem tė ta them kėtė, sepse tė gjitha fjalėt qė unė i di janė tre dimenzionale. Derisa po e studioja, po mendoja, ‘Kur mėsoja gjeometrinė, gjithmonė mė kanė thėnė se janė vetėm tre dimenzione, dhe gjithmonė e kam pranuar ashtu.

Por ata e kishin gabim. Ka mė shumė.’ Dhe, me siguri, bota jonė qė ne po jetojmė tani – ėshtė tre dimenzionale, por tjetra me radhė definitivishtė nuk ėshtė. Prandaj e kam shumė vėshtire tė ta them kėtė. Duhet tė ta shpjegojė nė fjalė qė janė tre dimenzionale. Ajo ėshtė mėnyra mė e afėrt pėr tu shprehur por nuk ėshtė adekuate. Nė tė vėrtetė nuk mund tė tė jap njė panoramė tė kompletuar”.

"jetė pas jete" Rejmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Luli prej 15.12.12 20:24

Zhurma

“Tė mos mendosh pėr vdekjen ėshtė tė mos mendosh pėr jetėn” Jann Arden

Nė shumė raste, variacione tė jashtėzakonshme tė senseve tė zėrit janė raportuar tė ndodhin nė apo afėr vdekjes. Nganjėherė keto pėrjetime janė shumė tė pakėndshme. Njė njeri qė “vdiq” pėr njėzet minuta gjatė njė operacioni (abdominal) pėrshkruan: “njė zė i keq tingėllime vinte nga brendėsia e kokės sime. Mė bėri shumė tė parehatshėm…. Kurr nuk e harroj atė zė.” Njė grua tregon se derisa po e humbte vetėdijen ajo dėgjoi “ njė tingėllimė me zė shumė tė lartė. Mund tė pėrshkruhet si njė fishkėllimė. Isha nė njė gjendje sikur rrotullohesha.” Githashtu e kam dėgjuar kėtė sensacion tė neveritshėm si njė prekje me zė tė lartė, si njė ulėrimė, sikur njė goditje, dhe sikur njė zė fishkėllime ashtu si kur tė fryen era.”

Nė raste tė tjera efektet e zėrit duket sikur marrin njė formė tė kėndshme tė muzikės. Pėr shembull, njė njeri qė sapo ishte ripėrtėrirė pasi qė ishte prononcuar i vdekur me tė arritur nė spital i kujtohet se gjatė pėrjetimit tė tij tė vdekjes,
Dėgjoja cka dukej tė ishin tingėllima tė kėmbanave, nga njė largėsi e madhe, dukej sikur zėri vinte pėrmes erės. Tingėllonin sikur kėmbanat Japoneze tė erės. … Ai ishte i vetmi zė qė dėgjoja her pas here.

Njė grua e re qė pėr pak vdiq nga gjakėderdhja e brendshme e asociuar me njė c’rregullim tė trashjes sė gjakut tha se nė momentin qė ishte rrėzuar, “Fillova tė dėgjoja njė lloj tė muzikės, magjestike, me tė vėrtetė njė muzikė tė njė lloji shumė tė bukur.”

Shkėputur njė pjesė nga libri "Jetė pas Jete" Rejmond Mudi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperiencat e Paravdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi