Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte

Shko poshtė

Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte

Mesazh  Agamemndon prej 05.02.14 13:30

Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte ne ate periudheavatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte

Mesazh  Anon prej 05.02.14 14:17

Greket jane ardhacak ,ato supozohet se vijne nga lindja e mesme!
Ne trojet ilire u mirepriten ne menyre bujare dhe mesuan kulturen e shkrimin ... pastaj ato shpallen lufte kundrejt popullit autentik duke ua mare copezat e kulturave qe me pastaj i pevetesuan si te tyret.
Kjo ka ndodhur ne mes shek VI para e.s

Kte pjese ka thene dhe sokrati ... nje pjese e mire e historianeve grek e kane pranuar kete fakt por qe nga shume te tjere u jane atribuar si spekulime dhe genjeshtra.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte

Mesazh  Tanki prej 05.02.14 15:36

Ne disa Harta te Vjetra e Antike Shfaqet si Ilyria ne disa si Macedonia e sidomos Grecce qe jan edhe me te shumtat per aresye se sot Greket kan shum me shum Material ne forme arkivore  teorike e praktike qe i paraqet ata si Popull Antik .

Sa i perket se a kan qen Iliret te paret kjo eshte nje Hipoteze ende e pazgjedhur nga ana e Studiuesve , Historianeve e Specialisteve te Arkeologjise qe vijne nga vendet Jo'shqipetare . Prandaj Popujt e ndryshem Ballkanik perplasen vazhdimisht per Identitetin e te qenurit Autokton (mos te them gati secili popull) Sot Zyrtarisht Greket njihen si te paret dhe Formuluesit e Gjuhes se pare Indo'Europiane asaj Latine qe me pas e Mbi'Zoteruan Romaket e Lashte ! Studimet e ketij 10 Vjecarit te Fundit vertetuan se Kroatet jan me Gen Ilire (Dalmate) edhe 40% e Boshnjakeve u Supozua se permbajne Genin e te qenurit Dalmat. Dalmatet jan Fise Ilire qe kan jetuar ne Veri'Perendim te Gad'Ballkanik duke ju pershtatur nga ana Gjeostrategjike dhe Demografike popujve te tanishem qe i permenda me larte . Dalmatet paraardhesit e Korateve u Asimiluan nga Dyndjet Brabare (Ostrogote , Avare e ne fund Sllave)  ne fillim te Mijevjecarit te Kaluar. Dhe per kete Shkak  moren emertimin nga Dalmat ne ate Sllavisht ''Hrvat'' prandaj edhe sot qendron nje Fjali qe i bashkon Shqipetaret dhe Kroatet me Tezen :

'Croatians and Albanians Ilyrian Brothers' !

Perkundrazi Shqipetaret jan Pasardhes te Fisit  Jug'Perendimre atij te Albaneve dhe Fiset Ilire qe Zyrtarisht Kalkulojne ne Historiografin Boterore si Paraardhes te Shqipetareve jan sidomos ato Jug'Perendimore dhe te Mesme siq jane :  Ardianet , Albanet , Taulanetet , Moloset , Desitiatet , Epirotet (nje pjese e tyre) , dhe Fisi i madh  Dardanet qe jan paraardhesit e Shqiptareve nga Kosova dhe e nje pjese te Shqiperise Veriore .
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Harta e Botes-Illyrians.Greqia Antike nuk figuronte

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi