Emrat sekretė tė Presidentėve amerikanė

Shko poshtė

Emrat sekretė tė Presidentėve amerikanė

Mesazh  Agamemndon prej 14.02.14 13:47


Emrat sekretė tė Presidentėve amerikanėEmrat nė kod tė agjencisė federale tė Shėrbimit Sekret amerikan, qė kanė traditėn tu japin nga njė emėr sekret nė kod Presidentėve amerikanė dhe familjarėve tė tyre nė Shtėpinė e Bardhė. Mes personazheve qė Shėrbimi Sekret vė nė jetė njė program tė veēantė mbrojtjeje janė edhe fėmijėt e tyre, derisa mbushin moshėn 16-vjeēare. Ata marrin nė mbrojtje edhe drejtuesin e Senatit, liderin e opozitės dhe tė mazhorancės nė Senat, pėrveē personave qė ndikohen nga vetė Presidenti i SHBA-ve.

Obama, Presidenti mė i ruajtur

Barack Obama ėshtė Presidenti mė i ruajtur ndonjėherė nga shėrbimet sekrete. Katėr presidentė amerikanė janė vrarė, Lincoln, Garfield, McKinley dhe Kennedy, vėllai i tė cilit Bobby ishte nė prag tė fitores sė emėrimit pėr kandidat presidencial, kur u vra dhe ai. Tetė liderė tė tjerė amerikanė u kanė shpėtuar atentateve.

Si mbrohet Obama gjatė fushatės

Gjatė fushatės presidenciale gjashtė agjentė sekretė qėndrojnė pranė Obama-s nė ēdo moment, tė gatshėm pėr t’u hedhur menjėherė nė veprim nėse atij i kėrcėnohej ndonjė rrezik. Njė agjent e shoqėron gjithė kohės Obama-n (me emrin e koduar “Renegati”), nė makinė, ndėrkohė qė agjentėt e tjerė qėndrojnė pas. Sfida mė e madhe e shėrbimeve sekrete gjithnjė ėshtė momenti, kur kandidatit i duhet tė shkėmbejė pėrshėndetje me turmėn pas fjalimit. Nė ato momente, agjentėt sekretė vėzhgojnė me kujdesin mė tė madh, jo njeriun qė po mbrojnė, por duart e atyre qė ai po pėrshėndet. Turmat gjatė fushatės sė Obama-s kalojnė kontrolle tė rrepta dhe nuk lejohen tė mbajnė ēanta. Mbrojtja zgjerohet nė gjithė familjen.

Ndryshimi i ligjit, Obama do ruhet

pėrjetė nga shėrbimet sekrete

Kur shėrbimet sekrete amerikane fillimisht morėn nė mbrojtje Barack Obama-n mė 3 maj 2007, u konsiderua pėrjashtim. Sipas njė ligji tė miratuar nga Kongresi Amerikan nė vitin 1997, mbrojtja e shėrbimeve sekrete pėr ish-presidentėt do tė limitohej nė dhjetė vjet. Por, Obama do tė jetė pėrjashtim. Ai do tė mbrohet pėrjetė, sipas njė vendimi tė shėrbimeve sekrete, pas njė rekomandimi nga lideri i maxhorancės sė Senatit. Kjo pėr arsye se ka gjasa qė Obama tė jetė gjithnjė i kėrcėnuar nga komplote me motive raciste. Sulmet raciste nuk kanė munguar asnjėherė duke nisur qė prej fillimit tė fushatės. Duke pasur parasysh rrethanat jo tė zakonshme tė Obama-s siguria e tij nė SHBA do tė jetė e njė niveli tjetėr, nga ē’ka ndodhur mė parė.

30 kėrcėnime me vdekje nė ditė pėr Barack Obama-n

Qė kur Barack Obama ėshtė zgjedhur nė detyrė, shkalla e kėrcėnimeve me vdekje ndaj presidentit ėshtė rritur me 400 pėr qind nga 3 mijė nė vit, gjatė kohės sė presidentit George W. Bush. Konstatimi ėshtė kryer nga autori Ronald Kessler, nė librin e tij tė fundit “In the President’s Secret Service”.
Barack Obama

Emri sekret qė pėrdoret nga Shėrbimet sekrete pėr presidentin aktual tė Shteteve tė Bashkuara ėshtė “Renegade”, si titulli i njė seriali televiziv dhėnė nė nė SHBA gjatė viteve ’90. Ky emėr ėshtė zgjedhur nga vetė Obama sipas njė liste tė propozuar, ku tė gjithė emrat fillonin me shkronjėn “R”. Bashkėshortja e tij e ka emrin č “Renaissance” (rilindje) vajzat quhen “Radiance” (ndriēim) dhe “Rosebud” (gonxhe trėndafili).

Mitt Romney

Emri sekret i Mitt Romney, kandidati pėr Shtėpinė e Bardhė i republikanėve ėshtė “javelin”, nė shqip “shtiza”, ky emėr ka ardhur pėr dy motive: sepse Javelin ishte i njė automjeti kur babai i tij drejton “American Motors”, dhe sepse hedhja e shtizės ėshtė edhe njė disiplinė sportive olimpike, dhe ngaqė Romney ka qenė Presidenti olimpik nė lojėrat dimėrore tė Salt Lake City nė vitin 2002.

Bill Clinton

Emri sekret i ish-presidentit tė SHBA Bill Clinton, ishte “eagle”, pra, shqiponjė, ndėrsa ai i gruas sė tij, Hillarit, aktualisht zėvendėspresidente ishte “evergreen”, pra ‘pėrjetėsisht e gjelbėr”

Ronald Reagan

Nė foto Ronald Reagan, me emrin sekret “Rawhide”, emėr qė vinte njė seri filmi vestern mjaft popullore nė SHBA. Ronald Reagan ka luajtur nė fakt edhe vetė disa filma vestern gjatė karrierės sė tij tė shkurtėr kinematografike.

Jacqueline Kennedy

Nė listėn e personave me emra sekretė ishte edhe Jacqueline Kennedy, e quajtur “Lace”, shqip “lidhėse”.

John Kennedy

Emri sekret i John Fitzgerald Kennedy ishte era “Lancer”, pra heshtar, njė aluzion pėr Kamelotin, pra nga emri mitik i kėshtjellės tė Kamelotit qė ka hyrė nė histori si kavalierėt e Tavolinės sė Rrumbullakėt. Ky emėr erdhi, sepse nė politikėn amerikane, administrata e Kennedyt e quante presidentin Kennedy si njė legjendė potenciale mitike dhe ėndėrrimtare

Jimmy Carter

Nė foto Jimmy Carter, ai kishte emrin sekret “deacon”, pra dhjak, me shumė mundėsi kėtė emėr e ka marrė pasi ai ishte njė baptist i zjarrtė.

Richard Nixon

Emri nė kod i Richard Nixon ishte “searchlight”, pra, far ndriēimi. Por ironia e fatit ėshtė e madhe, pasi nė historinė amerikane ai ka qenė njė nga Presidentėt mė pak tė ndriēuar dhe mė tė errėt pėr veprimet e ndėrmarra.

Lista e plotė

1. Harry S. Truman – General

2. Dwight Eisenhower – Scorecard ose Providence
Mamie Eisenhower – Springtime

3. John F. Kennedy – Lancer
Jacqueline Kennedy – Lace

4. Lyndon Johnson – Volunteer
Lady Bird Johnson – Victoria

5. Richard Nixon – Searchlight
Pat Nixon – Starlight

6. Gerald Ford – Pass Key
Betty Ford – Pinafore

7. Jimmy Carter – Deacon
Rosalynn Carter – Dancer

8. Ronald Reagan – Rawhide
Nancy Reagan – Rainbow

9. George H. W. Bush – Timberwolf
Barbara Bush – Snowbank

10. Bill Clinton – Eagle
Hillary Rodham Clinton – Evergreen
Chelsea Clinton – Energy

11. George W. Bush – Tumbler ose Trailblazer
Laura Bush – Tempo
Barbara Bush – Turquoise
Jenna Bush – Twinkle

12. Barack Obama – Renegade
Michelle Obama – Renaissance
Malia Obama – Radiance
Sasha Obama – Rosebud
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi