Bukuria ėshtė nė sytė e atij qė e shikon

Shko poshtė

Bukuria ėshtė nė sytė e atij qė e shikon

Mesazh  Agamemndon prej 05.02.14 12:22


Bukuria ėshtė nė sytė e atij qė e shikonBukuria ėshtė nė sytė e atij qė e shikon. Eshtė njė frazė e perdorur qysh nga antikiteti, eshte perdorur edhe nga Goethe, nga Shakespeare, nga Molly Orshansky...

Bukuria pėr mua nuk ėshtė pėrsosmėri, sepse nė kėtė rast nuk do ekzistonte asnjė bukuri.

Bukuria ėshtė diēka qė na prek drejt e nė zemėr, diēka qė ne nuk mund tė rrime dot pa tė, diēka qė na provokon njė reagim tė ndryshėm nga tė gjitha ndjenjat e tjera, diēka qė edhe pse e “fshehur” dhe jo e persosur, gjen menyrėn qė tė tė tėrheqė vėmėndjen me ēdo kusht, sidomos pėr atė qė do ta kėrkojė dhe shikojė.

Kur bini nė dashuri me dikė, bini nė dashuri me kete person edhe per mėnyrėn se si ai lėviz, mėnyrėn se si ai flet, se si sillet.

Ndoshta ajo qė pėr ne tė gjithė eshte e shėmtuar, njė e metė e saj e vogel, ty te duket gjėja mė e bukur nė botė.
Megjithatė bukuria nuk ėshtė pėrsosmėri, nuk ėshtė as bukuria e vėrtetė, ndoshta, edhe pse, siē thotė shprehja, qėndron nė sytė e atij qe e shikon dhe dallon bukurine.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi