Gjerat e pabesueshme qe bejne kafshet

Shko poshtė

Gjerat e pabesueshme qe bejne kafshet

Mesazh  Luli prej 25.01.14 9:09

GJĖRAT E PABESUESHME QĖ BĖJNĖ KAFSHĖT

Nuk janė vetėm njerėzit ata qė mund tė bėjnė gjėra tė pabesueshme, por janė edhe kafshėt qė mund tė bėjnė edhe mė shumė se ju keni menduar.

Njė karakteristikė qė i dallon njerėzit nga kafshėt, ėshtė se ne mendojmė shumė lart pėr vetveten.

Por ėshtė zbuluar se shumė krijesa pėr tė cilėt kemi menduar ndryshe, mund tė bėjnė shumė nga gjėrat njerėzore.

1. Shfaqin ndjeshmėri

Nė njė eksperiment tė kontrolluar, shkencėtarėt ofruan tė trajtojnė njė mi me fat, duke e burgosur njė tjetėr. Nė vend qė tė trajtohet, miu i lirė nė tė vėrtetė u pėrpoq pėr tė ndihmuar nė ikjen e miut tjetėr. Kur shkencėtarėt vendosėn qė miun e dytė ta lėnė tė lirė, tė dy e filluan mjekimin. Ėshtė sikur ata e dinin se situata nuk ishte e drejtė dhe punuan sė bashku pėr tė mirėn e pėrbashkėt.

2. Mbajnė armiqėsi dhe kėrkojnė hakmarrje

Nė vitin 2007 njė grup i vizitorėve nė kopshtin zoologjik tė San Francikos e pėrqeshėn njė tigėr siberian me emrin Tatiana, gjatė rrethimit tė saj. Ajo nė njė mėnyrė e menaxhoi ikjen, u sul tek vizitorėt dhe i sulmoi ata.

3. Mbajnė zi dhe varrosin tė vdekurit e vet

Elefantėt dhe ujqėrit janė tė njohur pėr reagimin e tyre prekės ndaj vdekjes sė llojit tė vet. Pas humbjes sė tyre kėto kafshė e kanė tė vėshtirė tė bėjnė gjumė, nuk luajnė, dhe do tė shmangin hapėsirėn ku miqtė e tyre kanė vdekur.

4. Partneritet pėr gjithė jetėn

Me dashuri, disa kafshė janė vėrejtur qė shpenzojnė gjithė jetėn e tyre me njė partner. Edhe pasi shoku i tyre vdes, vetėm rreth 20 pėr qind e lejlekėve gjejnė njė tjetėr.

5. Kanė kulturė

Kultura ėshtė gjenetike, e cila pasohet prej njė individi nė tjetrin. Nė vitin 1963, njė japonez zbuloi rehatinė e tė bėrit banjo nė pranverėn e nxehtė.

Tani njė grup i majmunėve e bėjnė kėtė rregullisht gjatė pranverės sė nxehtė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjerat e pabesueshme qe bejne kafshet

Mesazh  Agamemndon prej 25.01.14 11:21

Ne ndryshim nga njeriu,kafshet e percjrellin 'kulturen' e tyre tek ambjenti qei  rrethon ose dhe para njerzve(si ai tigri siberian) te mbeshtetura tek instiktet.Keto instikte jane cimentuar gjate miliona vjeteve dhe sot ato i trashegojne,ndoshta edhe ne nje shkalle me te larte se parardhesit e tyre.


Bota eshte ne evoluim dhe gjate nje procesi te tille te ngadalshem, tek cdo gjallese(perfshire edhe njeriun), disa instikte humbasin,fitohen disa te reja,kjo si pasoje e kushteve klimaterike-tokesore.Ndryshe i ka instiktet(sjelljet)e njenjta kafshe ne kur eshte ne kushtet e gra te pyllit,ndryshe ne kafaz apo neper parqet zoolgjike.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi