Qytetėrimi Kelt

Shko poshtė

Qytetėrimi Kelt

Mesazh  Jon prej 15.02.14 23:12

Qytetėrimi KeltVarri kelt i zbuluar nė Heuneburg, nė jugperėndim tė Gjermanisė

Tė rėnė nėn goditjet e Perandorisė Romake, pasi sunduan shumė vende tė Europės pėr mė tepėr se 800 vjet, popujt dhe fiset kelte, tė cilėt jetuan mes shekujve VIII dhe tė dytė pas erės sonė, kanė lėnė shumė dėshmi tė civilizimit tė tyre tė lulėzuar si fortifikimet, kullat, muret dhe varrezat e mbyllura tė cilat ende nė ditėt tona janė tė rrethuara nga njė atmosferė e mistershme.

Gjurma e fundit qė ka arritur deri nė ditėt tona nga qytetėrimi i lashtė kelt ėshtė njė varr i cili daton rreth 2.600 vjet mė parė, i zbuluar vitin e kaluar nė afėrsi tė kalasė prehistorike tė Heuneburg, nė jugperėndim tė Gjermanisė, njė nga vendbanimet mė tė rėndėsishme dhe mė tė lashta kelte.

   Nė brendėsi tė tij ėshtė gjetur njė thesar i vėrtetė: bizhuteri tė shumta ari, bronzi dhe qelibari, gjithashtu eshtrat e njė gruaje dhe njė fėmije (ndoshta djali i saj), gjė qė tė bėn tė kuptosh se personi i varrosur nė kėtė vend i pėrkiste aristokracisė sė Heuneburg. Varri i zbuluar ndodhet brenda njė dhome tė madhe nėntokėsore me pėrmasa 4 x 5 metra dhe i ruajtur nė gjendje tė shkėlqyer.

Dyshemeje prej druri, e cila ėshtė gjithashtu e ruajtur mjaft mirė, ėshtė ēelėsi pėr tė zbuluar edhe kronologjinė e varrit, kohėn kur ėshtė varrosur gruaja, qė sipas tė gjitha gjasave i pėrket njė familjeje aristokrate. Nga studimi rezulton se pema ėshtė 2620-vjeēare, prandaj, duke supozuar se pema u pre posaēėrisht pėr tė ndėrtuar varrin nė fjalė, atėherė i bie qė gruaja tė ketė vdekur nė vitin 609 para erės sonė. Kjo e bėn atė varrin mbretėror tė njė femre kelte mė tė vjetėr nė botė.

Nga mė shumė se 50 varre keltė qė janė gjetur nė qytetin e fortifikuar tė Heuneburg, shumė prej tyre ende nuk janė gėrmuar pėr tė zbuluar se ē’fshehin brenda tyre, ndėrsa shumė tė tjerė presin tė identifikohen.

   Nė mesin e atyre tė hapur qėndron “Grupi Hohmichele”, njė nekropol i pėrbėrė nga tė paktėn 36 kodrina varrimi, qė e merr emrin nga varri mė i madh, Hohmichele.


Njė kryq kelt

Njė nga gjėrat mė interesante dhe njėkohėsisht misterioze qė trashėgohet nga qytetėrimi kelt ėshtė edhe kryqi i tyre.

Po cili ėshtė nė tė vėrtetė kuptimi i tij? Kryqi si objekt, qė prej antikitetit tė largėt ka marrė kuptime tė ndryshme simbolike nė kultura tė ndryshme si p,sh pikat kardinale, apo katėr elementet e universit (uji, toka, ajri, zjarri), 4 stinėt etj.

   Sipas studimeve, ekziston mundėsia qė kryqi kelt, i pėrbėrė nga dy krahė tė gdhendur nė njė rreth, tė simbolizojė universin, qendra e tė cilit korrespondon nė pikėn e kryqėzimit tė krahėve. Mė vonė ai u pėrshtat nga Krishterimi nė Irlandė.

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, kryqi kelt u bė simbol i disa lėvizjeve shoqėrore tė krahut tė djathtė, qė i referohen qytetėrimit tė kelt, pikėrisht popullit tė formuar midis lumenjve tė Rinit dhe Danubi rreth mijėvjeēarit tė dytė para erės sonė dhe u pėrhapėn nė tė gjithė Europėn mes shekujve tė shtatė dhe tė katėrt pas erės sonė.

Kėto lėvizje e konsiderojnė kulturėn kelte, tė bazuar mbi aristokracinė dhe luftėn, si atė mė origjinale dhe mė autentike tė gjithė Europės, e cila ėshtė e pastėr dhe e “pakontaminuar” nga migrimet e njėpasnjėshme dhe dyndjet e popujve tė tjerė.

Muzike tradicionale kelte:

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetėrimi Kelt

Mesazh  Anon prej 16.02.14 0:21

Keltet edhe sot e kesaj dite sundojn boten! Skocezet,irlandezet dhe welsianet ,3 fuqit e ishujve ,tre shekuj me pare u bashkuan per te formuar organizaten boterore Frimason!
Mos te ngaterojn "iluminatin" ngaqe ajo eshte pjese e familjes Rothhchild!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetėrimi Kelt

Mesazh  Zattoo prej 24.02.14 14:10

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetėrimi Kelt

Mesazh  Agamemndon prej 24.02.14 15:05

Kush ishin dhe ku ishin vendosur Keltet...
Keltėt ose Kelts ishin njė grup etnogjuhėsore i shoqėrive fisnore nė epoken e Hekurit ne Evropėn mesjetare qė flisnin gjuhė kelt dhe kishin njė kulturė tė ngjashme edhe pse marrėdhėnia midis elemente etnike , gjuhėsore dhe kulturore mbetet e paqartė dhe i diskutueshėm .

Kultura e hershme qė me tė drejtė mund tė konsiderohet Proto - Celtic ėshtė nje kulture e vonė e Bronzit tė Evropės Qendrore ,e cila lulėzoi nga rreth vitit 1200 p.e.s plotėsisht si Keltike.Si pasardhėsit nė Evropėn qendrore ata ishin populli i Epokės sė Hekurit te kultures Hallstatt ( viti. 800-450 p.e.s ) te shquar pėr varre e tė pasururve,qe kryesisht gjenden nė Hallstatt , Austri .Ne periudhen e mėvonshme gjendet popullata La tene ( viti. 450p.e.s deri nė pushtimin romak ) , kjo kulturė KeltE ishte zgjeruar me pėrhapjen apo migrim nė Ishujt britanikė ( Keltėt ishullor ) , France dhe vendet e ulėta ( Hollande Belgjike ), Bohemi , Poloni dhe shumė vende tė Evropės Qendrore ,ne gadishullin Iberik ( CeltI-Iberians , Celtici dhe Gallaeci ) dhe Italine veriore ( Golaseccans-uit ata te jugut dhe keltet e Alpeve- Gauls )dhe pas pushtimit tė Ballkanit nė vitin 279 para Krishtit ,ata u shtrine nė lindje deri nė Anadollin qendror ( Galatasve ) .Shembuj per hershmerine e ketij popullimi te padiskutueshėm e tė drejtpėrdrejtė tė njė gjuhe Kelte, janė mbishkrimet Lepontic , duke filluar nė shekullin e 6 pes .Gjuhėt kontinentale Kelte janė indentifikuar pothuajse ekskluzivisht pėrmes mbishkrimeve dhe toponimeve te vendosjes se tyre.Keltet Ishullor janė vėrtetuar nepermjet mbishkrimeve duke filluar rreth shekullit tė 4-t me mbishkrimet ogam , edhe pse qe ajo gjuhe ishte folur shumė mė herėt . Tradita Keltike letrare fillon me tekstet e vjetra irlandeze rreth shekullit tė 8 . Tekstet kohore te letėrsisė se hershėm irlandeze , tė tilla si Bo Cśailnge Tain ( En'ambastis i Cooley ) ,ka mbijetuar nė deri ne shekullin e 12 - .

Nga mesi i mijėvjeēarit 1 pas Krishtit , me zgjerimin e Perandorisė Romake dhe Migrimin e Madhe ( Periudha e Migracionit ) te popujve gjermanike , kultura Celtice dhe ishullore Celtice ishte bėrė e kufizuar si nė Irlandė ,ashtu dhe ne pjesėt perėndimore dhe veriore tė Britanisė sė Madhe ( Uells , Skoci , dhe Cornwall ).Midis shekujve tė 5 dhe 8 ,Keltket - kane pasur komunitete nė disa rajone atlantike,dhe jane shfaqur si njė entiteti arsyeshme kohezive e kulturore . Ata kishin njė trashėgimi tė pėrbashkėt gjuhėsore , fetare , artistike dhe qė dallohen nga kultura eshoqėrive pėrreth . Nė shekullin e 6-tė , megjithatė ekzistences se gjuhės kelte kontinentale ,ajo nuk ishte mė nė pėrdorim tė gjerė .

Kultura kelte ishullore ishte e larmishėm si nė atė tė Gaels ( irlandez , skocez ) po keshtu ishte dhe kultura e Kelteve Brythonic ( Uellsit , Cornish , dhe Bretons ) tė periudhave mesjetare dhe moderne . Njė " identitet Kelt " moderne ėshtė ndėrtuar dhe ekziston si pjesė  Kelteve te Rilindjes nė Britaninė e Madhe , Irlandė, dhe territore tė tjera evropiane , tė tilla si Portugalia dhe Spanje (Galicia) .Sot , irlandezet , Galet , Welsi , dhe Bretaniket janė ende nė pjesė tė territoreve tė tyre historike , dhe Cornish dhe Manx janė duke kaluar nėpėr njė ringjallje .
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetėrimi Kelt

Mesazh  gjilanasi prej 01.03.15 11:51

Te fshehtat e kultures kelteTe rene nen goditjet e Perandorise Romake, pasi sunduan shume vende te Europes per me teper se 800 vjet, popujt dhe fiset kelte, te cilet jetuan mes shekujve VIII dhe te dyte pas eres sone, kane lene shume deshmi te civilizimit te tyre te lulezuar si fortifikimet, kullat, muret dhe varrezat e mbyllura te cilat ende ne ditet tona jane te rrethuara nga nje atmosfere e mistershme.

Gjurma e fundit qe ka arritur deri ne ditet tona nga qyteterimi i lashte kelt eshte nje varr i cili daton rreth 2.600 vjet me pare, i zbuluar dy vite te shkuara ne afersi te kalase prehistorike te Heuneburg, ne jugperendim te Gjermanise, nje nga vendbanimet me te rendesishme dhe me te lashta kelte.

Ne brendesi te tij eshte gjetur nje thesar i vertete: bizhuteri te shumta ari, bronzi dhe qelibari, gjithashtu eshtrat e nje gruaje dhe nje femije (ndoshta djali i saj), gje qe te ben te kuptosh se personi i varrosur ne kete vend i perkiste aristokracise se Heuneburg. Varri i zbuluar ndodhet brenda nje dhome te madhe nentokesore me permasa 4 x 5 metra dhe i ruajtur ne gjendje te shkelqyer.

Dyshemeje prej druri, e cila eshte gjithashtu e ruajtur mjaft mire, eshte ēelesi per te zbuluar edhe kronologjine e varrit, kohen kur eshte varrosur gruaja, qe sipas te gjitha gjasave i perket nje familjeje aristokrate. Nga studimi rezulton se pema eshte 2620-vjeēare, prandaj, duke supozuar se pema u pre posaēerisht per te ndertuar varrin ne fjale, atehere i bie qe gruaja te kete vdekur ne vitin 609 para eres sone. Kjo e ben ate varrin mbreteror te nje femre kelte me te vjeter ne bote. Nga me shume se 50 varre kelte qe jane gjetur ne qytetin e fortifikuar te Heuneburg, shume prej tyre ende nuk jane germuar per te zbuluar se ē’fshehin brenda tyre, ndersa shume te tjere presin te identifikohen.

Ne mesin e atyre te hapur qendron “Grupi Hohmichele”, nje nekropol i perbere nga te pakten 36 kodrina varrimi, qe e merr emrin nga varri me i madh, Hohmichele.

Nje nga gjerat me interesante dhe njekohesisht misterioze qe trashegohet nga qyteterimi kelt eshte edhe kryqi i tyre. Po cili eshte ne te vertete kuptimi i tij? Kryqi si objekt, qe prej antikitetit te larget ka marre kuptime te ndryshme simbolike ne kultura te ndryshme si p,sh pikat kardinale, apo kater elementet e universit (uji, toka, ajri, zjarri), 4 stinet etj.

Sipas studimeve, ekziston mundesia qe kryqi kelt, i perbere nga dy krahe te gdhendur ne nje rreth, te simbolizoje universin, qendra e te cilit korrespondon ne piken e kryqezimit te kraheve. Me vone ai u pershtat nga Krishterimi ne Irlande.

Pas Luftes se Dyte Boterore, kryqi kelt u be simbol i disa levizjeve shoqerore te krahut te djathte, qe i referohen qyteterimit te kelt, pikerisht popullit te formuar midis lumenjve te Rinit dhe Danubi rreth mijevjeēarit te dyte para eres sone dhe u perhapen ne te gjithe Europen mes shekujve te shtate dhe te katert pas eres sone. Keto levizje e konsiderojne kulturen kelte, te bazuar mbi aristokracine dhe luften, si ate me origjinale dhe me autentike te gjithe Europes, e cila eshte e paster dhe e “pakontaminuar” nga migrimet e njepasnjeshme dhe dyndjet e popujve te tjere.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetėrimi Kelt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi