A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Shko poshtė

A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Mesazh  Ledidaci prej 23.01.14 22:06


Thuhet se sot ne kontrollojme rreth 2-3% te trurit tone dhe se dikur njerezit arrinin te kontrollonin shume me shume.

Njerezit e parahistorise mendohet te kene qene me permasa me te medha se njeriu i sotem dhe nuk hasnin shume veshtiresi ne sigurimin e jeteses pasi me ane te forces se mendjes ato arrinin te perfeksiononin gjithcka.
Ata nuk kishin nevoje te ndiqnin kafshet, por me ane te trurit ata krijonin vale komunikuese me to dhe i detyronin te vinin vete.Por nqs ka qene keshtu atehere si ka arritur te ulet gradualisht kontrolli yne mbi trurin ?
avatar
Ledidaci

Ekzistojne vetem dy mundesi: ose jemi krejtesisht te vetem ne kete univers te pafundem ose jo dhe te dyja jane tmerresisht te frikshme

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Mesazh  syri i art prej 24.01.14 9:13


Ēfardo qe themi , jane hipoteza, po ne qoft e marrim shembull, kete kohe , tani qe po jetojm dhe bejm krahasim, p,sh,para 20 vite, truri jon secilen here e ma pak esht duke u perdorur, sepse na servohet lloj lloj teknike per te mos e shfrytezu trurin, pasi ...ne baz te kesaj them se truri ma shum esht  perdor atehere se sa sot, kuptohet perveq atyre qe kujdesen per ne qe te na i servirin gjerat te gatshme , qe ne mos te lodhemi e ta mundojm trurin, po e lem te flej...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Mesazh  Crash prej 24.01.14 11:27


Eshte normale qe truri sot perdoret me shum se ne kohet e meparshme shiko perreth do bindesh edhe vet kto gjera me kemb nuk i kan menduar, njeriu eshte ēdoher eshte  duke u zhvilluar me shum nga truri dhe duke u dobesuar  nga forcat e tij fizike.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Mesazh  Agamemndon prej 24.01.14 13:37Si mund te mendohet qe sot truri u perdorka me pak se ne kohet prehistorike apo edhe me vone...Per cfare perdorej truri ne kohet e lashta...?

Per te vrare kafshet,per te gjetur shpellat e banimit,me vone rreth 2000-3000 vjet perpara,truri njerzor filloi evoluimin se bashku me fizikun e tij si rezultat i konsumit te mishit te shumte dhe proteinave,dhe gjate kesaj periudhe njeriu po strukturonte ne mendjen e tij jeten qytetare,ndertesat e banimit,zaptimin e territoreve dhe skllaverimin e njerzve te dobet per nevojat e tij.

Historia e shoqerise njerzore kete na ka mesuar,te tjerat jane fantazi,si p.sh ajo qe shkruhej me lart se njerzit e lashte nepermjet efekteve valore i terhiqnin kafshet ne vende te caktuara per ti vrare.Fantazi e holle por jo realitet historik....

Jeta e pyllit e beka trurin me funksional,se studimet universitare dhe shkencore me laboratore gjigande,me observator kozmik te kohes se sotme..me shkolla ne te gjitha abitatet njerzore? Vetem kaq te krahasosh dhe cdo hipoteze qe hidhet ketu rrezohet shume lehte...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorike...

Mesazh  Immortal Vampire prej 03.04.15 21:05

... Kjo eshte absurde. Truri ka evoluar qe nga fillimet e njerezimt e deri me sot. Si mund te mendohet se ne e perdorim trurin me pak se parahistoriket, kur parahistoriket e kishin te zhvilluar sa cereku yne????!!!! Ku dhe vendet apo mjedisi, kushtezonte inteligjencen e tyre????!!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A e kontrollojme trurin me pak se njerezit parahistorik ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi