Relaksim

Shko poshtė

Relaksim

Mesazh  Neo prej 12.09.13 23:19

Praktikė – Relaksim

Relaksimi eliminon stresin fizik dhe psikologjik dhe nė kėtė mėnyrė pėrmirėson rrjedhjen e energjisė vitale nė trup. Gjithashtu ėshtė njė trajnim bazik pėr shkak se pėrmirėson vetė-ndėrgjegjėsimin.

Shtrihuni ose tė rrini i qetė. Filloni duke e tėrheq vėmendjen nė shputat e kėmbėve tuaja dhe filloni gradualisht pėr t'i ēlodhur (pushuar)..

Pastaj vazhdoni me ētendosjen e nėngjurit, kofshėve, komblikut, barkut, gjoksit, krahėrorit, duarve, muskujt e qafės dhe fytyrės.

Aplikimi i kėsaj tė bėhet nė mėnyrė shumė tė ngadaltė.

Ideja ėshtė qė tė leni ēdo gjė qė tė kalojė, pėr tė larguar nyjet dhe tensionin e muskujve. Nėse jeni i shtrirė duhet tė siguroheni qė tė mos ju zė gjumi. Njė relaksim i mirė siguron njė frymėmarrje mė tė thellė dhe mė tė lehtė.

Koha ideale e praktikimit: 15-40 min.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi