Himalaje: Liqeni akullnajore Roopkund sjell nė dritė nje sekret shekullor

Shko poshtė

Himalaje: Liqeni akullnajore Roopkund sjell nė dritė nje sekret shekullor

Mesazh  Agamemndon prej 14.02.14 10:34


Himalajet : liqeni akullnajor Roopkund shkrihet dhe sjell nė dritė diēka te tmerrshmeNjė skenar makthi,ne njė liqen akullnajor,i cili ka sjellė nė dritė njė nga sekretet me te frikshme dhe disi unike . Liqeni quhet Roopkund dhe ėshtė e vendosur nė lartesine 5029 metra mbi nivelin e detit , nė Uttarakhand , njė shtet nė Indi . Kur akulli ka shkrirė,kane ardhur nė dritė qindra skeletesh njerzor . Liqeni u zbulua sė pari nė vitin 1942 , por nuk ka pasur raporte pėr praninė e eshtrave qė prej shekullit tė nėntėmbėdhjetė .Fillimisht u mendua se ata mund tė jenė eshtrat e ushtarėve japonezė tė cilėt kishin infiltruar zonė dhe vdiqėn pėr shkak te klimės shumė tė vėshtirė.
Gjate Luftės sė Dytė Botėrore ,britaniket dėrgojne atje njė ekspeditė pėr tė hetuar menjėherė pėr tė pėrcaktuar nėse ka pasur ndonjė lėvizje strategjike te armikut ne ate zone te larte e me mot te ashper . Megjithatė, ajo qė ata raportuan ishte e pashpjegueshme.Eshtrat nuk ishin tė ushtarėve japoneze dhe ishin tejet tė lashtė .Disa hulumtuesit dhe dijetarėt britanikė me vone u kthyen nė liqenin Roopkund dhe sugjeruan se eshtrat ishin tė komandantit te Pėrgjithshem Zorawar Singh, tė Kashmirit , i cili thuhet tė ketė humbur jetėn sė bashku me ushtrinė e tij nė rrugėn ne betejėn e Tibetit,nė vitin 1841 .

Nė vitet '60,janė bėrė analizat me ane te  karbonit radioaktiv dhe u zbulua se skeletet ishin shumė mė te vjetėr dhe mund tė ishin nė ate te periudhės nė mes tė shekullit tė dymbėdhjetė dhe tė shekullit tė pesėmbėdhjetė .


Kjo hipotezė e re bėri qė shumė historianė tė spekulojnė se trupat ishin ato tė ushtrisė sė Mohammad Tughlak , qė u vra pas sulmit tė dėshtuar nga Garhwal nė Himalajet. Supozimet pėr atė qė ka ndodhur me tė vėrtetė atje, janė tė shumta,ėshtė spekuluar se ata mund tė jenė viktima tė njė epidemie tė panjohur , ndėrsa disa antropologė kane menduar pėr njė vetėvrasje nė masė,gjate nje rituali,ose vdekje nga ngrirja , apo njė ekzekutimi nė masė.
Vetėm nė  vitin 2004 ishte njė ekip shkencėtarėsh nga Evropa dhe India,qe organizuan njė ekspeditė tė re tė financuar nga National Geographic,per te qene nė krye tė sekretit tė tmerrshme,te fshehura nga ky liqen . Testet e ADN-sė tė kryera nė disa prej mbetjeve te identifikuara u ndane ne dy grupe me karakteristika shumė tė ndryshme fizike .


Njėri ėshtė e pėrbėrė nga njerėz qė kanė peshė tė vogėl , dhe i dyti ata me shtat te gjata nė mėnyrė tė konsiderueshme
Nga analizat e ADN-se rezulton se skeletet ishin shumė shekuj mė parė , mesatarisht rreth 850 pas Krishtit me thyerje nė anėn e pasme e kafkave,qe tregojnė se ata janė tė gjithė tė vdekur nga njė plagė fatale nė kokė , por qė nuk ishte pėr shkak tė njė sėmundje apo njė orteku


Mungesa e plagėve nė pjesė tė tjera tė trupit do tė thotė se goditje erdhi nga lart . I vetmi shpjegim i propozuar ishte se objektet ka rėnė nga lartė,ndoshta njė stuhi breshėri e fuqishme . Nuk ka asnjė dėshmi historike tė njė rrugė tregtare nė kėtė zone, por Liqeni i Roopkundit ėshtė i vendosur nė rrugėn e traseuar nga njė pelegrinazh i madh i adhurimit Nanda Devi , festimet e tė cilit ndodhin ēdo 12 vjet . Grupi pėrbėhej nga 500-600 trupa dhe ishin ndoshta pelegrinė.


Ndoshta ata ishin tek liqeni nė peligrinazh deri sa u goditen nga njė stuhi . Asnjė mėnyrė nuk kane pasur pėr tu larguar nga Himalajet ,keshtu qe shumė mund tė kenė vdekur nė vend . Ujėrat dhe shtresat akullnajore i kanė ruajtur trupat e tyre pėr shekuj me radhė . Disa kishin flokė ende te paprekura dhe copėza veshjesh.Mendohet qė disa kanė arritur tė mbijetojė dhe tė kthehen nė shtėpi dhe te tregojne nė lidhje me incidentin . Kjo hipotezė ėshtė e lidhur me njė legjendė popullore nė zonė : njė kėngė tradicionale nga gratė, pėrshkruan njė perėndeshė tė zemėruar me tė huajt qė kishin pushtuar malin e saj tė shenjtė,qe ju dergoi vdekjen nėpermjet breshėrit kokerr madh te forte si hekur....

avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi