Shkencėtarėt pėrshėndesin zbulimin e madh nė qelizat embrionale

Shko poshtė

Shkencėtarėt pėrshėndesin zbulimin e madh nė qelizat embrionale

Mesazh  Agamemndon prej 30.01.14 11:30


Shkencėtarėt pėrshėndesin zbulimin e madh nė qelizat embrionale
( Reuters )30.01.2014 -

Ndėr eksperimentet qė mund tė hapin njė epokė tė re nė biologjine e qelizave burimore ,eshte se shkencėtarėt kanė gjetur njė mėnyrė tė thjeshtė pėr tė riprogramuar qelizat e  kafshėve tė rritura dhe transformimin e tyre nė njė fuqi embrionale - fakt qe  ju lejon shkencetarve pėr tė gjeneruar shumė lloje indesh .

Hulumtimi , i pėrshkruar si lojė - ndryshimi, nga ekspertė tė fushės , sugjeron se qelizat e njeriut do tė mund te riprogramohen nė tė ardhmen nga e njėjta teknikė , duke ofruar njė mėnyrė tė thjeshtė pėr tė zėvendėsuar qelizat e dėmtuara ose tė rrisin organe tė reja pėr njerėzit e sėmurė dhe tė plagosur .

Chris Mason , kryetar i bioprocessing-ut ne mjekėsinė rigjeneruese nė Universitetin College nė Londėr , i cili nuk ishte i pėrfshirė nė punė , thote se qasja e saj nė minj ishte "mė e thjeshtė ,me kosto mė tė ulėt  dhe nje metode shume mė e shpejtė " pėr tė gjeneruar tė ashtuquajturat qelizat pluripotente -te cilat jane nė gjendje tė zhvillojnė lloje tė ndryshme tė qelizave - nga qelizat e maturuara

Kjo metode nė fund tė fundit na favorizone te aplikojme njė gamė tė gjerė tė terapive qelizore duke pėrdorur qelizat e vetė pacientit si produkt fillestar, thote me tej ai .

Eksperimentet  janė publikuar nė dy gazeta dhe nė revistėn 'Nature' kete tė mėrkurėn te dates 29 janar 2014 ,nga shkencėtarėt e  Qendres RIKEN pėr Biologjinė zhvillimore nė Japoni dhe Brigham si dhe ne Spitalin e Gravene Harvard 'Medical School' nė Shtetet e Bashkuara .

Hulumtuesit morėn lėkurėn dhe qelizat e gjakut , i lane te shumohen , pastaj ato u nėnshtruan ne eksperimente te forta " pothuajse deri nė pikėn e vdekjes ",duke i ekspozuar ndaj ngjarjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe trauma , nivele tė ulėta tė oksigjenit dhe ne mjedise acidi .

Njė nga kėto situata " tė vėshtira " ishte thjesht  larja e qelizave te shumuara ne laborator, nė njė solucion tė dobėt acidi pėr rreth 30 minuta .

Brenda disa ditėve , shkencėtarėt zbuluan se qelizat staminale burimore jo vetėm i mbijetuan rrezikut, por u pa qe ato ishin kthyer nė njė gjendje tė ngjashme me ato tė qelizave embrionale .

Kėto qeliza burimore -te quajtur nga ana e studiuesve si qeliza Stimulus-Triggered Acquisition of Pluripotency, ose ndryshe 'STAP', - vertetuan se ishin nė gjendje tė diferenconin ne se qelizat ku do vendoseshin ishin te maturuara ose jo,dhe si pasoje e kesaj njohjeje,ato pershtateshin ketyre grupeve te qelizave ne organizem..

" ERA E RE "

" Nė qoftė se ne do te mund tė punojnė me keto qeliza STAP , atehere per ne eshte hapur njė gamė e gjerė tė mundėsive pėr kėrkime dhe aplikime tė reja, duke pėrdorur qelizat e gjalla , " tha Haruko Obokata , i cili udhėheq punėn nė Riken .

Qelizat embrionale janė qeliza 'mjeshtėr tė trupit' dhe janė nė gjendje tė dallojnė  tė gjitha llojet e tjera tė qelizave . Shkencėtarėt thonė se duke ndihmuar nė rigjenerimin e indeve dhe potencialisht rritjen e organeve tė reja , ata do tė mund tė ofrojnė mėnyra pėr tė trajtuar sėmundjet pėr tė cilat nuk ka trajtime ose jane vetėm te kufizuara .

Hulumtimet  eksperimentale te fundit, kane arritur ne perfundim se qelizat burimore tė pėrdorura pėr tė krijuar njė mėlēi funksionale tė njeriut dhe pėr tė krijuar rrahjen e indeve tė muskujve tė zemrės,kane qene shume efeicente .

Kryesisht jane dy lloje tė qelizave burimore : ato embrionale , te prodhuara nga embrione ,dhe se dyti, tė rritur apo tė quajtura qeliza  SPIt , tė cilat janė marrė nga lėkura apo gjaku dhe riprogramohen pėrsėri nė qeliza burimore .

Pėr shkak se prodhimi i qelizave embrionale kėrkon shkatėrrimin e embrionit tė njeriut ,ka qenė subjekt i shqetėsimeve etike dhe protestave nga fushata pro - jetės .

Dushko Iliē , njė studiues nė shkencėn e qelizave burimore nė Kings College nė Londėr , thote per revisten ''Natyre'' se studimet  jane pėrshkruar si " njė zbulim i madh shkencor " dhe parashikon se gjetjet e tyre do tė hapin si rrejdhim " njė epokė tė re nė biologjine qelizore " .

" Problemi qendron nėse qelizat e njeriut do tė pėrgjigjen nė te njenjten  mėnyrė tė ngjashme me faktoret e  krahasueshem mjedisore ...e cila mbetet per tu pare , " thote Ilic  " Unė jam i sigurt se grupi ėshtė duke punuar nė kėtė dhe unė nuk do tė ēuditesha nėse ata do tė kenė sukses edhe brenda kėtij viti kalendarik . "


Kurse Robin Lovell thote"- gjėja me tė vėrtetė intriguese pėr t'u zbuluar do tė jetė mekanizmi themelor se si njė goditje qelizave nga pH I ulėt (pra nga nje ambjent acid i lehte) shkaktohet riprogramimi i qelizave STAMINALE ",dhe me tej shtron pyetjen " se pse keto qeliza burimore nuk riprogramohen kur ne hamė limon ose pijme uthull ose cola ? "

http://www.reuters.com/article/2014/01/30/us-stemcells-idUSBREA0S0UM20140130
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencėtarėt pėrshėndesin zbulimin e madh nė qelizat embrionale

Mesazh  Kybalioni prej 01.02.14 3:02

Dikush ka thene: "Do te vije nje dite,kur te jesh i semure do te jete turp"
Dhe kjo dite po afron ....
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi