Sekreti i luftėtarit tė dritės nė Indi

Shko poshtė

Sekreti i luftėtarit tė dritės nė Indi

Mesazh  Agamemndon prej 13.02.14 13:59

Sekreti i luftetarit te drites ne Indi...
Nga tė gjithė Qytetėrimet e Lashtė  Tradicionalė janė shpėtuar dhe regjistruar  tekste ose tradita gojore, ku elementi kryesor ėshtė Njeriu – Hero. Tek Iliada ėshtė Akili, dhe nė Mitologjinė greke flitet pėr Herkulin, Teseun, Perseun, Velerofondin, Jasonin dhe shumė e shumė tė tjerė. Ne Mesopotami ekziston Eposi i Mbretit Gilgames, qė mund tė jetė poezia mė e lashtė nė formė eposi qė ėshtė gjendur  deri nė ditėt e sotme. Nė historinė e Europės, eposi mė i njohur ėshtė Miti i Mbretit Artur dhe tė 12 Kavalierėve tė tij. Nė Indi ekziston njė nga veprat mė tė mėdha epike qė ėshtė Ramajana me Heroin qėndror qė ėshtė Rama dhe gjithashtu vepra e famshme Mahabarata, pjesė e tė cilės ėshtė edhe Bagavat Gita, me heroin e saj qėndror Arzunėn, me tė cilin do tė merremi nė kėtė artikull.Njė pikė e pėrbashkėt e tė gjitha kėtyre referimeve, ėshtė lufta midis sė mirės dhe sė keqes, tė bardhės kundėr tė zezės, shėmtisė kundėr bukurisė, jetės kundėr vdekjes. Protagonist gjithmonė nė njė luftė tė tillė ėshtė Heroi  – Luftėtar i cili pas shumė testesh – betejash tė vėshtira mund errėsirėn dhe sjell dritėn. Kjo betejė bėhet nė dy nivele tė ndryshme, njė nivel tė jashtėm qė kryhet brėnda nė botė dhe njė nivel brendėsor, ku beteja kryhet brėnda vetė njeriut, Luftėtarit tė Dritės. Arzuna , i pėrket klasės sė Princave – Luftėtarė qė quhet Ksatrija.Nga ai varet rrjedha e betejės midis fisit Pandavas (tė mirėt) dhe fisit Kurava (tė kėqinjtė), pėr marrjen e qytetit Hastinapura (Dituria). Njė betejė qė do tė bėhet nė fushėn e madhe Kurucetra (bota materiale, shpella e Platonit).
Hastinapura nė gjuhėn sanskrite do tė thotė  Qyteti i Elefantėve. Nė Indi Elefanti , simbolizon Perėndinė e Diturisė, Ganesėn.

Pra Hastinapura ėshtė qyteti i DiTURiSĖ dhe simbolizon nivelin  mė tė lartė  tė Ndėrgjegjes sė Njeriut. Pėr kėtė qytet luftojnė kėto dy ushtri, ata qė e meritojnė dhe ata qė duan ta marrin padrejtėsisht. Ata qė duan ta pėrvetėsojnė nė mėnyrė tė padrejtė janė fisi KURAVA, qė brėnda njeriut simbolizojnė elementėt e tij inferiorė: pasionet negative, instiktet, dėshirat egoiste dhe gjithcka tjetėr qė mund tė mundė Shpirtin  dhe tė nėnshtrojė njeriun  nė botėn materiale. Pandavas, janė ata qė simbolizojnė Shpirtin e Njeriut, tė Mirėn, Dashurinė, pjesėn Qiellore tė tij. Janė virtytet dhe vlerat Njerėzore qė sot pėr fat tė keq janė njė lloj drejt zhdukjes. Ata janė Qeveritėsit e vėrtetė tė hastinapurės.
 
Krisna


Krisna ėshtė njė nga Perėnditė e Indisė, analoge e Osirit nė Egjipt, tė Zeusit nė Greqi, dhe Krishtit nė botėn Perėndimore. Simbolizon Mesuesin Brendėsor tė cdo njeriu, qė banon nė nivelin mė superior dhe Shpirtėror tė tij. Por gjithashtu simbolizon dhe Mesuesin e jashtėm, atė qė ėshtė i aftė tė udhėheqė njė nxėnės dhe ti tregojė Rrugėn e Vėrtetė tė Luftėtarit tė Dritės. Arzuna simbolizon ndėrgjegjen e njeriut qė ftohet tė vendosė se cilėn rrugė do tė zgjedhė. Ashtu sikur edhe Herkuli, pėrpara udhėkryqit, i duhet tė zgjedhė nėsė do tė marrė rrugėn e vėshtirė tė Virtytit apo atė tė lehtė tė Ligėsisė.

Kėshtu edhe Arzuna qėndron midis dy ushtrive  kundėrshtare dhe dyshon, ėshtė i pavendosur, peshon tė mirat dhe tė kėqijat e Pandavas  (tė mirėve) dhe tė Kuravas (tė keqinjve). Simbolizon njeriun  qė duhet tė zgjedhe rrugėn qė do tė ndjekė, dhe i duhet tė zgjedhė nėse do tė ndjekė njė  rrugė ngjitėse tė veshtirė qė udhėheq nė Majė, apo njė rrugė horizontale qė bllokon njeriun poshtė. Po ta sjellim nė kohėn tonė, ėshtė momenti pėr tė zgjedhur kokrrėn Blu apo atė tė Kuqe (Filmi Matriks).

Dallueshmėria, aftėsia e vendosshmėrisė pėr tė zgjedhur rrugėn malore tė vėshtirė, Trimėria e tė dyshuarit por megjithatė tė kėrkojė pėrgjigjen  e duhur, Modestia e tij  pėr tė dėgjuar Mėsuesin e tij tė brėndshėm dhe tė jashtėm (Krisna) shėndėrron Arzunėn nė njė  Luftėtar – Filozof. Luftėtar sepse jep luftėn brėndėsore, duke ju kundėrvėnė zėrave tė errėt dhe pėrcarės qė mundohen ta bindin Filozofin tė mos dėgjojė zėrin e Mesuesit tė tij, por Arzuna pėrfundimisht bėn zgjedhjen e duhur.

Lufta filloi, dhe filloi mbarė sepse qė nė fillim ėshtė fituar beteja e parė, pasi Arzuna ka zgjedhur rrugėn ngjitėse qė tė udhėheq  nė shumė pėrplasje – kapėrcime pengesash drejt majės.

Katalizatori qe i  jep cilėsinė dhe vlerėn kėsaj Rruge quhet Veprimi i Drejtė. Sipa Bagavat Gitės, njeriu i Veprimit tė Drejtė , nuk vepron i ngulitur tek rezultatet e veprimeve tė tij. Nuk ėshtė rob i suksesit apo dėshtimit. Nuk e pengojnė rezultatet e veprimeve por e mėsojnė. Arzuna ka drejtuar sytė e tij lart, nė majėn e vetes sė tij, tek gjėja mė superiore qė mund tė ėndėrrojė. Kėshtu veprimet qė bėn e ndihmojnė tė kuptojė rėndėsinė e vėrtetė tė gjėrave , tė shikojė pas dhe brėnda formave. Ėshtė njė Luftėtar qė lufton pėr mbizotėrimin e Shpirtit mbi materialin, pėr lirinė mbi skllavėrinė, pėr aftėsinė e vendosshmėrisė mbi fatalizmin, pėr Veprimin mbi Pasivitetin.

Luftėtari i Dritės cakton njė Rrugė, tregon njė qėndrim jete, ėshtė njė Model Njeriu qė shikon lart pa e penguar balta  qė ndodhet midis kėmbėve tė tij. Ndjek njė Rrugė qė i treguan heronjtė e ndryshėm tė Qytetėrimeve  tė lashtė. Nga Odisea e deri tek Mbreti Artur, nga Herkuli e deri tek Aleksandri i Madh, nga Urdhėrat Kavalieristikė tė Mesjetės e deri tek Njeriu i sotėm qė arrin tė zgjojė brėnda vetes sė tij njė Forcė tė Gjallė tė tė qėnit Luftėtar i Dritės.

Arzuna – Luftėtari i Dritės, ndodhet brėnda cdo Njeriu dhe prźt momentin e duhur pėr tu shfaqur. Por pėr tė ndodhur njė gjė e tillė duhet qė Shpirti i njeriut tė shpalosė krahėt e tij tė vegjėl, ti levizė nė mėnyrė qė tė mund tė forcohen dhe tė bėjė hedhjen pėr tė fluturuar i lirė,  sa mė lart dhe sa mė shpejt tė ketė e mundur, ashtu sikur edhe pulėbardha Jonathan. Nuk ka nevojė pėr shumė mendim, nuk ka nevojė pėr shumė bisedė, nevojitet vetėm vendosshmėri dhe guxim pėr njė udhėtim kėrkimi tė Filozofit – Luftėtar brėnda dhe pėrreth nesh.

Tė gjithė njerėzit marrin vendime qė luajnė njė rol shumė tė rėndėsishėm nė vazhdimin e jetės sė tyre.  Cfarė profesioni do tė ndjekin, me kė do tė martohen, cfarė shokėsh do kenė, nėse do tė udhėtojnė apo jo etj. Por nga ky vendim varet nėse do tė vazhdojnė tė mbeten pjesė e turmės, nėse do tė kristalizohen nė sistemin shoqėror ose  nėse pėrfundimisht do tė ngrejnė kokėn lart e do tė bėhen si Arzuna, njė Luftėtar i Dritės.

Standard.al
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi