Personazhe qė kanė pėrjetuar eksperiencėn e Robinson Kruzosė

Shko poshtė

Personazhe qė kanė pėrjetuar eksperiencėn e Robinson Kruzosė

Mesazh  Agamemndon prej 18.02.14 15:55


Kemi lexuar “Plaku dhe deti” tė Ernest Hemingueit, madje dhe Robinson Kruzonė tė Daniel Defoe, por tė humbim nė mes tė detit apo oqeanit, kjo nuk i shkon ndėr mend askujt prej nesh. Ja se cilat janė pesė historitė e mbijetesės qė kanė ndodhur vėrtet. Edhe pse ata kanė qenė kapitenė, marinarė, luftėtarė dhe pilotė, nuk kemi si tė mos habitemi nga guximi dhe besimi i kėtyre burrave. Jose Salvador Albarengo ka bėrė bujė kėtė javė me historinė e tij. Pas mė shumė se njė vit nė mėshirė tė fatit nė Oqeanin Paqėsor, si dhe pas 8 vitesh larg nga atdheu i tij, Jose Salvador Alvarenga ėshtė kthyer mė nė fund nė shtėpi.

Mė 11 shkurt, pasi zbriti nga fluturimi prej Los Angeles, Alvarenga u pa nė njė karrige me rrota pėrpara njė tufe gazetarėsh nė terminalin e aeroportit tė kryeqytetit tė El Salvadorit, San Salvador. I lodhur dhe i dobėt, nė dukje, ai nuk mundi tė fliste nė momentin qė iu dha mikrofoni nė duar. Alvarenga reagoi nė mėnyrė instiktive, duke fituar duartrokitjet e tė pranishmėve, dhe u ul nė heshtje nė karrigen e tij me rrota, teksa njerėzit brohorisnin dhe blicet e kamerave nuk ndaleshin.

Mė pas, vuri duart nė kokė dhe nuk mundi tė qėndronte mė, duke u transportuar me karrocė. Ndalesa e tij e radhės do tė jetė nė njė spital, ku Violeta Menjivar, zv/ministre e Shėndetėsisė nė El Salvador, informoi se gjendja shėndetėsore e Alvarenga-s do tė monitorohet. Vetėm kur ēdo tė tė verifikohet, Alvarenga do tė mund tė jetė i lirė tė lėvizė nė vendlindjen e tij, El Salvador, por gjithsesi, ėshtė e kuptueshme se edhe kur tė ndodhė kjo, ai vend do t’i duket disi i ēuditshėm.

Mrekullia e tij, – disa thonė e pabesueshme, – njė histori qė tėrhoqi vėmendjen e shumė mediave. Edhe aty ku ai u gjet, – nė njė ishull koralor nė Ishujt Marshall, tepėr tė izoluar, qė shtrihet nė thellėsi tė Paqėsorit rreth 2000 milje nga Papua Guinea e Re dhe 2400 milje nga Hawaii, – shpėtimi dhe rikuperimi i Alvarenga-s tėrhoqi njė sėrė mediash. Ato u bėnė aq shumė intensive, sa qė ai shkoi nė njė vend tė fshehtė pėr tė shmangur zhurmat, bėnė tė ditur burime pranė kujdesit shėndetėsor ndaj tij. Irene Sanchez, njė zėdhėnėse e Ministrisė sė Jashtme tė El Salvadorit, tha se Alvarenga “ėshtė ndierė i keqtrajtuar” gjatė dy javėve tė fundit, pasi kishte kaluar aq shumė javė i vetėm.Sa i pėrket vėmendjes sė shfaqur nga gjithė tė tjerėt, Sanchez tha se “ai nuk e di se ēfarė e pret”. “Ai nuk di qė me shumė mundėsi do tė bėhet njė njeri i famshėm, apo se si t’u pėrgjigjet interesimit tė tė gjithė mediave”. Odisea e tij nisi nė fund tė vitit 2012, kur – sipas thėnies sė tij, – ai la Meksikėn pėr atė qė supozohej tė ishte njė ekspeditė 1-ditore pėr peshkim.

Por, Alvarenga shtoi se ai dhe njė shoqėrues 23-vjeēar u pėrfshinė nė rrjedhėn e erėrave tė forta tė veriut dhe u goditėn nga njė stuhi.Pėr shkak tė ngjarjes, ēifti humbi mundėsinė e tė pėrdorurit tė motorėve tė tyre, – sipas Alvarengas, – si dhe nuk kishin sinjal radioje pėr tė raportuar gjendjen e tyre tė rrezikshme. 4 javė nga ‘humbja e tyre’, shoqėruesi vdiq nga uria, sepse refuzoi tė hante zogj tė gjallė dhe breshka, bėn tė ditur Alvarenga.

Mė pas, ai e hodhi trupin jashtė bordit. Ndėrveprimi tjetėr me qeniet humane pėr Alvarengėn, ishte mė 30 Janar, kur banorė tė ishullit Ebon, njė tjetėr ishull koralor i tė njėjtit arkipelag (Ishujt Marshall), spikatėn vizitorin misterioz. Deklaratat e tij rreth periudhės sė kaluar si i bllokuar nė det nxitėn njė skepticizėm tė gjerė se si mund t’i kishte shpėtuar ai njė udhėtimi mbi 6000 milje detare nė det tė hapur.

Por, zyrtarėt nė Ishujt Marshall thanė vazhdimisht se nuk kanė asnjė arsye pėrse tė dyshonin te historia e tij. Historia e tij tashmė jehon nė vendlindjen e tij, fshatin bregdetar tė Salvadorit, Garita Palmera. Tullumbacė e shirita kanė zbukuruar shtėpinė ku jeton familja e Alvarengas, si dhe njė pankartė “Mirėsevjen nė Shtėpi” ėshtė vendosur nė harkun e njė peme palme.


1. William Blight


Nė vitin 1789, ekuipazhi i anijes “Bounty”, bėri kryengritje dhe e largoi kapitenin britanik, Wiliam Blight dhe 19 burra tė tjerė nė mėshirė tė fatit nė Paqėsorin Jugor, nė njė barkė tė vogėl. Tė patrembur, Blight i drejtoi marinarėt e tij dhe ata lundruan pėr 3,618 milje nė oqean. Ata mbėrritėn nė ishullin Tofoa nė oqeanin Paqėsor.


2. Eddie Rickenbacker


Ndėrsa ishin nė njė mision pėr tė inspektuar bazat e forcave ajrore nė oqeanin Paqėsor gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, nė vitin 1942, aeroplani i pilotit amerikan, Eddie Rickenbacker u godit dhe ra. Ai dhe shtatė tė mbijetuar tė tjerė kaluan tre javė nė barkat e shpėtimit prej gome pranė ishujve Samoa para se t’i vinin nė ndihmė.


3. Alexander Selkirk


Me kėrkesėn e tij, njė marinar skocez, Alexander Selkirk (1676-1721), u la nė njė prej ishujve “Juan Fernįndez”, pas njė mosmarrėveshjeve me kapitenin e anijes sė tij. Selkirk jetoi i vetėm nga tetori i vitit 1704 deri nė shkurt tė vitit 1709. Novelisti anglez, Daniel Defoe u frymėzua nga historia e tij dhe shkroi “Robinson Kruzo”, nė vitin 1719.


4. Ernest Henry Shackleton


Eksploruesi britanik, sėr Ernest Henry Shackleton nė vitin 1914 drejtoi njė ekspeditė nė kontinentin e Antarktidės me njė anije tė quajtur “Endurance”. 10 muaj mė vonė anija u mbyt nga njė pėrplasje. Shackleton dhe pesė nga 27 burrat e tij, lundruan 800 milje me njė barkė tė hapur pėr tė kėrkuar skuadrėn e shpėtimit.


5. Apollo 13


Tre astronautė nė bordin e “Apollo 13”, po afroheshin drejt hėnės kur njė shpėrthim i prishi anijen kozmike. Edhe pse kishin burime tė kufizuara oksigjeni dhe ishte ftohtė, ekuipazhi e solli me sukses anijen e dėmtuar nė drejtim tė Tokės.T.O
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi