Burri qė flet me ėngjėjt

Shko poshtė

Burri qė flet me ėngjėjt

Mesazh  Odin prej 18.02.14 0:01

“Nuk janė bjond me sy bojėqielli, nuk kanė as krahė, ėngjėjt janė sfera tė pastra drite dhe komunikojne me ne mendėrisht dhe unė i pėrkthej ato mendime nė mesazhe”. Pas vdekjes ka njė botė plotė dritė, ku jetojnė ėngjėjt dhe shpirtėrat , do tė doja qe njerėzit ta dinin qe asnjė gjė nuk mbaron, gjithēka vazhdon nė njė dimension tjetėr, e kam parė mė sytė e mi.E quajnė “burri qė flet me ėngjėjt”, pasi pretendon se i shikon dhe komunikon me ta gjithmonė, cdo ditė. Sigurisht ėshtė njė fenomen tepėr i vecantė, disa e quajnė tė pabesueshėm, disa bėhen kurioz dhe flasin rreth tij, por dicka ėshtė e sigurt, tė gjithė flasin rreth tij. Ky djalė ėshtė i pari i cili e kupton sa tė pabesueshme mund tė duken fjalėt e tij, sa e vėshtirė ėshtė ti besosh ato. “Ėshtė detyra ime, jam i pėrzgjedhur pėr tė pėrhapur mesazhet e tyre”, thotė duke qeshur.

Adamo Cirelli, lindur mė 1978 nė Torino tė Italisė. “Jam njė djalė i thjeshtė, pjestar i njė familjeje qė ka pasur nje dhuratė tė madhe sepse jam vazhdimisht nė kontakt me etnitetin ėngjėllor dhe me shpirtrat udhėzuėes”- thotė ai. Etniteti ėngjėllor ėshtė dritė e pastėr qė na shoqėron nga momenti i parė i lindjes sonė e gjatė gjithė udhėtimit nė tokė, ndėrsa shpirtrat udhėzuėes janė prindrit tanė , gjyshėrit ose tė afėrm tė tjerė qė kanė kaluar nė botėn tjetėr e tani na rrinė afėr shpirtėrisht pėr tė na ndihmuar e kėshilluar, “njė dhuratė”, e quan ai edhe pse nė pamje tė parė duket gati si njė dėnim  “Kur njė ėngjėll ka njė mesazh pėr tė pėrcjellė,

Adamo nuk mund ti shmanget duke mos e degjuar apo mos e shpėrndarė dhe ndonjėherė tregon se merr makinėn dhe bėn dhjetra kilometra pėr tė ēuar mesazhin nė vendin e caktuar. Shpesh vijnė me zemėr nga nata , “po, ėngjėjt mė flasin nė vazhdimėsi, nė fakt pothuajse nuk fle pothuajse kurrė! Megjithatė nuk ndjehem kurrė i lodhur, marr prej tyre energjnė , jetoj nė normalitet dhe qetėsi , tashmė janė pjesė e jetės sime”.

Historia

Ai tregon se qė kur ishte gjashtė vjeē ka filluar tė shikojė kėto etnitete tė mbinatyrshme por nė atė kohė nuk arrinte ti kuptonte apo ti shpjegonte. Nė moshėn shtatė vjecare ka dėguar zėrin e gjyshit tė tij pėrmes njė drite i cili thoshte se ishte mirė, kur shkon nė shtėpi e ėma i thotė se gjyshi kishte vdekur. Nuk ėshtė kjo e vetmja dramė qė ka pėrjetuar nė fėmijėrinė e tij, por ėngjėjt e kanė ndihmuar tė kapėrcejė shumė momente tragjike, “Duke ditur qė do tė ndodhė dicka tragjike mė ndihmon mė mirė ta pėrballojė , duke e ditur diēka qė para se tė ndodhė, mund tė gjeje rrugėn tė cilėn duhet tė ndjekė”.

Njerėzit

Ai ėshtė me fat qė i shikon dhe i dėgjon shpirtrat udhėzues ose ėngjėllin pėr tė cilin betohet qe e ka gjirthmone afėr, por me ne cfarė ndodh? Adamo thotė se tė gjithė mund ti dėgojmė, dhe nuk ėshtė nevoja tė ndjekim ndonjė ritual, sa herė na ndodh gjatė njė dite qė tė mbyllim sytė dhe tė provojmė tė komunikojmė me ėngjėllin tonė? Nuk na ndodh asnjherė. Jemi shumė tė zėnė me anėn materiale te jetės sė pėrditshme dhe nuk gjejm kurrė kohėn tė flasim me ta.

“Nuk janė bjond me sy bojėqielli ,nuk kanė as krahė, ėngjėjt janė sfera tė pastra drite dhe komunikojne me ne mendėrisht dhe unė i pėrkthej ato mendime nė mesazhe. Tė flasėsh pėr tė kaluarėn e figurave ėngjėllore tė ēon nė njė pyetje tė pashmangshme : Ēfarė ka pas vdekjes?

Adamo Cirelli pėrgjigjet pa ndrojte sepse e ka parė: Pas vdekjes ka njė botė plotė dritė, ku jetojnė ėngjėjt dhe shpirtėrat , do tė doja qe njerėzit ta dinin qe asnjė gjė nuk mbaron, gjithēka vazhdon nė njė dimension tjetėr, e kam parė mė sytė e mi! E di qė ėshtė shumė e vėshtirė tė besohet kur nuk e shikon , por “iu siguroj qė jeta nuk mbaron vazhdon pėrgjithmonė”.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi