Fuqia e mistershme e Piramidave

Shko poshtė

Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  Equinox prej 29.01.14 12:11Piramidat egjiptiane janė njė nga ēudirat mė tė mėdha botėrore dhe ndėrtesat mė misterioze qė ekzistojnė nė Tokė. Enigma e ndėrtimit tė tyre, si dhe efektet e tjera rrezatuese qė shkaktojnė ato, edhe sot e kėsaj dite, mbeten njė sfidė qė seriozisht e vėnė nė sprovė njohurinė tonė tė pakontestueshme materialiste tė quajtur shkencė.

Vėrtet, shkencėtarėt tanė mbeten tė mahnitur jo vetėm nga mėnyra e vetė projektimit dhe aftėsisė sė ndėrtimit tė kėtyre piramidave gjigante, por edhe nga efektet e ndryshme misterioze qė krijohen nga hapėsirat labirinte tė korridoreve tė tyre, duke shkaktuar ndryshime kualitative nė pėrbėrjen materiale tė disa substancave.

Nga tri piramidat mė tė njohura tė faraonėve tė Egjiptit tė lashtė, qė gjenden nė rrafshinėn shkretinore tė Gizit, afėr Kajros (Keopsit, Kefrenit dhe Mikerinit), si mė e madhe dhe mė tėrheqėse konsiderohet ajo e Keopsit. Ka njė sipėrfaqe prej 1300 m3, ndėrsa perimetri i themeleve ėshtė 910 metra. Lartėsia nga bazamenti e deri nė majė tė saj ėshtė 138 metra dhe hyn nė grupin e shtatė ēudive mė tė mėdha botėrore.

Dihet nga tė gjithė se tėrė konstruksioni i saj piramidal ėshtė i ndėrtuar prej blloqeve tė mėdha prej guri dhe secila prej tyre peshon 55 tonė.

Tė gjitha kėto blloqe janė tė vendosura me njė renditje tejet precize, gjė qė edhe i ēudit shkencėtarėt tanė, duke iu krijuar shumė dyshime tė bazuara: nga kanė ardhur kėto blloqe kolosale guri, kur dihet se i tėrė regjioni aty afėr ėshtė njė hapėsirė shkretinore prej qindra kilometrash? Nėse janė marrė diku tjetėr, atėherė, si janė transportuar deri aty? Si kanė mundur kėto masa 55 tonėsh tė ngrihen nė lartėsirat mė tė larta murale tė konstruksionit tė piramidės, pa pasur njė teknologji tė pėrsosur ndėrtimore sikurse e kemi ne sot?

Forma piramidale dhe dimensionet e caktuara precize gjeometrike tek piramidat e Egjiptit, tek studiuesit tanė bashkėkohor, nuk shkaktojnė vetėm mėdyshje nė mėnyrėn e konstruktimit dhe ndėrtimit tė tyre, por edhe tek efektet e caktuara mrekulluese, qė shkaktohen nė hapėsirėn e brendėsisė sė saj. Kjo dukuri i ka sfiduar shumė shkencėtarėt.

Pranimi zyrtar i efektit ēudibėrės tė piramidave, sė pari, ėshtė regjistruar me rastin e njohur si “rasti Dėrbal”.Nė Entin ēekosllovak tė zbulimeve te reja dhe Patentimit tė tyre, nėn numrin 91 304, gjendet i regjistruar njė zbulim i inxhinierit nga Praga, Karel Dėrbal. Ai njė kohė tė gjatė interesohej pėr parapsikologjinė dhe fenomenet jashtėshqisore dhe nga shumė hulumtime tė veta tė bėra nga kjo fushė, mė nė fund zbuloi se piramida ka njė forcė mahnitėse, e cila transformon njė lloj tė energjisė kozmike, pėr ne ende tė panjohur.

Po ashtu, ai vėrtetoi se dhoma ku ishte vendosur kufoma e balsamuar e faraonit, gjendej nė 1/3 e lartėsisė, nga pika e mesit tė konstruksionit tė piramidės, gjė qė, jo rastėsish, m’u aty ishte qendra e veprimit mė tė koncentruar tė kėsaj energjie specifike.

Kėshtu, mė tej, ai zbuloi se modeli me dimensionet e njėjta gjeometrike tė Piramidės sė Keopsit, i mpreh brisqet e rrojės qė janė konsumuar.

Ideja pėr kėtė zbulim i rrodhi kur kishte vėrejtur nė brendinė e hapėsirės sė piramidave njė trup tė maces sė ngordhur, i cili nuk qe shndėrruar nė skelet, por ishte i mumjefikuar nė mėnyrė fantastike, pa asnjė gjurmė kėrme. Me t’u kthyer nė shtėpi, punoi njė model tė kopjuar tė piramidės dhe eksperimentoi.

Fenomeni i njėjtė u pėrsėrit edhe nė piramidėn e improvizuar.Dėbali mendonte se energjia e grumbulluar nė piramidė mund tė jetė bazė veprimi ndaj proceseve fizike, kimike dhe biologjike.Tehu i brisqeve ka pėrbėrje “gjalpi” (yndyrore). Pas pėrdorimit kjo mprehtėsi ulet, mirėpo jo gjithmonė. Disa sende mund t’i kthejmė nė gjendje tė mėparshme pas njė kohe tė caktuar, madje edhe pėrmbajtjen e tyre kristalore. Dėbali logjikonte teorikisht: po qe se tehu i briskut tė xhiletės ėshtė punuar nga ēeliku kualitativ, pėrderisa nuk dėmtohet mekanikisht, atij mund t’i kthehet mprehtėsia e mėparshme. Ai, me disa brisqe xhiletė tė deponuar nėn piramidėn prej kartoni, mund tė kryente njė numėr tė pacaktuar rojesh.

Mjafton qė njeriu nė njė piramidė tė improvizuar sipas formės dhe dimensioneve tė asaj qė e prezantuam (premisa tė njėjta, por madhėsi mė tė madhe), tė qėndrojė vetėm 15 minuta nė ditė, dhe, pas disa ditėsh, do tė vėrejė pėrmirėsimet e dukshme tė procesit tė tė mbajturit nė mend dhe rritjen e shkallės sė inteligjencės. Qėndrimi nėn piramidė nė rrethanat e njėjta shkakton, po ashtu, edhe humbjen e kilogramėve tė tepėrt nga trupi; tek tullacėt, rritjen e flokėve, si dhe ka pasur raste tė shėrimit tė sėmundjeve tė ndryshme.

Por, ēfarė efekti duhet tė ketė piramida nėse ajo kthehet mbrapsht (me majė poshtė e bazė sipėr)? Pas shumė eksperimenteve tė bėra, nė kėtė pyetje pėrgjigjen na jep shkencėtari bullgar V. Litvinov. Rezultatet e tij tė arritura tejkalonin ēdo parashikim. Piramida e kthyer mbrapsht, jo vetėm se nuk i humb efektet e veta tė theksuara, por ato, pėrkundrazi, rriten edhe shumėfishohen.Ta zėmė: virusi i gripit dhe antibiotikė tė ndryshėm arrijnė imunitet tė shumėfishuar. Penicilina, e mbajtur disa ditė nė piramidėn e kthyer mbrapshtė, e rrit efektin e vet deri nė dhjetė herė mė tepėr
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  Elsavrana prej 29.01.14 15:30

A mund te ndertoje nje piramide vete per perdorim personal...duke e mbajtur ne tavoline...ne se, do te doja te di permasat e zvogeluara dhe materialin per ta ndertuar...ose a mund te blej diku nje piramide..p.sh ne Salem...usa. kam pare ne dyqanet antike dhe te kinezeve...a ka te njejtin efekt???po
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  Equinox prej 05.02.14 23:13

E llogaritur ne centimetra:avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  Elsavrana prej 06.02.14 2:12

Nexus te falenderoj per dergesen.(sqarimin)..thank you!
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  magicAlscience prej 25.02.14 11:28

A eshte e vertete????
avatar
magicAlscience

Cfare eshte magjia? Shih perreth dhe brenda vetes qe ta kuptosh!

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e mistershme e Piramidave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi