Funeralet mė tė mėdha nė histori

Shko poshtė

Funeralet mė tė mėdha nė histori

Mesazh  Agamemndon prej 02.02.14 19:48


Funeralet me te medha ne histori


Njerėzit qė u shoqėruan pėr nė banesėn e fundit nga kortezhet mė tė gjataFunerali pėr Papa Gjon Palin e IIShtypi e ka vulosur ceremoninė mortore mė tė madhe nė historinė botėrore nė emėr tė Papa Gjon Palit II. 2 miliardė shikues, 1 milion njerėz qė kanė marrė pjesė nė ceremoni dhe krerė shteti nga mė shumė se 80 kombe, tregojnė se Papa ishte njė nga njerėzit mė me influencė dhe jo vetėm tė kishės katolike. Drejtuesi pėr 26 vjet i 1 miliard katolikėve vdiq nė 2 prill tė vitit 2005, pas njė lėngimi tė gjatė. Vlerėsohet si njė nga kishtarėt qė udhėtoi mė shumė mes njerėzve. Polaku Karol Vojtila, ka udhėtuar nė 123 vende tė botės, mes tyre dhe nė Shqipėri.

Funerali pėr Lady DianaPas tij, vjen njė grua qė pėrloti jo vetėm Britaninė e Madhe, por tė gjithė botėn. Ėshtė princesha Lady Diana, e cila vdiq nė njė aksident rrugor mė 6 shtator tė vitit 1997. Sipas tė dhėnave nga gazetat e kohės, mbi 1 miliard e gjysmė shikues nga e gjithė bota kanė ndjekur funeralin e saj. Mė shumė se 1 milion njerėz pėrbėnin kortezhin qė shoqėronte arkėmortin me trupin e saj. 43 libra me shėnimet e ngushėllimit janė mbushur nė Pallatin Kensingtons, ku u bėnė homazhet dhe 580 mijė mesazhe ngushėllimi elektronike mbėrritėn nė javėn pasi vdiq princesha.

Funerali pėr Xhon KenedinPas funeralit tė Lady Dianės, sipas tė dhėnave, renditet ai i Xhon Kenedit, presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, i cili u vra mė 22 nėntor tė vitit 1963. Shifrat janė shumė pak mė tė ulėta. Rreth 800 mijė njerėz kanė shoqėruar trupin e presidentit amerikan ditėn e varrimit. Nė median e kohės, shkruhet se qė nė funeralin e mbretit tė Britanisė sė Madhe, Eduardi VII, nė vitin 1910 s’ishin mbledhur mė shumė presidentė, kryeministra dhe mbretėr. 220 personalitete tė huaja, pėrfshirė 19 krerė shteti dhe anėtarė tė familjeve mbretėrore nga 92 vende, ndoqėn funeralin. Njė pjesė e madhe e tyre, u kalua pa u vėnė re nga masa e madhe e njerėzve. Funerali u ndoq me satelit nga 23 shtete, duke pėrfshirė edhe Bashkimin Sovjetik.

Funerali pėr Nėnė TerezėnNga presidenti amerikan, tė dhėnat tė ēojnė nė funeralin e Nėnė Terezės. U varros nė Kalkuta tė Indisė, e rrethuar me mbretėresha, kardinalė dhe presidentė, por veēanėrisht nga tė varfrit dhe tė pafatėt tė cilėve ajo u dedikoi jetėn. Rreth 150 mijė njerėz ndoqėn funeralin nė stadiumin e qytetit, ku pesė dekada mė parė, Nėnė Tereza filloi tė ndihmonte tė varfrit.

Funerali pėr Xhorxh BestPesėdhjetė mijė njerėz mė pak, shoqėruan kortezhin pėr legjendėn e futbollit Xhorxh Best. Funerali i tij, u shėnua si funerali mė i madh nė Irlandėn e Veriut dhe u transmetua nga BBC UTV, RTÉ, ITV News, BBC News 24, Sky News, Sky Sports News, EuroNews and MUTV.

Funerali pėr Elvis PresleyTė njėjtėn “famė” kishte edhe funerali i mbretit tė rokut Elvis Presley, i cili u nda nga jeta mė 16 gusht 1977. Flamujt u valėvitėn nė gjysmė shtizė nė Tenezi dhe Misisipi, ndėrkohė qė mijėra fansa tė tij u mblodhėn pranė shtėpisė sė tij. 100 mijė pelegrinė mbėrritėn nga e gjithė bota pėr tė shoqėruar trupin e yllit tė muzikės nė banesėn e fundit. Por jo vetėm atė. Presidenti amerikan Jimmy Carter iu drejtua popullit, duke thėnė se bashkė me tė u varros dhe njė pjesė e kombit tonė”.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi