Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Shko poshtė

Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Mesazh  Odin prej 10.02.14 13:17Ai ėshtė si liqenet e magjepsur nė pėrralla. Vetėm se nė kėtė rast nuk ėshtė njė pėrrallė, por e vėrtetė! Liqeni  u zbulua nga fotografi Nick Brandt, kur ai iu afrua brigjeve tė Liqenit Neitron nė Tanzani.

Pamja ėshtė tronditėse dhe e pashpjegueshme akoma! Kufoma tė kafshėve tė ndryshme – veēanėrisht zogj, duken sikur kanė qėndruar pėr pak mbi ujrat e liqenit, dhe papritur dikush ka thithur gjithė jetėn e tyre duke i kthyer nė mumje!

Ujėrat e liqenit kanė  pėrmbajtje tė lartė natriumi, dhe kjo ka bėrė qė ēdo gjė pėrreth liqenit tė jetė e thatė. Tė gjitha qeniet e gjalla kur afrohen, shndėrrohen nė fosile! Ky liqen ėshtė nė tė vėrtetė i vdekur. Temperatura e ujit arrin 60 gradė Celsius, sipas revistės “New Scientist”.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Liqeni i vdekjes, kush e prek, vdes

Mesazh  millenium item prej 12.03.14 18:11

liqeni ka perberje acide
avatar
millenium item

aforizem

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi